Pokud našemu tělu dodáváme potraviny z co nejkvalitnějších zdrojů, které obsahují samy o sobě vitaminy, minerály, stopové prvky a živiny v té nejpřirozenější a pro tělo nejzpracovatelnější formě, budujeme si sami přirozenou obranyschopnost organismu. Nezatěžujeme jej průmyslově zpracovanými tuky, zbytečnými konzervanty či dochucovadly, které ve velké míře ničí zdravý potenciál našich potravin. Snažme se do jídelníčku zařadit co nejvíce potravin, které pro svůj původ a zpracování dokáže naše tělo téměř beze zbytku využít a doplnit mu živiny! Globus a jeho oddělení Zdravý svět mají v České republice nejširší nabídku těchto potravin a my vám nyní ukážeme, že připravit chutné a přitom maximálně zdravé jídlo není žádná věda.

ČERVENÁ ŘEPA:

  • Je doslova nabitá vitaminy, minerály a zdraví prospěšnými látkami. Ve velké míře obsahuje kyselinu listovou, která příznivě ovlivňuje růst a dělení červených krvinek a významně chrání před arteriosklerózou. Má mimořádně silné detoxikační účinky. Příznivě ovlivňuje střeva, žaludek a kardiovaskulární systém, posiluje rovněž cévní stěny a upravuje hladinu „špatného“ cholesterolu. To je však pouze krátký výčet jejích kvalit. Dopřejte si ji tak často, jak můžete, ať už čerstvou, vařenou či ve formě těstovin.

LOSOS:

  • Tato ryba (pokud je ulovena v divokých vodách) je doslova multivitaminem a multiminerálem na talíři, navíc se skvělou chutí. Losos obsahuje široké spektrum vitaminů skupiny B, které významně potlačují formy zánětů, které se podílejí na vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Je významným zdrojem draslíku, který snižuje krevní tlak. Dále obsahuje selen, který udržuje zdravé kosti, ale pomáhá i s autoimunitními chorobami. Je bohatý rovněž na antioxidant astaxanthin, o kterém se v poslední době velmi mluví – je rovněž nazýván superoxidantem a celosvětovou slávu mu zajistila Gwyneth Paltrow, která na něj nedá dopustit a používá ho ve svých přípravcích. Příjemným faktem je, že losos pomáhá při hubnutí – umí totiž regulovat hladinu hormonů, které přímo ovlivňují pocity hladu a sytosti. Je bohatý na bílkoviny, které zrychlují metabolismus. A nakonec – samozřejmě, je jedním z nejkvalitnějších zdrojů Omega-3 mastných kyselin, které významně ovlivňují fungování cév v našem těle.
  • Divokého lososa seženete v chladícím pultu s rybami a mořskými plody v hypermarketech Globus.

ŠVESTIČKY UMEBOSHI:

  • Fermentace je doslova zázrakem pro naši imunitu. V Japonsku to vědí už tisíce let, proto tam používají legendární nakládané japonské švestky Umeboshi. Ty jsou pro tělo doslova zásobárnou energie a používají se rovněž při zažívacích potížích. Nejen japonští léčitelé, ale dokonce i doktoři a vědci nedají dopustit na umeboshi v rámci léčby i prevence chřipkových onemocnění. Švestička umeboshi je jednou z nejvíce alkalizujících potravin na Zemi, právem je tedy nazývána Královnou alkalizující potravy. Což znamená, že překyselený organismus (vlivem mouky, cukrů, kávy, alkoholu a dalších látek, který je doslova živnou půdou pro nebezpečné plísně, viry a mikroby) dokonale vyladí a důsledně zalkalizuje. Vyrovná tak PH krve a my se budeme opět cítit fit.
  • Švestičky umeboshi koupíte v oddělení Zdravý svět v hypermarketech Globus

MACA:

  • Bájná peruánská plodina, která je příbuzná naší ředkvičce, má však jemně sladkou chuť. A velké množství zdraví prospěšných látek! Obsahuje vysoké procento proteinů a antioxidantů, podporuje vitalitu a dlouhodobou energii. Je bohatým zdrojem rostlinných sterolů, selenu, železa, hořčíku i vápníku. Může příznivě ovlivňovat hormonální rovnováhu u žen a návaly horka a změny nálad v menopauze. Může být rovněž skvělým pomocníkem při postmenopauzální osteoporóze.
  • Maca prášek koupíte v oddělení Zdravý svět v hypermarketech Globus.

MATCHA:

  • Tento zelený zázrak je nabitý blahodárnými látkami, které mají mimořádný význam pro naše tělo. V matche se nachází cca 137 x více katechinu, než v běžném zeleném čaji. Je tak doslova zásobárnou energie a vitality. Obsahuje vysoký podíl složek s antioxidačními účinky a vitamin C. Zlepšuje paměť, koncentraci a celkově tonizuje organismus, ro své vlastnosti je oblíbený i u vytrvalostních sportovců.
  • Matcha prášek koupíte v oddělení Zdravý svět v hypermarketech Globus.

ACIDOFILNÍ MLÉKO:

  • Díky působení speciálních bakterií je acidofilní mléko bezesporu jedním z nejsilnějších bojovníků za silnou imunitu. Obsahuje vápník, bílkoviny, vitamin A, B2 i D a navíc mají snížený obsah laktózy. Vybírejte si to s vysokým obsahem probiotických kultur – ty příznivě ovlivňují trávení, podporují růst prospěšné mikroflory, přispívají k posílení imunitního systému a příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Probiotika jsou látky podporující růst střevní mikroflóry skládající se hlavně z laktobacilů a bifidobakterií.

RECEPTY:

Divoký losos s těstovinami z červené řepy

Filet z divokého lososa umyjeme a položíme na plech s pečicím papírem. Posypeme ho červeným pepřem, růžovou solí a použijeme i čerstvé bylinky (skvělý je tymián či rozmarýn). Vložíme do trouby předehřáté na 250 stupňů Celsia a pečeme cca 15-20 minut.
Mezitím uvaříme vřetena z červené řepy dle návodu (doporučujeme vařit je al dente a poté je propláchnout studenou vodou, aby se neslepily) a nakonec je lehce zakápněte olivovým olejem.

Vitaminový salát s červenou řepou a dresinkem z umeboshi švestiček

K přípravě dresinku potřebujeme 6 umeboshi švestiček, cca 100 ml olivového oleje, 3-4 lžíce čekankového sirupu a to vše promixujeme do hladké konzistence.
Lístky salátů různých druhů propláchneme vodou, dáme do mísy a poklademe tenkými plátky nakládané červené řepy. Na závěr posypeme kešu ořechy a pokapeme dresinkem podle chuti.

Imunity booster – zelené a oranžové smoothie

Zelené smoothie na vitalitu a energii:
Do mixéru vložíme hrst mladého špenátu, půlku avokáda, lžičku prášku matcha a hrst kešu oříšků, zalijeme acidofilním mlékem (či jakoukoliv rostlinnou alternativou mléka) a mixujeme do hladka.

Oranžové smoothie plné vitamínů:
Celé mango, plátek ananasu, lžička prášku maca, půl lžičky kurkumy, pár kuliček červeného pepře a mandlové mléko. Vše promixujte a podávejte ozdobené ovocem a oříšky. (Věděli jste, že aby naše tělo správně využilo cenné látky z kurkumy, tak stačí přidat pár kuliček pepře? Jeho látka piperin funguje jako nosič a vstřebatelnost kurkuminoidů se tak může zvýšit až 185 x!)

Více na www.globus.cz
 

Reklama