blobid0.png
Zdroj fotografie: Unsplash.com


Základními faktory jsou:

  • velikost kola podle výšky dítěte
  • vhodné vybavení
  • hmotnost

Správná velikost
Častou chybou je, že rodiče mají tendenci kupovat kolo větší, aby takzvaně déle vydrželo. Výsledkem je pak spíš nekomfort dítěte, který může dostat z ježdění strach a kolo si tak na dlouho zprotivit. Pořiďte proto malému jezdci vždy takové kolo, které odpovídá jeho výšce i schopnostem. Využít může nákupu dětského kola přes bazar. Vyjde vás na zlomek ceny, vám tak nebude líto pořídit včas nový kus a ten odrostlý poslat zase o kus dál.

A jak správnou velikost určit?
Dítě by si mělo na kolo stoupnout rozkročmo a nad horní rámovou trubkou by mu nad rozkrokem mělo zbývat volných asi 5 cm. Dále by mělo bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka a na pedály. U těch nejmenších kol by pak měly nožičky dosahovat až na zem. Velikost se udává podle průměru ráfků a to v palcích.

Tip: Šikovná je možnost nastavení výšky posedu a řídítek (případně jejich naklopení). Díky flexibilitě kolo déle vydrží.

  • 12”,14”,16”: nejmenší kola pro děti s výškou od 90 do 125 cm. Mají sundavací kolečka a nemají přehazovačku. Řetěz by měl být pokrytý plastovým chráničem.
  • 20”: dětská kola s přehazovačkou a pákovými brzdami. Vhodné pro děti od 105 do 135 cm. Do této kategorie se řadí i speciální BMX kola.
  • 24”, 26”: juniorská kola, která jsou prakticky stejná jako ty pro dospělé. Ideální jsou pro školáky od 130 do 155 cm.

Materiály
Nejčastěji se setkáte s rámy vyrobenými z hliníků, karbonu nebo oceli. Přičemž karbonová kola jsou pevná a extra lehká a řadí se tak k luxusnějším kouskům. Na bazarech s dětskými koli se nejčastěji setkáte s ocelí a jejími směsi, které vynikají nižší cenou.

63491af100f07obrazek.png
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Funkční výbava
Nejzásadnějším doplňkem malých i velkých cyklo nadšenců je helma. Ze zákona je navíc nošení helmy do 18 let povinné. Nepodceňujte ani na první pohled nevinné popojíždění u baráku. Právě během krátkých jízd vzniká většina úrazů a ze statistik vyplývá, že cyklistická helma zabraňuje až 85% těžkých poranění hlavy.

Mezi další komponenty, které mohou udělat jízdu pohodlnější, zábavnější i bezpečnější patří cyklistické rukavice, odrazky, držák na láhev, zvonek nebo brašna pod sedlo či řídítka.

Tip: Věděli jste, že na bazaru Offero se nabízejí nejen dětská kola, ale i cyklistické doplňky? Díky nákupu z druhé ruky můžete snadno vykouzlit úsměv na dětské tváři a zároveň nezruinovat váš rodinný rozpočet.

Reklama