Živý plot je velmi praktickou součástí zahrady. V létě s radostí využijete jeho stín a celoročně vám poskytne úkryt před zraky zvědavců. Abyste se však mohli pyšnit krásným upraveným plotem a nepřerostl vám doslova přes hlavu, je nutné mu věnovat náležitou péči v podobě stříhání. Běžný živý plot vyroste za rok totiž i o několik desítek centimetrů. Správným stříháním podporujete také jeho správnou hustotu. Pokud byste střihání neprováděli, z vašeho plotu se stane pouhá řídká směs nesourodých větví.

Kdy stříhat?

Fiskars

Podle typu dřeviny lze ploty upravovat až třikrát ročně, jehličnany stačí přitom obvykle stříhat jen jednou za rok. Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu.

Vyberte si vhodné nástroje

Při práci s plotostřihem stejně jako s jiným strojem je nutné postupovat obezřetně, aby se předešlo nechtěným zraněním. Pokud s plotostřihem pracují nezaškolení uživatelé, měli by proto velice pečlivě dbát na svou bezpečnost.

Kritériem pro výběr plotostřihu je charakter vašeho živého plotu. Pokud máte malý plot, stačí vám na jeho úpravy klasický plotostřih. V případě velmi vysokého nebo obtížně přístupného plotu se již vyplatí pořídit si teleskopický přístroj. Ten se používá hlavně ke stříhání živých plotů ve výškách, protože nabízí dlouhý dosah až tři metry. Obejdete se tak bez žebříku.

Elektřina, benzín, nebo akumulátor?

Na široký plot se hodí jednostranný plotostřih s dlouhou stříhací lištou. Pokud si chcete váš živý plot tvarovat, vyplatí se pořídit si oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí. Elektrické plotostřihy jsou jen pro občasnou práci a zastřihávaní menších keřů. Chcete-li používat plotové nůžky k častějšímu stříhání velkých ploch živých plotů, je ideální zvolit benzínový stroj. Má velmi výkonné motory a poradí si i s větvičkami o tloušťce 3,5 centimetru.

U elektrických strojů získávají stále větší oblibu plotostřihy s akumulátorovým pohonem, které bez přívodní šňůry nabízejí stejnou svobodu jako stroje na benzín – nelimitují kabelem a dají se použít prakticky všude, zároveň je jejich chod i tišší. Jejich další výhodou je fakt, že jsou lehké. Při porovnávání jednotlivých typů myslete i na to, zda se vám pohodlně drží, je dobře vyvážený a s ergonomickou rukojetí a jestli na vás není příliš těžký.

Plotostřihy se liší i výkonem a délkou lišty. Ty krátké s délkou zhruba do 20 centimetrů se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová. Plotostřih si nemusí poradit úplně se vším, proto je dobré ho doplnit i dalšími nástroji.

Fiskars

Vemte si k ruce pomocníky

Pro střih, případně řez silných přerostlých větví se používají mechanické nůžky na větve nebo ruční zahradní pilky. Pro zkracování jednotlivých větví živého plotu, případně pro sestřih několika rostlin, lze použít mechanické nůžky na živý plot.

Pro zastřihování, případně cílený střih jednotlivých větviček například pro použití při dekoraci, je možné využít i ruční zahradní nůžky.

Ostré nástroje jsou nutností

Před tím, než se do stříhání pustíte, si zkontrolujte, zda jsou všechny vaše nástroje čisté a hlavně nabroušené. Řádně udržované řezné nástroje s ostrými řeznými hranami se snadněji ovládají. S tupými nůžkami zanecháte po střihu roztřepené konečky větví a výhonků, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.

Nezapomeňte na bezpečnost při práci

Vždy se před používáním nůžek na živý plot přesvědte, že je k nim dobře připevněný ochranný kryt ruky. Před zapojením do sítě či k baterii, zvednutím nebo přenášením nástroje se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze. Používejte osobní ochranné pomůcky. Vždy používejte ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiprachová maska, protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba anebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukuje riziko zranění.

Moderní plotostřihy jsou navíc vybaveny bezpečnostními funkcemi minimalizujícími riziko poranění, jako je například nutnost mít na přístroji obě ruce, jinak se lišta plotostřihu zastaví nebo brždění pohybu nožů v listě. Díky tomu nedojde k poranění ani po vypnutí přístroje, kdyby lišta měla kinetickou energii po doběhu.

Tipy na vhodné nástroje k úpravám živého plotu:

  • Gardena akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut Li-18/50

Tyto nůžky se skvěle hodí pro stříhání malých živých plotů. Jsou vybaveny silným vyměnitelným akumulátorem 18 V / 2.0 Ah s dlouhou životností. Tato akumulátorová technologie nabízí vysoký výkon a skvělé a rychlé výsledky stříhání. Zaručen je silný a plynulý střih na jeden zátah – bez blokád a přerušování. Baterie lze snadno kdykoliv dobíjet bez paměťového efektu, pracovat vydrží přibližně 60 minut. Optimalizovaná geometrie nožů zajišťuje účinný, rychlý a čistý střih. Díky své ergonomicky tvarované rukojeti padnou nůžky dokonale do ruky, přídavná rukojeť usnadňuje manipulaci a umožňuje příjemné a bezpečné používání. Velké startovací tlačítko poskytuje jednoduché a bezpečné spuštění v každé řezné situaci, hladký provoz s nízkou úrovní vibrací a práci s menší námahou. Ochrana nožů na konci lišty chrání uživatele před zpětným nárazem, pokud pracuje v blízkosti země. Nože jsou tímto způsobem navíc chráněny před poškozením. Vzdálenost mezi zuby je 16 mm, délka nožů je 42 cm.

Fiskars

Doporučená maloobchodní cena je 3 990 Kč včetně DPH.

  • Gardena akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot THS Li-18/42

Tyto nůžky se skvěle hodí pro stříhání živých plotů ve výškách i při zemi. Disponují lehkou teleskopickou násadou, která umožňuje pohodlně a bez námahy dosáhnout do míst, do kterých byste jinak museli nebezpečně šplhat a zbytečně vynakládat sílu. Délku násady teleskopických nůžek lze jednoduše přizpůsobit požadované výšce, pracovat můžete až v dosahu 3 metrů.

Benefitem je výkyvná řezná hlava, která zajišťuje snadné stříhání vrcholu živého plotu z bezpečného místa na zemi bez použití žebříku. Kromě toho můžete stříhat půdopokryvné rostliny, aniž byste museli ohýbat záda. Díky optimalizované geometrii nožů je zaručen účinný, rychlý a čistý střih. Jejich délka je 42 cm, vzdálenost mezi zuby pak 16 mm. Model THS Li-18/42 je vybaven lithium-iontovým vyměnitelným akumulátorem, který nabízí neuvěřitelný řezný výkon a dlouhou dobu provozu. Nůžky zvládnou pracovat při plně nabitém akumulátoru až 75 minut. O zbývajících energetických rezervách informuje praktický indikátor stavu nabití POWERinfo. Prázdný akumulátor lze kompletně dobít za cca 3 hodiny. Výhodou je, že akumulátor je možné používat i k dalším akumulátorovým přístrojům Gardena.

Fiskars

Doporučená maloobchodní cena je 3 990 Kč včetně DPH.

  • Gardena elektrické nůžky na živý plot EasyCut 46

Lehké elektrické nůžky na živý plot GARDENA EasyCut 46 se výborně hodí pro pohodlné stříhání menších živých plotů. Díky ergonomicky tvarované rukojeti nůžky na živý plot dobře sedí v ruce a umožňují nenáročnou, příjemnou a bezpečnou práci. Plotostřih se spouští snadno pomocí velkého startovacího tlačítka.

Optimalizovaná geometrie nožů zajišťuje hladký provoz s nízkými vibracemi a účinný, rychlý a čistý střih. Jejich délka je 46 cm, vzdálenost mezi zuby pak 20 mm. Stroj je vybaven vysoce výkonným a silným motorem, který umožňuje náročné a souvislé stříhání jedním pohybem bez obtěžujícího ucpávání a přerušování práce.

Gardena

 

Doporučená maloobchodní cena je 2 190 Kč včetně DPH.

  • Gardena nůžky na živý plot Comfort 700 T

GardenaNůžky na živý plot Gardena Comfort 700 T se zvláště hodí ke stříhání větších a vyšších živých plotů. Díky hliníkovým, teleskopickým rukojetím, které se vysouvají o 20 cm, pohodlně dosáhnete na potřebná místa. Pevné čepele o délce 25 cm s nepřilnavým povlakem a vlnitým broušením stříhají zvláště hladce a účinně. Účinnost práce ještě zvyšuje integrovaný odřezávač pro jednotlivé, silnější větve. Celková délka těchto nůžek je 70 až 90 cm. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

Doporučená maloobchodní cena je 1 450 Kč včetně DPH.

  • Gardena ráčnové nůžky na větve SmartCut Comfort

Výjimečně silné a pohodlné kovadlinové nůžky umožňují, díky unikátnímu čtyřstupňovému ráčnovému mechanismu, přestřihnout silné větve o průměru až 45 mm. Ráčna funguje jako utahovací mechanismus v závislosti na průměru stříhané větve, nemusíte se tedy bát, že nebudete mít dostatek síly na přestřihnutí silných větví anebo tvrdého dřeva – nůžky zvyšují sílu až o 250 %. Antiadhezivní povlak na přesně broušeném vrchním noži minimalizuje ulpívání rostlinných zbytků. Kovadlinka, do které nůž zapadá a oválná ramena nůžek jsou z hliníku – tím je zaručena nízká hmotnost a velká stabilita. Ergonomické rukojeti mají měkké prvky pro pohodlnou práci a bezpečné držení. Nůžky měří 59 cm.

Doporučená maloobchodní cena Gardena ráčnových nůžek na větve SmartCut Comfort je 2100 Kč s DPH.

  • Gardena zahradní pilka 300P

GardenaTato pilka o délce 300 mm je ideální pro hladký řez čerstvého i suchého dřeva. Impulsně kalené speciální ozubení s 3 – násobným výbrusem zaručuje obzvláště snadné řezání a vysoký výkon pro hladký a čistý řez. Tvrdě pochromovaný povrch zajišťuje účinnou ochranu proti korozi a opotřebení. Díky rukojeti s měkkými prvky a dodatečnou stopkou nevypadává pilka z ruky.

Doporučená maloobchodní cena Gardena zahradnické pilky 300P je 1 110 Kč s DPH.

  • Gardena zahradní nůžky Comfort

Zahradní nůžky Gardena Comfort se hodí k prostřihávání keřů, stříhání větviček či ustřihnutí květin do vázy. Nůžky mají skloněnou stříhací hlavu pro přesnou práci, precizně nabroušené ostří s nepřilnavým povrchem a ergonomickou rukojeť. Dokáží čistě přestřihnout větve do průměru 2 cm. Výhodou je, že s nůžkami lze bez problémů pracovat pouze s jednou rukou - bezpečnostní uzávěr pro jejich zajištění se aktivuje palcem.

Gardena

Doporučená maloobchodní cena Gardena zahradních nůžek Comfort je 490 Kč s DPH.

Více nformací naleznete na webových stránkách www.gardena.cz 

Reklama