Zima a sušení prádla v bytě. To nebývá ta nejlepší kombinace. Ale pokud nedisponujete sušárnou, nic jiného vám vlastně ani nezbývá. Jak si s tím poradit, aby co nejméně utrpělo vaše zdraví i váš domov?

prádlo

Sušit mokré prádlo doma není rozhodně žádná výhra. Sušák zabírá dost místa, stěny vlhnou, okna se rosí a plíseň se raduje. Pokud chcete žít ve zdravém prostředí, měly byste dodržovat několik šikovných tipů, díky nimž všechny „sušící“ trable omezíte na minimum.

plíseň

Mnoho lidí si myslí, že nejvhodnější místností na sušení prádla je koupelna. Chyba lávky! Už tak je v koupelně zvýšená vlhkost, která se těžko odvětrává (většina panelákových koupelen nemá okno ani pořádně účinný větrák). Nepřispívejte proto k vlhkosti ještě sušením prádla. Pokud ale opravdu nemáte jinou možnost než sušit v koupelně, kupte si alespoň výkonný ventilátor. Pro sušení prádla je proto nejlepší místnost taková, která je dobře větratelná, málo frekventovaná a vytápěná (komora, pokoj pro hosty...). Pokud ale takovými prostory nedisponujete, držte se následujících rad:

  • Ždímejte na maximum!
  • Sušák nikdy nedávejte těsně ke stěně. Vždy myslete na důkladnou cirkulaci vzduchu a umístěte jej do prostoru.
  • Vhodné není ani postavení věšáku hned k topení, zabraňuje totiž vytápění celé místnosti. Topení je většinou umístěno pod oknem a vypařená voda z prádla by se srážela na skle. Výsledkem jsou orosená okna, a toho rozhodně nechceme docílit.
  • prádloPerte vždy tolik věcí, kolik se vám pohodlně vejde na sušák, a ještě bude možné vytvořit mezi jednotlivými kousky mezery a prádlo tak mohlo lépe „dýchat.
  • Prádlo nedávejte ani přímo na topení. Důvod je stejný jako u výše zmíněného bodu.
  • Vaše zdraví i domov jistě ocení přítomnost odvlhčovače, který snadno zachytí vlhkost z prádla a sníží riziko výskytu plísní.
  • Větrejte, větrejte a větrejte! I v zimě svému domovu dopřejte alespoň jedno krátké, zato důkladné větrání
  • Uvažujte o využití moderní kondenzační sušičky. Díky technologii tepelného čerpadla dokáže ušetřit více než polovinu energie oproti starším typům a jako bonus nebudete muset mnoho věcí žehlit!

praní

Mohlo by vás zajímat:

Reklama