V první řadě je třeba uvést, že pochva či vagína má samočisticí funkci. Dělá to pomocí výtoku, který je směsí hlenu, buněk a další tekutiny. Podle gynekoložky Mary Jane Minkin z Yale Medical School výtok vagínu nejen pomáhá čistit, ale také udržuje optimální pH. Jeho hodnota se pohybuje mezi 3,8 a 5,0, což je poměrně kyselé, ale má to svůj účel, protože takové pH má schopnost zabíjet škodlivé bakterie. Pokud byste vagínu přehnaně vymývaly, narušily byste rovnováhu prostředí a zbytečně se zbavily prospěšných bakterií, jako jsou například Laktobacily. Změna pH je nebezpečná také s ohledem na rozvoj infekcí. Typickým příkladem je třeba bakteriální vaginóza.
Foto: Shutterstock
Zatímco vagína čistit nepotřebuje, vnější ženské pohlavní orgány, tedy vulva, to je něco jiného. V tomto případě si ale vystačíte s obyčejnou vodou a jemným omytím. Pokud chcete pro lepší pocit použít intimní gel, můžete, ale i tady platí, že nic se nemá přehánět a volte raději produkty bez parfemace.
Plastická gynekoložka MUDr. Zoja Roháčová Čurilová z kliniky Asklepion ovšem uvádí, že intimní gely nejsou vhodné pro malé holčičky, pro ženy v těhotenství a ženy v přechodu. „Ženský genitál má v tomto období jiné pH a intimní gely by mohly negativně ovlivnit výtok,“ popisuje lékařka.
Po šetrném omytí vulvy, je potřeba ji šetrně osušit, a třeba i nechat volně doschnout na vzduchu. Gynekoložka také doporučuje ženám nošení bavlněného spodního prádla, protože to syntetické může měnit pH. Na škodu není ani nošení vzdušnějšího oblečení, šatů a sukní, aby měly vaše intimní partie dostatek prostoru volně dýchat a nezapařovaly se.
Možná vás překvapí, že ani po sexu není nutné okamžitě spěchat do sprchy. Pokud budete mít lepší pocit, tak se samozřejmě umýt můžete, ale jinak dobře poslouží i zmíněný výtok jako čisticí mechanismus. Ten ale nesmí divně zapáchat nebo být zbarvený, v takovém případě totiž signalizuje nějaký zdravotní problém.
Zdroje: Self, Klinika Asklepion, MUDr. Zoja Roháčová Čurilová, Yale Medical School
Čtěte také:
- Horečka je obranný mechanismus, kdy tělo brání šíření patogenů. Je to známka toho, že imunitní systém pracuje na plné obrátky, vysvětluje lékař
- Naše orgány stárnou různou rychlostí a jejich věk může předpovědět nemoci, prokázala nová studie
Nový komentář