Nejlepším řešením je sušička

Pokud ještě tohoto pomocníka nevlastníte a máte pro něj místo, určitě neváhejte s pořízením. Nejen že nebudete zakopávat o sušáky a oblečení krásně proschne, sušička také oblečení načechrá, takže jej nebudete moci v drtivé většině případů žehlit. Sušička se dá se snadno umístit na pračku, takže nezabere v prostoru další místo. A jelikož k fungování potřebuje jen elektřinu, můžete ji také do komory či chodby.

65d7198774fa9obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak sušit na sušáku?

Pokud si ale sušičku pořídit nechcete nebo nemůžete, nezbývá než prádlo pověsit na sušák. Aby vám oblečení opravdu dobře uschlo a nezatuchlo, je potřeba dodržovat několik pravidel:

  • V první řadě myslete na kvalitní odstřeďování prádla. Pokud to druh praného materiálu dovoluje, nastavte při odstřeďování na co nejvyšší otáčky a zbavíte ho maxima nadbytečné vody a vlhkosti.
  • Perte vždy jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák
  • Každý kus oblečení by tedy měl mít nebo šňůře dostatečný prostor a měli byste nechat mezi jednotlivými kusy oblečení i mezery. Nikdy oblečení nesušte přes sebe, jinak vám neproschne a zatuchne.
  • Sušák nedávejte příliš blízko ke stěně či nábytku, ale tak, aby kolem něj mohl proudit vzduch.
  • Prádlo nevěšte ani do koupelny nebo do jiné vlhké místnosti, kde bude schnout pomalu a zasmrádne.
  • Pro sušení prádla vyberte ideálně místnost, která je dobře větratelná, vytápěná a co nejméně frekventovaná.
  • Pravidelné větrání a tím i cirkulace vzduchu zamezí vzniku plísní a zároveň urychlí usychání prádla.

Zapomeňte na sušení na topení

Pamatujete, že vhodným místem pro sušení prádla nejsou ani hřející radiátory. Nejen, že snížíte jejich účinnost a prádlo pohltí všechno teplo, které z topení jde, ale do vzduchu se uvolní vlhkost, která způsobí orosení oken a plíseň v rozích skla nebo kolem celých oken.

Pořiďte si odvlhčovač nebo větrák

Věděli jste, že sušením prádla v interiéru zvýšíte vlhkost až o 30 %? Vzniká tedy ideální prostor pro tvorbu plísní a bakterií. Proto popřemýšlejte o nákupu vhodného odvlhčovače. Ten totiž zachytí vlhkost z prádla, vysuší vyprané oblečení mnohem rychleji a sníží riziko plísní. Odvlhčovač vzduchu postavte nejideálněji co nejblíže k sušáku vašeho prádla. Se sušením vám může pomoci také větrák, kterým v létě ochlazujete vzduch. Když ho postavíte pod sušák s prádlem – sušení se tak výrazně urychlí.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz, blesk.cz