Podobnou situaci už zažil asi každý rodič. Dítě se vrátí ze školy či školky, je trochu malátné a stěžuje si na únavu nebo bolest hlavy. Potom si zaleze do postýlky a častokrát jej přemůže spánek. Když pak rodiče sáhnou dítěti na čelo, je jim vše jasnější. Zvýšená teplota nebo dokonce horečka bývá projevem virového onemocnění - nachlazení či chřipky. Dítě se může nakazit během celého roku, nicméně v zimních měsících se výskyt těchto akutních respiračních onemocnění zvyšuje. Jak u dítěte rozeznáme nachlazení od chřipky? A jak chřipku či nachlazení správně léčit?
Chřipka a nachlazení mají podobné příznaky, a proto je lidé mezi sebou často zaměňují. Obecně platí, že při nachlazení se příznaky rozvíjejí spíše pozvolna. Většinou jsou přítomny kašel, rýma nebo pálení nosohltanu, častá je bolest v krku. Nachlazení, na rozdíl od chřipky, je málokdy provázeno zimnicí. Pro chřipku je naopak typický náhlý nástup nemoci, celková malátnost provázená bolestí svalů a kloubů, vysoká teplota (nad 38 stupňů Celsia), bolest hlavy a zimnice. Naopak rýma se při chřipce vyskytuje spíše výjimečně.
Horečka provázející virová onemocnění je nepříjemná, jde ale o běžnou reakci imunitního systému a není proto vždy nutné ji okamžitě léčit. Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli začít horečku léčit při teplotě nad 38,5 stupňů Celsia (měřené v podpaží), či nad 39 stupňů Celsia v případě měření teploty v konečníku u kojenců a batolat. Výjimkou je bolest nebo nepohoda dítěte, šokový stav, výskyt febrilních křečí v minulosti, případně závažná doprovodná chronická onemocnění. Je třeba si uvědomit, že při léčbě horečky není cílem dosažení normální tělesné teploty, ale zlepšení celkového stavu dítěte.
Ke snížení horečky u dítěte můžeme využít volně dostupných léčiv. Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou proti nim antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky nemoci, tj. horečku a bolest. Mezi léky, které se k tlumení horečky a bolesti užívají nejčastěji, patří přípravky s obsahem paracetamolu.1 Pro malé děti jsou vhodné např. Paralen sus (suspenze pro děti od 3 měsíců) či Paralen 125 (tablety pro děti od 3 let). Dětem s hmotností nad 7 kg lze aplikovat i Paralen 100 ve formě čípků. Pokud u dítěte nedojde do dvou dnů k ústupu obtíží, případně dojde k jejich zhoršení, je nutné se poradit s lékařem.
PARALEN SUS a PARALEN 125 jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN 100 je lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
- Paralen SUS (suspenze pro děti od 3 měsíců) - orientační cena v lékárně 86 Kč.
- Paralen 100 (čípky pro děti s hmotností nad 7 kg) - orientační cena v lékárně 20 Kč.
- Paralen 125 (tablety pro děti od 3 let) - orientační cena v lékárně je 16 Kč.
Nový komentář
Komentáře
Ahojky, taky jsem měla děti pořád nachlazené, ale lékárnice mi poradila Jacka Hlíváka. Je skvělý jak na imunitu, tak na přirozený růst dětí. A chuťově je výborný J takže všem maminkám doporučuji J
minulý týden jsem tu anabázi absolvovala s vnučkou a teď jsem grogy já