Podobnou situaci už zažil asi každý rodič. Dítě se vrátí ze školy či školky, je trochu malátné a stěžuje si na únavu nebo bolest hlavy. Potom si zaleze do postýlky a častokrát jej přemůže spánek. Když pak rodiče sáhnou dítěti na čelo, je jim vše jasnější. Zvýšená teplota nebo dokonce horečka bývá projevem virového onemocnění - nachlazení či chřipky. Dítě se může nakazit během celého roku, nicméně v zimních měsících se výskyt těchto akutních respiračních onemocnění zvyšuje. Jak u dítěte rozeznáme nachlazení od chřipky? A jak chřipku či nachlazení správně léčit?

dítě

Chřipka a nachlazení mají podobné příznaky, a proto je lidé mezi sebou často zaměňují. Obecně platí, že při nachlazení se příznaky rozvíjejí spíše pozvolna. Většinou jsou přítomny kašel, rýma nebo pálení nosohltanu, častá je bolest v krku. Nachlazení, na rozdíl od chřipky, je málokdy provázeno zimnicí. Pro chřipku je naopak typický náhlý nástup nemoci, celková malátnost provázená bolestí svalů a kloubů, vysoká teplota (nad 38 stupňů Celsia), bolest hlavy a zimnice. Naopak rýma se při chřipce vyskytuje spíše výjimečně.

MUDr. Silvia BajováCo dělat, když dítěti naměříme horečku, tedy více než 38 stupňů Celsia? „Především je potřeba dohlédnout na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a nebylo dehydratováno. Vhodné jsou např. ovocné čaje či ředěné ovocné šťávy a pro děti nad 2 roky i neperlivé minerálky pokojové teploty,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Dále se doporučuje omýt dítě mycí houbou namočenou ve vlažné vodě a uložit ho v prodyšném oblečení do postýlky. Toto opatření neprovádějte, pokud má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny. Horečku rozhodně nesrážejte studenou vodou ani ledem. „K celkové léčbě je třeba dodržovat klidový režim v domácím prostředí a pokud možno omezit návštěvy míst s vyšším rizikem nákazy (obchody, MHD, dětský kolektiv apod.),“ dodává MUDr. Bajová.

Horečka provázející virová onemocnění je nepříjemná, jde ale o běžnou reakci imunitního systému a není proto vždy nutné ji okamžitě léčit. Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli začít horečku léčit při teplotě nad 38,5 stupňů Celsia (měřené v podpaží), či nad 39 stupňů Celsia v případě měření teploty v konečníku u kojenců a batolat. Výjimkou je bolest nebo nepohoda dítěte, šokový stav, výskyt febrilních křečí v minulosti, případně závažná doprovodná chronická onemocnění. Je třeba si uvědomit, že při léčbě horečky není cílem dosažení normální tělesné teploty, ale zlepšení celkového stavu dítěte.

Ke snížení horečky u dítěte můžeme využít volně dostupných léčiv. Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou proti nim antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky nemoci, tj. horečku a bolest. Mezi léky, které se k tlumení horečky a bolesti užívají nejčastěji, patří přípravky s obsahem paracetamolu.1 Pro malé děti jsou vhodné např. Paralen sus (suspenze pro děti od 3 měsíců) či Paralen 125 (tablety pro děti od 3 let). Dětem s hmotností nad 7 kg lze aplikovat i Paralen 100 ve formě čípků. Pokud u dítěte nedojde do dvou dnů k ústupu obtíží, případně dojde k jejich zhoršení, je nutné se poradit s lékařem.

paralen

PARALEN SUS a PARALEN 125 jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN 100 je lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

  • Paralen SUS (suspenze pro děti od 3 měsíců) - orientační cena v lékárně 86 Kč.
  • Paralen 100 (čípky pro děti s hmotností nad 7 kg) - orientační cena v lékárně 20 Kč.
  • Paralen 125 (tablety pro děti od 3 let) - orientační cena v lékárně je 16 Kč.

 

Reklama