Zahrada by měla být oázou klidu a odpočinku. Jak ji rozvrhnou a jak se o ni správně starat, abyste se v ní cítili příjemně? Na tyto otázky odpovídal zahradní architekt a projektant Ferdinand Leffler.

zahrada

Kdy je nejlepší čas pro rekonstrukci zahrady? Můžeme se do ní pustit i v létě?

Nejlepší čas je určitě jaro a podzim, kdy se nemusíte až tolik starat o zálivku. Mladé dřeviny a rostliny čerstvě zasazené potřebují od začátku dost vody. To platí 2 x pro trávníky. Na druhou stranu, pokud svou zahradu vybavujete závlahovým systémem, můžete si dovolit rekonstruovat i v průběhu letní sezony. Jen se vyhněte vyloženě horkým dnům. To jděte raději k vodě. Práce na zahradě nesmí být ​úmorná.

 

Jak vnímáte změnu zahrad - vnímají Češi to, že celkový dojem domu tvoří také zahrada? 

​Jasně, čím dál tím více. Dům máte postaven a chcete své bydlení posunout zas o kus dál. Jak? No udělejte přeci něco se svou zahradou. Ta Vám dokáže úžasně zpříjemnit život. A to nejen samotným pobytem venku, ale i v rámci pohledů z oken a zamyšlení se nad praktickými momenty, jako je přístupová cesta, dřevník, kompostér, ohniště, sušák na prádlo atd atd.

 

Rádi experimentují? 

​Tak to bych asi neřekl, spíš se bohužel často setkávám s tím, že kopírují vzory z magazínů. Což není dobré, protože každá zahrada a každý člověk si zaslouží zahradu jinou, osobitou.

Jak vnímáte osvětlení zahrady, co by mělo splňovat? 

​Velmi důležitý aspekt dnešní zahradní architektury. Vždyť mnozí z nás si ve skutečnosti zahradu užijí více po západu slunce než před ním, vzhledem k pracovnímu nasazení, kterému jsme vystavováni.

Zahrada by neměla být kýčovitá, jak nakládat s doplňky jako jsou budky pro ptáky, okrasné květináče, sošky, trpaslíci.. ?

​Zahrada by rozhodně neměla být kýčovitá, protože pak jí chybí to základní, co umí přinášet. Chybí ji KLID. Jakékoliv doplňky v rozumné míře dokáže dobře od základu a konceptu založen​á zahrada pěkně přijmout a vstřebat. Ale právě nad tím základem se pořádně zamyslete, pak můžete i trochu blbnout.:)

 

V poslední době vnímáme návrat k pěstování zeleniny, ovoce, máte z toho radost? 

​Jasně, tak z toho mám obrovskou radost. Zahrada umí nejen nabídnout odpočinek a pohodu, ale nechá nás i ochutnat vlastních plodů. Promění naši práci v něco hmatatelného, chutného, voňavého. Znáte snad lepší příklad principu koloběhu života? Co vložíš, to dostaneš, co nevložíš, nedostaneš.

zahrada

Kärcher Rain System dostává vláhu přímo k rostlinám a šetří vodu.

Co byste poradil čtenářce, která touží mít na zahradě okrasný listnatý strom, ale aby byl spíš menší, tak do 5 -7 m. 

​Asi bych se potřeboval seznámit s kontextem zahrady v zástavbě a s architekturou domu, jaké dřeviny v ní budou vypadat dobře. ​Ptal bych se na alergie. Dovedu si představit, že bych poradil některý z akátů a nebo jeřáb. Nebál bych se ani dnes tolik moderních muchovníků, pěkné hrušně, višně, kdyby chtěla sklízet.

 

Určitě souhlasíte, že skončila doba neprodyšných thůjí. Jaké keře zvolit do živého plotu? Můžeme kombinovat? 

Ta doba úplně neskončila, ale kéž by se tak stalo. Pokud máte malou zahradu, tak živý plot je

dobrou alternativou k zaclonění zahrady. Rozhodně však nesáhněte po prvním jehličnanu, který se v zahradních centrech masově nabízí, ale vyberte si do své zahrady něco, co bude mít příjemnější barvu a texturu. Doporučuji listnaté, jehličí je totiž v dlouhé linii nekompromisně hutné, například habr obecný a ptačí zob. Pokud máte větší zahradu, tak raději než k tvarovaným živým plotům dejte přednost tzv. volně rostoucím živým plotům. U nich si můžete dovolit pracovat s širokou škálou dřevin, které necháte růst v jejich přirozeném habitu. Příkladem je líska, pustoryl, kaliny, nebo i šípková růže a šeřík.

​ 

Jaké keře krásně kvetou? Jaké patří mezi vaše oblíbené?

Mezi mé oblíbené patří šeříky, kaliny a hortenzie. Nebál bych se ale ani různých typů růží. Velmi oblíbený je muchovník. Stejně tak mám rád i pustoryl.

 

Práce na zahradě vyžaduje použití různých spotřebičů, díky kterým šetříme čas - jaké patří mezi vaše oblíbené?

K oblíbeným zahradnickým náčiním patří hadice na navijáku a zavlažovací tyč, se kterou se dostanete hluboko do záhonu (např. Kärcher). Tlakový čistič rád využívám, když chci vyčistit dřevěnou nebo kamennou terasu. Skvělým pomocníkem je také vysavač listí.

zahrada

Zavlažovací automat Kärcher SensoTimer ST6 sám kontroluje vlhkost a podle nastavení spouští závlahu.

 

Začínají být vedra, jak zajistit zahradě pravidelnou vláhu i když na zahradu jezdíme jen na víkend?

Řešením je plně automatický zavlažovací systém, který se o zahradu postará v době, kdy budete mimo domov (např. Kärcher Rain Systém doplněný o časovač SensoTimer ST6). Na trhu se posledních pár let objevují také různé typy gelových preparátů, které umí vodu dobře vázat. Jsou to gelové granule, které promícháte se substrátem a ony pak delší dobu postupně uvolňují vodu. A nejlepší ochrana? Domluvte se se sousedy, přáteli, dědou, babičkou a požádejte je, ať se vám na zahradu občas staví podívat. Připravte jim láhev dobrého vína a uvidíte, že se budou rádi vracet.

 

Dají se zajistit i truhlíky?

Truhlíky nebo květináče za oknem jsou to nejchoulostivější a hrozí zde riziko vysychání. Tady rovněž doporučuji automatický zavlažovací systém.

zahrada

Kärcher Rain System pro zavlažování květináčů a truhlíků umožňuje individuálně regulovat závlahu na každé manžetě.

 

Co je lepší, zalévat zahradu ráno nebo večer? 

Intuitivně si myslím, že je lepší zahradu zalévat večer, aby nestihla do druhého dne vyschnout.

 

Milujeme rozkvetlou zahradu - jaké letničky či trvalky nám budou dělat radost po celé léto? 

Rozhodně jsou to šalvěje, echinacea, svícníky, mavuně, černucha a šater.

 

Kam byste umístil na zahradě včelí úl? Musí mít nějaké chráněné místo? 

Nejprve bych se poradil se včelařem. Ale jinak bych přemýšlel o místě, kde budou mít včely klid a rozlet. Místo musí být bezpečné jak pro včely, tak i pro vaši rodinu. 

 

A co kompostér? Zamaskovat ho nebo přiznat - případně jak, aby nekazil dojem.

Já říkám maskovat, protože to není nic pěkného. Dobře se dají zamaskovat dřevěným krytem. Vytvořil bych jim takový pokojíček a vybavil zelení i kvůli zápachu. Co se týká umístění, tak by neměl být kompostér daleko od kuchyně, jinak se vám k němu se šlupkami od brambor nebude chtít a ty pak skončí v odpadkovém koši. Každý to známe.

 

Ferdinand Leffler

fotoFerdinand Leffler je zahradní architekt a projektant, je zakladatelem ateliéru Flera. Do svého týmu si vybírá pečlivé, spolehlivé a kreativní architekty. Pomůže vám vymyslet zahradu tak, aby byla šitá na míru vašim požadavkům a potřebám, zkrátka abyste se v ní cítili dobře: „Jsme zastánci toho, že architektura dílčího pozemku by měla vyjadřovat nějaký příběh, který má začátek, gradaci, pointu… Zahrada by měla být konzistentním propojením všech prvků, funkcí, motivů, které do ní vnášejí požadavky klienta, a měla by mít jednotný rukopis.“

Více se dozvíte na www.flera.cz

Reklama