Neexistuje lepší způsob, jak se dostat do formy, než aktivní životní styl. Správně zvolený sport vám bude přinášet radost z pohybu i ze sebe sama a vy se přirozeně budete lépe cítit a lépe i vypadat. Abyste si pohyb co nejvíc užili, je dobré pořídit si i speciální funkční oblečení, které má několik specifických vlastností: dokáže filtrovat UV záření, absorbovat pot, eliminovat zápach a udržet vás v teple a komfortu. Vyrobeno bývá z různých technických a jemných materiálů, jakými jsou například lycra, elastan nebo polyester, které však vyžadují zvláštní péči.

Aby vám sportovní oblečení vydrželo déle funkční se všemi výhodami, pro které jste jej koupili, přinášíme několik tipů, které je dobré dodržovat. Zároveň se zaměříme i na to, co určitě nedělat.

shutterstock-1624878472.jpgFoto: Shutterstock

Po tréninku nechte oblečení vyvětrat

Když skončíte cvičení, srolujete obvykle vlhké tričko do klubíčka, zabalíte do tréninkové tašky a vyndáte klidně o několik hodin později? Nebo jej doma jednoduše hodíte do koše se špinavým prádlem a necháte „odležet“ až do dalšího praní? Nejde zrovna o šťastný postup, jak si zajistit dlouhodobou funkčnost sportovních svršků. Vždy byste měli zpocené kousky pověsit hned, jak je to možné, aby se v látce nezačaly usazovat nepříjemné pachy a nemnožily bakterie.

Správná teplota praní je důležitá

Sportovní oblečení nikdy neperte při teplotě vyšší než 40 stupňů Celsia (některé látky tolerují jen 30 stupňů). Perete-li na příliš vysokou teplotu, jde většinou o nejrychlejší způsob, jak syntetické materiály poškodit a snížit jejich životnost. Praní při nízkých teplotách ale nemusí zlikvidovat všechny bakterie; proto dodržujte předchozí bod a nedávejte jim zbytečně šanci. Další možností, jak eliminovat nežádoucí mikroorganismy, je dezinfikování oblečení párou.

Nepodceňujte volbu pracího prostředku

Vyberte si šetrný prací prostředek, který je vhodný pro jemné tkaniny a neobsahuje bělidla, enzymy ani optické zjasňovače, které mohou odbarvit oblečení nebo poškodit tkaniny. Preferujte tekutý prací prostředek, bývá ke sportovním materiálům šetrnější.

Eliminujte nadměrné odírání látky

Abyste zabránili tření, které by mohlo tkaninu poškodit, perte sportovní oblečení společně s jemnějšími kousky a obracejte jej naruby. Nezapomínejte zapnout všechny suché i klasické zipy, abyste předešli nechtěným překvapením. Použít můžete také sáček na praní jemného prádla.

Zapomeňte na aviváž

Změkčovače tkanin, aviváže, nemají sportovní oděvy rády. Aviváž se nalepí na jednotlivá vlákna, která „ucpe“ a neutralizuje tak absorpční účinek funkčního oblečení, což pro cvičení a pocení rozhodně není ideální stav.

Sušte přirozenou cestou

Používáte-li sušičku, riskujete, že své sportovní kousky trvale poškodíte – nic nemůže překonat tradiční metodu sušení na čerstvém vzduchu (případně v místnosti). Pokud už potřebujete použít sušičku, použijte program na sportovní oblečení, případně sušení na co nejnižší teplotu. Funkční oblečení ale obvykle schne rychle a není třeba procesu pomáhat.

Nikdy nežehlete

Sportovní oblečení by se žehlit nemělo. Materiály, ze kterých je vyrobeno, nemají rády vysoké teploty a při žehlení mohou ztratit svou prodyšnost nebo termoaktivní vlastnosti. Po vyprání stačí řádně protřepat a pověsit. 

Čtěte také:

Zdroj: laurastar.comtreen.pl/enfennecfit.com