5b486f2610288obrazek.jpg
Nepřeplňujte pračku
Zejména u povlečení je přeplněná pračka nešťastným řešením, protože nezbývá prostor na řádné odeprání a vymáchání pracího prostředku, který pak zůstává na povrchu a během spánku může způsobit podráždění pokožky. Mimo to dojde k výraznějšímu pomačkání látky, takže budete mít více práce s žehlením. Často se kvůli přeplněné pračce poničí také barevný potisk, a to hlavně při prvním praní – i velice kvalitní barvy mohou zapustit a nemají možnost se řádně odeprat. V některých případech pomůže další vyprání, mnohdy však zapuštění zůstane natrvalo. Povlečení tedy perte raději ve více várkách a nikdy ne společně s jersey nebo froté prostěradly, která sají hodně vody – výsledná vysoká hmotnost může nerovnoměrným rozložením během cyklu nenávratně poškodit buben.

5b486f380d0a4obrazek.jpgZvolte správnou teplotu
Dříve bylo běžné ložní povlečení vyvářet za vysokých teplot. Dnes je však s ohledem na rozmanité potisky a různé materiály ideální teplota 40 °C. Teplota je šetrná k vláknům a barvám, prádlo se tedy tak rychle neopotřebuje a barvy neblednou. Navíc jsou dnes dostupné výkonnější automatické pračky a účinnější prací prostředky. Z hygienického hlediska je likvidace většiny bakterií možná pouze vyvářkou v kombinaci s žehlením na vysokou teplotu, avšak za cenu intenzivního opotřebení látky. Pro běžné použití je z hlediska estetiky, hygieny, ekonomiky i ekologie zlatou střední cestou teplota 40 °C.

Tip: Jak poznat kvalitní povlečení

Vyberte správný prací prostředek
Z hygienického hlediska je vhodnější použít spíše sypký prací prášek, který má vyšší prací a dezinfekční schopnost oproti většině pracích. Výběr vhodného pracího prášku se pak odvíjí od barevnosti povlečení. Prací prášky na bílé prádlo používejte výhradně na bílé nebo velmi světlé povlečení bez potisku. Obsahují totiž optické zesvětlovače, které by u jiných barev způsobily vyblednutí. Na barevné povlečení použijte prášek na barevné a u velmi tmavého povlečení můžete s ohledem na estetiku udělat výjimku a použít gel na tmavé prádlo, pokud nechcete, aby prášek na povrchu zanechal bílé stopy.

5b486f74731e6obrazek.jpgNepoužívejte aviváž
Na povlečení nikdy nepoužívejte aviváž. Použitím aviváže se připravíte o cenné vlastnosti přírodního materiálu, jako jsou prodyšnost nebo schopnost absorbovat vlhkost. Aviváž totiž na povrchu vláken vytvoří jemný film a tím znemožní látce dýchat. Chcete-li mít povlečení voňavé, zvolte raději parfémovaný prací prášek nebo do skříně s ložním prádlem umístěte vonný sáček.
Budete-li se při praní řídit těmito obecnými, ale velmi praktickými zásadami, můžete se z nového zářivého povlečení těšit roky.

Znáte ještě další tipy či vychytávky? Podělte se s námi!