Komfort na obličeji

Šířka obruby brýlí by měla být v poměru s šířkou obličeje. Příliš široká obruba by mohla způsobit dojem, že máte oči blízko sebe, brýle by po tváři klouzaly, zatímco úzká obruba by vás řezala do spánků, utlačovala cévy a mohlo by dojít mimo vysoce nekomfortního pocitu k bolestem hlavy.
obrazek.png
5b237c9ce9b5fobrazek.png

Důležité je zaměřit se také na tvar a šířku nosu – tedy jeho kořen. Některé obruby brýlí mají nastavitelná sedla, ale některé nastavení neumožňují a je tedy důležité, aby brýle na vašem nosu seděly správně – nesjížděly či vás oblast nosu netísnila.

Materiál a typ obruby

Obruby brýlí se vyrábějí z různých materiálů. Od plastu, oceli, přes titan a další kovy. V nabídce jsou obruby s očnicemi, poloobruby, obruby bez očnic. Volba materiálů závisí na vás. Zda nemáte na nějaké kovy alergii, které se vám líbí či nelíbí, rozhodující je i cena, která se materiál od materiálu liší.
Mimo tvaru a materiálu lze vybírat obruby podle barvy. Tu volte s ohledem na tón vaší pokožky, barvu vlasů a většiny oblečení. Přemýšlejte, kterou barvu nosíte nejčastěji a zda vám brýle půjdou celkově k outfitu.

Rady jak vybrat vhodnou barvu

  • Pro světlé typy pokožky se hodí tmavší obruby a naopak pro tmavou pleť světlé obruby. Díky tomu budou brýle na obličeji výrazné. Pozor, ať to však s výrazností nepřeženete – to se už pak spíš týká velikosti a designu brýlí.
  • Světle hnědá a jasně bronzová barva brýlí se hodí ke všem typům pletí i oblečení. Jde o neutrální a velmi praktické dioptrické brýle.
  • Máte-li vlasy tmavě hnědé až černé, můžete vybírat z jakýchkoliv barev. Hezky vypadá červená, fialová, modrá, tmavě zelená.
  • Tmavé a olivové barvy pleti většinou sluší stříbrná, zlatá a průhledná obruba.

5b237c7c70642obrazek.png
Které barvy k sobě ladí?

Máte-li oblečení v určité barvě, můžete brýle zvolit v barvě, která s danou barvou bude ladit. Uvádíme několik příkladů modrá – oranžová, modrozelená – červenooranžová, fialová – žlutá, červená – zelená, modrofialová – žlutooranžová, žlutozelená – červenooranžová.

Tvar obličeje

V podstatě neexistují žádná 100 % pravidla, která by jasně určovala, jaký typ brýlí musíte nosit. Existuje mnoho různých tvarů obličejů – může jít také o kombinace dvou typů. Tudíž vycházejte sice z toho, že pro obdélníkový tvar obličeje se hodí jiné obruby než pro kulatý tvar obličeje, ale neváhejte si brýle vyzkoušet, pokud se vám budou líbit. Jak už jsme psali, mimo tvaru obličeje záleží na barvě pleti, vlasů a dokonce i účesu. Krátké vlasy, dlouhé vlasy, rovné, vlnité, kudrnaté, vyčesané nahoru, stažené dozadu, ofina do čela, ofinka na stranu, dlouhá ofina dozadu apod. To vše dělá s obličejem divy.
 

Reklama