Včera jsem měla možnost zúčastnit se v OC Flora slavnostního zahájení malé výstavy Slavnostní bankety státníků s podtitulem Jak stolují státní návštěvy. Mohla jsem nahlédnout, jak se jí ve společnosti předsedů vlád a prezidentů... a bylo to velmi zajímavé a inspirující. Vy to ještě také můžete stihnout!

sobotkova vystava

Výstava představuje 13 menu s podpisy státníků, které MUDr. Sobotka sesbíral za svého předsednictví v Senátu České republiky. Vybranými menu se můžou návštěvníci obchodního centra kochat do tohoto pátku, na památku si ale mohou odnést či stáhnout několik receptů a zkusit si státní kuchyni u sebe doma.

Návštěvníci mohou nahlédnout, jak stolovali prezidenti Dmitrij Medveděv či Barack Obama při návštěvě České republiky v roce 2010 či prezident George W. Bush s manželkou v roce 2007, kteří si v Rudolfově galerii na Pražském hradě pochutnávali například na klasické české kachně pečené na kmíně a karlovarském knedlíku se zelím. Nehostili jsme však jen západní návštěvy. Na slavnostní večeři pořádané na počest viceprezidenta Indické republiky M. Hamída Ansárího s manželkou ve Valdštejnském paláci v Praze byly jako dezert slavnostně podávány meruňkové knedlíčky se strouhaným tvarohem.

Naopak česká delegace, která byla přijata a pohoštěna ve Francii, Austrálii, Nizozemsku a dalších zemích, si pochutnávala na rozmanitých chodech místní kuchyně. V Paříži byla servírována například kambala, ravioli a plněné hříbky, v Haagu zase steak z lososa v pistáciovém obalu s kachními játry a sorbetem z červené řepy. Nejvzácnějším exponátem sbírky je potom menu z roku 2010, které podepsali Dmitrij Medveděv, Barrack Obama a Václav Klaus – dokumentů, na kterých by byli podepsáni tito tři státníci, totiž ve světě opravdu mnoho není. Jednotlivá setkání MUDr. Přemysl Sobotka okomentoval, aby přiblížil tento moment i z hlediska politického.

sobotka

Výstava také vysvětluje, že banket, státní oběd či večeře je výraz pro nejslavnostnější formu stolování. Průběh takového stolování se řídí platným protokolem, podává se jednotné menu a hosté sedí u tabule dle zasedacího pořádku. Preferuje se národní jídlo, ale inspirace mezinárodní kuchyní není výjimkou. Menu se upravuje tak, aby se hodilo k příležitosti a aby splňovalo náležité pořadí. Charakteristická je ne příliš výrazná výzdoba a státní barvy.

Srdečně vás zveme na výstavu, najdete ji ve třetím patře obchodního centra Flora v Praze, otevřená pro vás bude do tohoto pátku, 11. 1. 2013.

A pro ty z vás, které to určitě nestihnete nebo to máte do Prahy daleko, jedna dobrá zpráva: V zítřejším vydání najdete článek s recepty na některá vybraná jídla, na kterých si pochutnávali státníci. Můžete si doma podle nich připravit třeba kančí kýtu anebo kambalu... těšte se!

Reklama