Myčky nádobí mají za sebou jíž více než 100letou historii a staly se samozřejmou součástí mnoha domácností po celém světě. Málokdo pochybuje o tom, že se skutečně vyplatí a to jak velkým rodinnám, tak třeba dvoučlenným domácnostem. Mnoho uživatelů s ní má již dlouhodobé zkušenosti a pořizuje si nový model, jiní se chystají koupit svou první. Ať tak či tak, nabídka na trhu je široká, proto jsme připravili několik tipů, na co se při výběru myčky zaměřit a na co rozhodně nezapomenout.

myčka

VELIKOST MYČKY – Je důležité zvážit správnou velikost myčky. Vybírat můžete ze standardních 60 cm širokých, nebo užších myček se šířkou 45 cm. Uzké myčky jsou vhodné pro jednu nebo dvě osoby, jejich kapacita je většinou do 10 sad nádobí, větší rodina ocení standardní 60 cm myčku, která pojme až 14 sad nádobí. „Na trhu jsou dále k dispozici tzv. kompaktní (stolní) myčky (např. značka Indesit). Ty jsou praktickým pomocníkem do omezených prostor malých kuchyní nebo například do chat a chalup. Se svými rozměry 45 x 55 x 50 cm je totiž můžete umístit kamkoliv, kde bude k dispozici připojení na vodu a odpad, například na pracovní desku. Kapacita těchto myček je kolem 6 sad nádobí a jsou vybaveny jedním drátěným košem,“ doplňuje Martina Křižáková, produktová specialistka společnosti Indesit.

VESTAVNÉ NEBO VOLNĚ STOJÍCÍ – Funkcemi nebo účinností se tyto dva typy myček neliší. Jediným rozdílem je tedy vizuální stránka a možnosti prostoru vaší kuchyně. U volně stojících myček můžete vybírat podle typu a vzhledu ovládacího panelu a také podle barvy (standardně bílá nebo nerez). Vestavné myčky mají ovládací panel vnější a nebo plně integrovaný (umístěný na vrchní vnitřní straně dvířek, který není zvenčí při zavřených dvířkách vidět).

ÚSPORA ENERGIE, VODY A ČASU – Při výběru hledejte na energetických štítcích energetickou náročnost myčky. Nabízeny jsou nejčastěji v energetické třídě A nebo B, některé značky, jako například značka Hotpoint, nabízejí výrobky již i ve třídě A+ a A++ , a spotřebují okolo 0,9 kWh. K úsporám při mytí v myčce je kromě nižších nákladů na energii a vodu nutné přičíst také ušetřenou cenu za teplou vodu, bez které se při mytí nádobí v dřezu neobejdeme. Studie uvádějí, že mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme cca 30 litrů vody. Moderní myčky dosahují při standardních cyklech spotřeby cca 10 – 15 litrů vody. Zatímco nádobí v dřezu umýváte několikrát za den, myčku stačí zapnout pouze jednou denně. A navíc, mytím nádobí v dřezu strávíme v průměru 3 týdny v roce. To je spousta času, který myčka odpracuje za vás. Navíc nádobí usuší a vyleští, takže nemusíte ztrácet čas ani těmito neoblíbenými aktivitami.

myčka

VYBAVENÍ VNITŘNÍHO PROSTORU – Výrobci dbají i na flexibilní vybavení vnitřních košů, aby se optimálně využily všechny části myčky. „Trendy novinkou jsou např. třetí odkládací posuvné prostory umístěné na vrchu horního koše, najdete jej u nových modelů značky Hotpoint, nebo přímo v horní části myčky jako třetí koš. Ty jsou určeny pro malé nádobí a pro příbory,“ uvádí Martina Křižáková. Sledujte také počet filtrů na zachycení nečistot, mělo by jich být co nejvíce, protože významně ovlivňují kvalitu mytí a šetrněji nakládají s nádobím, ideální je 3 úrovňový filtr.

FUNKCE A PROGRAMY – Moderní myčky nabízejí mnoho funkcí pro optimální a efektivní umytí nádobí. Při výběru podle tohoto parametru vždy přemýšlejte, jak často vaříte, kolik nádobí zašpiníte a zda dané možnosti skutečně využijete. Myčky jsou vybaveny chytrými senzory, které automaticky stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně regulují množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu (např. Sensor System v myčkách značky Hotpoint), dále programy pro různé typy nádobí včetně např. Ultraintensive, Baby Cycle nebo Special Guest. Některé myčky jsou vybaneny možností využití odlišného tlaku v horním a spodním koši, kdy je možné mýt ve stejnou domu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné pánve v koši spodním (např. Duo Wash).

myčka

Praktickým pomocníkem je elektronický ukazatel nedostatku soli a leštidla nebo např. možnost odloženého startu. Samozřejmostí by měl být tzv. Aqua Stop nebo Water Control, který dokáže zabránit škodám způsobeným přetečením a únikem vody např. při poškození hadice.

HLADINA HLUKU – Při výběru se ptejte také po hlučnosti myčky, mnoho z nich je již v provedení super tichém s omezením hluku na pouhých 42 dB, nemusíte se tak obávat nadměrného hluku pokud myčku umístíte do obývací části s kuchyňským koutem.

ČESKÉ NÁVODY, OVLÁDÁNÍ A ZÁRUČNÍ LISTY – Při koupi vždy ověřte důvěryhodnost prodejce a zkontrolujte, zda má myčka k dispozici český návod, ovládání v češtině a také platný český záruční list. Vyvarujete se tak koupi spotřebiče určeného pro jiný trh, u kterého budete obtížně nárokovat případné servisní služby autorizovaných servisů, a např. ovládání v cizím jazyce vás nemile překvapí.

myčka

PRODLOUŽENÁ ZÁRUKA – Mnoho výrobců nabízí zdarma prodloužené zárůční lhůty. To je jistě při výběru spotřebiče pomyslnou třešničkou na dortu. Například značka Hotpoint poskytuje na vybrané spotřebiče plnou 5-ti letou záruku (více na www.extrazaruka.cz).

Volně stojící myčka HOTPOINT LDFA++ 12H14X - maximální využití vnitřního prostoru myčky až pro 14 sad

myčka HOTPOINT LDFANové flexibilní vybavení vnitřních košů Flexiload umožňuje optimální využití každé jejich části. Spodní koš, jehož stěna je zvýšena o 2,5 cm a dráty zesíleny o 5 mm, je doplněn o praktické držáky na objemné nádobí, které zajistí optimální umístění a perfektní stabilitu, dále o posuvný a rozložitelný košík na příbory a nové držáky koše s nerezovými doplňky, které najdete i na horním koši. 2 + 4 horní sklopné držáky umožní lepší využití prostoru. Skvělou novinkou je třetí odkládací posuvný prostor umístěný na vrchu koše. Je určen pro malé nádobí a pro příbory. Doplněn je o držáky ve tvaru příborů pro jejich lepší polohování. Novinkou ve vybavení interiéru myček je tvar ostřikovacích ramen a trysek a 3úrovňový filtr, které zajistí správné rozstřikování vody. Díky programu Duo Wash s využitím odlišného tlaku v horním a spodním koši je možné mýt ve stejnou dobu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné pánve v koši spodním.

Díky novému systému Sensor System dokáže myčka Hotpoint dosáhnout maximální účinnosti mytí v energetické třídě A++ při jakékoliv míře zašpinění nádobí a maximálně optimalizovat vybraný cyklus. Senzor stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně reguluje množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu. Sensor se vzájemně doplňuje s výkonným motorem Flexipower, myčka HOTPOINT LDFAkterý mění provozní rychlost a tlak vody právě dle zašpinění nádobí, což znamená maximální využití efektivity a síly motoru. Exklusivní systém ExtraSilent zaručuje maximální tichost s omezením hluku na pouhých 42dB.

Myčka má kapacitu 14 sad nádobí. Vybrat si můžete z 12 programů, např. Ultraintensive pro silně zašpiněné nádobí, Baby Cycle pro dokonalou hygienu a dezinfekci dětských kojeneckých lahviček a dudlíků nebo Special Guest pro umytí nádobí, které používáte pouze při slavnostních příležitostech a to za 36 minut.

Samozřejmostí je LCD displej  v češtině pro snadnější ovládání a volbu mycích cyklů, časovač odloženého startu až o 24 hodin a bezpečnostní prvky, jako např. Water Stop.

Doporučená maloobchodní cena je 16 990 Kč (nerez varianta).

Myčka je k dostání také v bílé variantě pod označením LDFA++ 12H14 s doporučenou maloobchodní cenou 15 990 Kč. Vestavná varianta myčky se stejným vybavením, funkcemi a využitými technologiemi je k dispozici pod označením LFTA++ H214 HX s doporučenou maloobchodní cenou 25 990 Kč.

Reklama