Máte na zahradě bazén a sníte o tom, že v něm letos budete udržovat křišťálově čistou vodu? Možná vás překvapí, že docílení tohoto stavu není vůbec tak složité, jak si myslíte. Stačí se jen řídit pár základními pravidly a budete se pyšnit bazénem s čistou, průhlednou a zdravotně nezávadnou vodou po celou koupací sezónu.

Savo

Voda v bazénu je neustále vystavována velké zátěži způsobené člověkem i přírodou. Čistotu vody v bazénu ohrožují nejen bakterie a řasy, ale také další nečistoty jako je například listí, jehličí, tráva nebo hmyz. Pokud nečistoty tohoto typu do vody napadají, dají se odstranit ručně pomocí hladinové a dnové síťky, které lze pořídit už za několik stokorun. Další možností jsou pak poloautomatické nebo automatické vysavače. Jejich pořizovací cena se pohybuje už kolem několika tisíc korun. Do základní výbavy pak patří také kartáč, kterým snadno vyčistíte nečistoty ze dna a stěn bazénu. Ochranu vody zajistí i plachty, které slouží k zakrytí hladiny, ve chvílích, kdy bazén zrovna nepoužíváte.

Savo

Bez filtrace se neobejdete

Základem každého čištění vody v bazénu je filtrace, která bývá zpravidla dodávána společně s bazénem. V současnosti se nejvíce používá písková filtrace, ta nahradila starší kartušovou filtraci, která byla dříve hojně využívána. Písek je potřeba jednou týdně propláchnout a po roce je pak nutné koupit nový a vyměnit ho.  Pokud bazén využíváte velice intenzivně, je nutné častěji kontrolovat průchodnost pískové náplně a případně časový interval proplachu zkrátit.

Savo

Nejdůležitější je dezinfekce

Pískový filtr, síťky, vysavače ani plachty ale samy o sobě vodě nezabezpečí hygienickou nezávadnost. Aby byla voda v bazénu skutečně čistá, je potřeba používat kromě těchto praktických pomocníků také chemické přípravky. Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je její dezinfekce. Nejrozšířenějším a zároveň nejlevnějším způsobem je použití přípravku na bázi chlóru, například Savo Original.

Savo

Jak postupovat?

Postup dezinfekce vody v bazénu je velmi jednoduchý. Potřebnou dávku čisticího a dezinfekčního prostředku je nutné nejprve promíchat s několika litry vody. Pro první zachlórování bazénu je vhodné dávkovat v poměru 160 ml Sava Original na 3 m3 vody. Toto množství nejdříve rozmíchejte v 9 litrech vody a pak po částech vlijte do bazénu.  Chlór by měl být v bazénu přítomný v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody. Udržovací dávka pro průběžné čištění závisí na počasí a na frekvenci využívání bazénu. Pro běžnou dezinfekci a udržení správné koncentrace volného

Savochloru v bazénu se doporučuje dávkovat 80 ml Sava Original na 3 m3 vody.  V parných letních dnech se doporučuje bazén dezinfikovat jednou týdně.  Ideální je bazén dezinfikovat až večer po koupání, protože vstup do bazénu po tomto procesu není možný. 

Savo

Savo Original zakoupíte v běžné obchodní síti za doporučenou cenu 29, 90 Kč / 1 000 ml.

Více informací najdete na www.savo.eu.

Reklama