lednice-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Ovoce a zelenina

Většina zeleniny vyžaduje teplotu mezi 2 až 8 °C. Ideální je tedy pro ně chladný a vlhký sklep s dostatečnou vlhkostí, popřípadě lednice, kde jsou pro zeleninu vyhrazené spodní šuplíky.

Do lednice se zelenina dává vybalená z igelitových pytlíků, aby se nezapařovala a neplesnivěla. Před uložením se také ze všech svazků odstraní gumičky, aby pod nimi zelenina nehnila.

Důležité je také zeleninu (i ovoce) neomývat, protože by došlo ke ztrátě jejich přirozené ochrany. Omýváme tedy vždy až před konzumací.

Zeleninovými výjimkami, které do lednice nepatří, jsou rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor a dýně, které budou spokojené při pokojové teplotě. Dále cibule a česnek, kterým svědčí tma a uchování v bavlněném pytlíku, a nakonec cukety a batáty, které se hodí do sklepa nebo do spíže, stejně jako brambory. Brambory totiž při vyšších teplotách začnou klíčit a na světle zase zelenají.

Co do lednice naopak patří, je rozkrojená zelenina, nejlépe uzavřená ve skleněné či vakuové nádobě.

Z ovoce nepatří do lednice citrusy, banány, mango ani ananas, pokud tedy tyto potraviny nejsou nakrojené. Proces zrání banánů se dá zpomalit tím, že se jednotlivé banány oddělí z trsů a jejich stopky se obalí ve folii. Jablka naopak mají ráda chlad, nejlépe jim bude v bedýnkách ve sklepě.

6438004fcc56fzelenina-a-ovoce.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Houby

Houby se skladují v lednici, ale v prodyšných nádobách a maximálně ve dvou vrstvách.

Sýry

Co se týče sýrů, ty se musí skladovat v čisté potravinové folii nebo čisté uzavíratelné krabičce, která se čas od času vymění. Pokud byste totiž nechali sýr ve své původní folii, ve které jste sýr přinesli z obchodu domů, po několika dnech by došlo k jejímu zapaření a orosení a vzniklo by tak prostředí dokonalé pro růst plísní.

Vejce

Vejce by se správně měla skladovat v chladu při konstantní teplotě, která se pohybuje mezi 5 a 8 °C. Ani povrch vajíček se předem neomývá, opět by mohlo dojít k narušení ochranného filmu.

Maso a ryby

Maso by se mělo ihned po příchodu domů vyndat do lednice, aby se zamezilo růstu mikroorganismů. Nejnáchylnější je v tomto případě maso mleté. Špatné uchovávání ryb nebo jejich dlouhé ponechání při pokojové teplotě může mít za následek vznik toxického histaminu činností mikroorganismů a následnou otravu. Toxické množství histaminu se navíc může vytvořit ještě dříve, než ryba začne zapáchat. Nejrizikovější je v tomto případě tuňák, ve kterém vzniká histamin obzvláště rychle, zejména pak v teplém ročním období.

maso-a-ryby.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Chléb

Bochník chleba uložte do chlebníku zabalený do čisté utěrky. Utěrka pomůže pohltit vlhkost, kterou chléb vydává a způsobí, že tak rychle nezplesniví. Použít můžete také voskované ubrousky na chléb. Takto zabalený kvalitní chléb by vám měl vydržet i týden.

Zdroj info: jimejinakkarolinafourzachranjidlo