Pokud budete chtít i po období kojení, které by mělo trvat min. do ukončeného 6. měsíce, s podáváním mléka pokračovat, doporučujeme podávat náhradní mléčnou výživu.

Náhradní kojenecká výživa se snaží na prvním místě co nejvíce přiblížit složení mléka mateřského.
Ale kojenecká výživa nezačíná a nekončí pouze výrobou — důležité je i správné dodržení postupu její přípravy.
5b8fc28f4d299obrazek.jpg

Jak správně na to?

1. Na prvním místě je důležité mít vůbec správné nádobí, ve kterém je náhradní kojenecká výživa připravována. Lahvička by měla být určena pro věkovou kategorii vašeho dítěte, aby se mu co nejlépe držela a měla vhodný objem, ale stejně tak by měla být opatřena vhodnými silikonovými/latexovými savičkami, které vyžadují patřičnou námahu při sání.

2. Také je samozřejmě potřeba vhodná kojenecká voda, která miminkům vyhovuje kvalitativně více než obyčejná kohoutková voda nebo voda ze studny. Doporučujeme ještě kojeneckou vodu před použitím nechat projít varem.

3. Po projití varem se voda nechá vychladnout na 40 °C. Mateřské mléko má teplotu 37 °C, takže se jedná nejen o tu nejpřirozenější teplotu, ale zároveň se umělá kojenecká výživa při této teplotě nejlépe rozpustí, což by se při příliš nízké teplotě nemuselo tak dobře povést. Před podáním nápoje miminku teplotu vždy zkontrolujte na zápěstí.

4. Náhradní kojeneckou výživu také do vody rozhodně nedávkujte „od oka“, ale držte se návodu
na obale výrobků a samozřejmě vždy používejte pouze odměrku, která je k balení přiložena. Mléko
by se rovněž nemělo míchat třepáním v shakeru, aby v něm nevznikaly vzduchové bubliny, které by miminku mohly zapříčinit bolení bříška.

5. Mléko také podávejte vždy čerstvé — mělo by se spotřebovat maximálně do hodiny od své přípravy, jinak hrozí jeho kontaminace, takže přípravu několika dávek na dny dopředu rozhodně nezvažujte. Stejné to je s mlékem, které miminko nedopije. Již jednou připravené mléko buď spotřebujte okamžitě (do 1 hodiny), nebo vylijte.

6. Stejně jako jsme začali s nádobím, tak s ním také skončíme: preventivní sterilizace. Tu můžete provádět buď chvilkovým vařením lahviček a dudlíků, nebo prostřednictvím například parních sterilizátorů, které jednoduše umístíte na pár minut do mikrovlnné trouby. Tou nebo onou cestou si každopádně zajistíte, že při příštím použití budou lahvičky i savičky jako nové a připravené pro další 100% službu.

Každá kojenecká výživa se však může lehce lišit, a je proto lepší pečlivě si prostudovat návod
k použití. Sunar nabízí spoustu tipů a článků na svých stránkách www.sunar.cz, které se týkají nejen všeobecných dotazů, ale věnují velké množství prostoru i jednotlivým výrobkům. Vyplatí se proto je pořádně prozkoumat — najdete nejen odpovědi na otázky ohledně svého malého, ale zároveň i rady a různé „vylepšováky“, jako například jak předejít dětské kolice.

Kojení je pro kojence nejlepší způsob výživy. Uvedené informace se nevztahují na počáteční kojeneckou mléčnou výživu. O zahájení podávání náhradní mléčné výživy se vždy poraďte se svým pediatrem.

Více na www.sunar.cz

Přečtěte si také: