family

Kdo má židli, ten bydlí, zpívá se v jedné písničce. Ještě nedávno bych se hádala, že to nemá logiku (i když připouštím, že je pošetilé hledat ji v písni). Jak může být židle důležitější než stůl? Stůl je přece srdcem domácnosti, u stolu se schází rodina, u stolu se řeší důležité věci. Jenomže jak jsem pochopila posléze, u stolu se bez židle nenajíte (leda na stojáka), kdežto na židli bez stolu ano.

To si dáte talíř na klín nebo ho držíte v ruce a jíte jen vidličkou. No a když ještě židli vyměníte za gauč a na stůl (konferenční) si dáte nohy, máte obrázek „kulturního“ stolování u nás doma. Znáte to důvěrně, nebo vám vstávají hrůzou vlasy? Uznávám, že znalec bontonu a estét Špaček by se picnul, ale už nemám sílu argumentovat, že je to neslušné, nezdravé a neestetické a že se jí u jídelního stolu.

Protože i já najednou slevuji ze svých zásad a tužeb.

Vždycky jsem měla ráda velké stoly, ke kterým se vejde hodně lidí. Hezky prostřený stůl mi připomíná dětství, Vánoce a nedělní obědy. Hezky prostřený stůl dává jídlu slavnostní ráz a obyčejné nasycení povyšuje na rituál, který nás kultivuje. Uznejte, že pěkný ubrus nebo prostírání, porcelánový servis a naleštěné příbory nám nedovolí chovat se při jídle jako čuník. A naopak. Když je nepořádek na stole, vypadá neuklizeně celý byt.

Stůl je obrazem rodiny. Nerada si to připouštím, ale ten můj je toho důkazem. Stůl po rozvodu vypadá jako opuštěné nádraží. Nikomu se u něj nechce sedět. Jenom mně. Ale místo jídla na něj vrším papíry tužky a knihy a pomalu ho měním na pracovní. Všechno se nějak rozklížilo a ztratilo řád. Už nikdo netrvá na tom, aby bylo denně navařeno, prostřeno, jedlo se příborem a každý seděl na svém místě. Zpočátku úleva, sláva, konec buzerace, ale teď mi to stolování začíná chybět.

A tak konec výmluv, že nestojí za to prostírat pro jednoho. Konec dýchánků s talířem u brady a drobky na gauči. Znovu vymýšlím důvody, jak vrátit našemu stolu původní smysl a nenechat ho osiřet. Vždyť stůj je srdcem domácnosti, místem, kde se schází rodina a řeší se důležité věci.

Myslíte si to také? Co znamená stůl pro vás? Jí vaše rodina pohromadě, nebo jen při výjimečných  příležitostech? Dáváte si záležet na úpravě stolu? Tak se pochlubte!

Vyfotografujte svůj stůl a pošlete nám ho s komentářem na redakce@zena-in.cz  Určitě máte nějakou příhodu okolo stolování. Napište nám ji. Zajímavé fotografie i příspěvky uveřejníme a jejich autorky odměníme  dárkem.

Reklama