Dnes očekáváme vzácnou návštěvu, na níž se lidé každoročně těší už celá staletí. I když ani letos podle meteorologů nedorazí na bílém koni, jak se traduje. Svatý Martin má ale mnohem více předností, než první sněhovou nadílku. Díky němu si pochutnáváme na husí pečínce, mladém vínu či rohlících. Víte ale, proč a jak tyto tradice vznikly a kdo to vůbec svatý Martin byl?

„Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá, přijede-li Martin na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.“

Martin Tourský se narodil se roku 316 nebo 317 v římské provincii Panonie ve městě Sabaria (pravděpodobně Svatý MartinSzombathely v dnešním Maďarsku). Jméno mu otec, římský voják, vybral po bohu války „Martovi“. Ten jej také v patnácti letech poslal do války, aniž by bral ohledy na jeho zájem o křesťanství. I tak se z něj ale stal důstojník a byl přidělen k císařským gardistům. Přesto zůstal skromný a dobrý.

Podaroval žebráka

Legenda o plášti vypráví, jak se cestou do tábora podělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem. Noc na to se mu pak prý zjevil Ježíš oděný do poloviny pláště. Brzy na to se Martin nechal pokřtít, odešel z armády a bojoval proti pohanství i bludařství mezi křesťany. Následně zvolil poustevnický život. Po vysvěcení na kněze vykonal několik zázraků včetně oživení dvou mrtvých lidí.

Zemřel vyčerpáním

Po čase byl vysvěcen na biskupa, ale dál žil jako asketa. Vydával se na misijní cesty po celé Francii. Před odporem pohanů jej chránily zázraky, které vykonával. Zemřel v osmdesáti letech vyčerpáním na jedné ze svých misijních cest. Biskupa chudoby a chudých, jak jej lidé nazývali, pochovali právě 11. listopadu roku 397. Svatému Martinovi je zasvěceno přes 4,5 tisíce kostelů a kaplí po celém světě. A lidé jej oslavují dodnes.

„O Martině po ledu, o Vánocích po blátě.“

Svatomartinská husa

Dozlatova upečená, se zelím a knedlíky. Jestli se chystáte péct takzvanou Svatomartinskou husu,5faba6741b1f9shutterstock-326040776.jpg měli byste vědět, jak vlastně tato tradiční pochoutka vznikla. Když pomineme fakt, že právě na podzim jsou husy ideálně vykrmené a připravené na porážku, existují hned dvě pověsti vážící se ke svatému Martinovi. Jedna z nich praví, že jej husy rušily kejháním při kázání. Proto každoročně pykají na pekáči. Trest za jejich hlučnost hraje hlavní roli i ve druhé legendě. Podle ní se svatý Martin ze skromnosti schoval v husinci, aby tak unikl jmenování na biskupa. Jenže husy se ukázaly jako zrádkyně a pěkně nahlas jej vyzradily. Přesto je svatý Martin dodnes považován za patrona domácích zvířat, husy nevyjímaje.

Víte, že i konzumace husy měla svá pravidla? České tradice praví, že sluhovi patřilo křídlo, aby při své práci „létal“, výše postavený sluha pak dostal stehno. Zbytek patřil hospodáři.

„Jde-li husa o Martině po ledě, bude se po něm ještě dlouho koupat.“

shutterstock-1656470989.jpgSvatomartinské víno

Svatý Martin je spojen také s prvním vínem nového ročníku. Právě na jeho svátek vinaři načínají a chutnají takzvané Svatomartinské víno. Svěží a ovocná vína zrající pouze několik týdnů. Nést jméno Svatomartinské mohou jen některá vína. Na území České republiky k nim patří odrůdy bílých vín Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. U červených a růžových vín to je Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Navíc musí projít hodnocením nezávislé komise, která posuzuje vlastnosti vína.

Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.

„Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.“

„Martínkům“ končila služba

„Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce; páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.” Tuto říkačku z osmnáctého století pravděpodobně slyšíte poprvé, ale vystihuje podstatu tohoto data. Kromě hostin a koled bylo spojeno také s koncem služby čeledínů a děveček u hospodáře. Dostávali výplatu (kterou často během bujarého veselí projedli a propili za jediný den), Martinské rohlíky plněné mákem a zároveň sjednávali novou službu na další rok. Někdy se jim proto říkalo také „Martínkové“, což bylo ovšem i synonymem pro hýřivce. Ne nadarmo mravokárci říkávali: „Kdo Martínka často světí, husy, kury mu zaletí. Dům, dvůr, louku i dědinu, přivede vše na mizinu.“.

Něco na tom bude... Vy si ale nenechte kazit náladu a svatého Martina oslavte, jak se sluší a patří. „Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.“

Čtěte také:

Reklama