Nepřeplňujte pračku
Zejména u povlečení je přeplněná pračka nešťastným řešením, protože nezbývá prostor na řádné odeprání a vymáchání pracího prostředku, který pak zůstává na povrchu a během spánku může způsobit podráždění pokožky. Mimo to dojde k výraznějšímu pomačkání látky, takže budete mít více práce s žehlením. Často se kvůli přeplněné pračce poničí také barevný potisk, a to hlavně při prvním praní – i velice kvalitní barvy mohou zapustit a nemají možnost se řádně odeprat. V některých případech pomůže další vyprání, mnohdy však zapuštění zůstane natrvalo. Povlečení tedy perte raději ve více várkách a nikdy ne společně s jersey nebo froté prostěradly, která sají hodně vody – výsledná vysoká hmotnost může nerovnoměrným rozložením během cyklu nenávratně poškodit buben.
Dříve bylo běžné ložní povlečení vyvářet za vysokých teplot. Dnes je však s ohledem na rozmanité potisky a různé materiály ideální teplota 40 °C. Teplota je šetrná k vláknům a barvám, prádlo se tedy tak rychle neopotřebuje a barvy neblednou. Navíc jsou dnes dostupné výkonnější automatické pračky a účinnější prací prostředky. Z hygienického hlediska je likvidace většiny bakterií možná pouze vyvářkou v kombinaci s žehlením na vysokou teplotu, avšak za cenu intenzivního opotřebení látky. Pro běžné použití je z hlediska estetiky, hygieny, ekonomiky i ekologie zlatou střední cestou teplota 40 °C.
Tip: Jak poznat kvalitní povlečení
Vyberte správný prací prostředek
Z hygienického hlediska je vhodnější použít spíše sypký prací prášek, který má vyšší prací a dezinfekční schopnost oproti většině pracích. Výběr vhodného pracího prášku se pak odvíjí od barevnosti povlečení. Prací prášky na bílé prádlo používejte výhradně na bílé nebo velmi světlé povlečení bez potisku. Obsahují totiž optické zesvětlovače, které by u jiných barev způsobily vyblednutí. Na barevné povlečení použijte prášek na barevné a u velmi tmavého povlečení můžete s ohledem na estetiku udělat výjimku a použít gel na tmavé prádlo, pokud nechcete, aby prášek na povrchu zanechal bílé stopy.
Na povlečení nikdy nepoužívejte aviváž. Použitím aviváže se připravíte o cenné vlastnosti přírodního materiálu, jako jsou prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost. Aviváž totiž na povrchu vláken vytvoří jemný film a tím znemožní látce dýchat. Chcete-li mít povlečení voňavé, zvolte raději parfémovaný prací prášek nebo do skříně s ložním prádlem umístěte vonný sáček.
Budete-li se při praní řídit těmito obecnými, ale velmi praktickými zásadami, můžete se z nového zářivého povlečení těšit roky.
Znáte ještě další tipy či vychytávky? Podělte se s námi!
Nový komentář
Komentáře
Já peru povlečení na 40 stupňů a nedávám ho do sušičky. I když nemám žádné kvalitní povlečení, které bylo docela levné, takže jsem si nebyla jistá jeho kvalitou, ale mám ho už docela dlouho a pořád vypadá stejně. Podle mě není tak důležité, kde si člověk povlečení koupí, ale jak se o něj stará :-) .
Praní a žehlení povlečení holt není jednoduché :)
Já povlečení peru vždy zvlášť bez prostěradla. S prostěradlem je už přeplněný buben a jak se píše v článku, není to dobře
Co se týče teploty, tak tu neřeším, protože moje pračka má speciální program na ložní prádlo, který pere na 60°C. Jestli je to moc nebo ne jsem tedy nikdy neřešila, důvěřuji programu, který je na to naprogramovaný...
Povlečení peru naruby se zapnutými zipy. Dřív se obracelo, protože se v rozích usazovalo peří ze sypku a nečistoty. Dnes, kdy už jsou častěji používány přikrývky z dutých vláken je zase víc potisků na povlečení. Zapnutý zip nezachytává ostatní prádlo a nerozjede se. Když můžete v létě sušit na šňůře venku, je fajn nastavit nižší otáčky na ždímání, když povlečení uschne, je hezky rovné.
Šmankote, tak já dělám všechno špatně.
No tak já vždy peru na60 a aviváž používám... zatím barvy drží.
Na ložní prádlo vždy používám aviváž.