Odpověď vám nabídne zbrusu nová výstava, kterou můžete navštívit od neděle 27. září v brněnském Letohrádku Mitrovských. Na své si tu přijdou nejen milovníci starých, romantických časů, ale také rodiny s dětmi…

Výstava s příznačným názvem Šťastný život v secesi přibližuje pomocí stovky dobových exponátů atmosféru v rakousko-uherském mocnářství mezi lety 1895 a 1915, tedy dynamickou, i když zdánlivě idylickou dobu na prahu první světové války.

letohrádek

Nově se utvářející umělecký směr, ve střední Evropě označovaný jako secese, zanechal stopu snad ve všech oblastech života té doby. Asi nejvíce se však secese projevila ve výtvarném umění a v architektuře. Svou roli sehrála i v nových trendech odívání, výrobě nábytku i předmětů každodenního života.

Nejdříve se nové umělecké trendy utvářejí v Anglii, odkud se - pod různými názvy - přesouvají postupně na evropský kontinent – do Belgie, Francie i rakouského mocnářství, tedy do Vídně i k nám do Čech a na Moravu. Secesní architekturu ale nalezneme i v místech, kde bychom ji možná vůbec nečekali – v lotyšské Rize nebo v italském Turíně. Pro celé toto období se často užívá francouzský termín fin de siècle (doslovně konec století), což tuto dobu asi nejlépe charakterizuje.

Výstava v Letohrádku Mitrovských se však primárně architektuře nevěnuje, i když zmínky o tom, jak měla vypadat asanace historického centra Brna, tu také nalezneme. Představte si, že podle závazného generálního regulačního plánu bylo komisí na začátku 20. století původně určeno k demolici 429 z celkového počtu 572 domů! Nakonec bylo asanováno a nahrazeno novostavbami v historizujícím nebo secesním slohu naštěstí „jen“ 238 budov. Vznikly nové ulice, případně došlo k rozšíření těch stávajících a centrum Brna získalo po vzoru Vídně velkoměstskou podobu.

móda

S čím se tedy na výstavě setkáme a co můžeme obdivovat? Především jsou to ukázky tehdejší módy. S některými modely - zejména nádhernými halenkami - bychom byly my ženy i dnes in! Mnohé mohou překvapit svatební šaty v hnědé barvě, i když už v té době - po vzoru anglické královny Viktorie - nevěsty nosívaly i u nás šaty bílé. Samozřejmě nemohou chybět také nezbytné dámské doplňky - klobouky, rukavičky, slunečníky a další drobnosti.

svatba

Jsou zde také mimo jiné krajkové šaty, které patřily konkrétní ženě - druhé choti malíře Maxe Švabinského Anně Vejrychové. Určitě jí musely slušet! Tato původně manželka Švabinského švagra Rudolfa Vejrycha oplývala asi velkým sex appelem. Malíře a milovníka žen okouzlila natolik, že se kvůli ní nejen rozvedl, ale také opustil svou velkou lásku, šlechtičnu Sidonii Nádhernou, která se s rozchodem jen těžce smiřovala.

Zastoupena je pochopitelně i seriózní pánská móda a nezbytné doplňky – cylindry, tabatěrky, doutníky, brýle, hodinky...

Nahlédneme také do domácností středních vrstev – seznámíme se se salonem, kuchyní, jídelnou či ložnicí počátku 20. století. Nalezneme tam pro nás dnes neznámé kuchyňské přístroje, slavnostně prostřenou tabuli s jídelním či kávovým servisem nebo ručně vyšívanou výbavu a noční prádlo.

nábytek

Ani děti nepřijdou zkrátka. Dětský koutek je vybaven dobovými hračkami i chlapeckými hrami. Některé – jako loutkové divadlo, houpacího koně, originální panenky, kočárky – zapůjčilo autorům výstavy Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou. Ve výtvarné dílně si zase děti mohou mj. vyrobit krajky z ubrousku či šperky z jedlých materiálů, a napodobit tak zdařilé výtvory žáků třetího ročníku oboru cukrář Střední školy potravinářské, obchodu a služeb na Charbulově ulici v Brně. Nejen soutěživým dětem je určeno naprosto skvělé secesní pexeso.

pexeso

Pobaví vás i zaručeně fungující sto let staré rady a návody – kterak vychovávat, případně trestat dítka, jak nezůstat starou pannou či starým mládencem a zda je věno důležité, jak učiniti domov útulným, kterak má hospodyně vycházeti se služebnictvem, jak by měl vypadat menší či větší diner, jak moudře naložiti s penězi, jak se slušně chovati nejen při jídle…

Pro zájemce je připravený i fotografický koutek, kde si může návštěvník za menší příplatek před odchodem pořídit svoji fotografii v lehce secesní stylizaci.

 

Kam se na výstavu Šťastný život v secesi vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno,

tram 1, 5, 6 nebo busem 44  a 84 a samozřejmě autem

Doba konání výstavy:

27. září – 29. listopadu 2015
denně kromě pondělí 10–16 hodin

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama