Víte, co způsobuje toto životu nebezpečné onemocnění? Stejný původce, který zapříčiňuje zánět mozkových blan nebo otravu krve či v lepším případě zánět středního ucha. Představujeme Vám životu nebezpečné pneumokoky.

Co jsou pneumokoky?

Pneumokoky jsou bakterie osídlující oblast nosu a hltanu. Je těžké se jim vyhnout, protože se vyskytují všude kolem nás. Největší nebezpečí představují pro kojence a malé děti do 5 let, jejichž tělíčko nemá dostatečně vyvinutou obranyschopnost. Kromě velmi nebezpečného zánětu mozkových blan způsobují tyto bakterie méně závažná,  častá a nepříjemná onemocnění, jako jsou záněty středního ucha a zápaly plic.

dítě

Je vůbec možné se bránit?

Pneumokok se šíří vzduchem, třeba při kašli. Děti se tedy mohou snadno nakazit od sourozenců, v jeslích či školkách. Onemocnění způsobené pneumokokem obvykle propuká v okamžiku, kdy je imunita dítěte oslabena. Pneumokoky jsou totiž často přítomny u zdravých jedinců, aniž by jim jakkoli škodily. Pokud ale dojde k oslabení imunity dalším vlivem, bakterie mohou vyvolat zmíněná pneumokoková onemocnění. Prevence je v tomto případě očkování.

Kdy můžu své dítě nechat očkovat?

Očkování vakcínou Synflorix je určeno dětem od 6 týdnů do 5 let věku. Podává se ve čtyřech dávkách. Očkování je plně hrazenou zdravotní pojišťovnou, pokud jsou tři dávky vakcíny Synflorix aplikovány do 7. měsíce a následné přeočkování do 15. měsíce věku dítěte.

Podobně jako ostatní vakcíny ani vakcína Synflorix™ nebude chránit 100 % očkovaných osob.

Zánět mozkových blan nebo těžký zápal plic představují pro děti riziko, kterému je lepší předejít. Zeptejte se svého dětského lékaře na očkování vakcínou Synflorix.

Synflorix:

Vakcína Synflorix™ je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do 7. měsíce věku. Vakcína pomáhá chránit proti vybraným častým a nebezpečným typům pneumokoku. Synflorix chrání proti serotypům obsaženým ve vakcíně. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou i na www.gskkompendium.cz. Zeptejte se dětského lékaře Vašeho dítěte na očkování. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na cz.safety@gsk.com

GlaxoSmithKline s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, tel.: 222 001 111, fax: 222 001 444, www.gsk.cz.

CZ/SYN/0012/15

Reklama