blobid0.png

Důležité je onemocnění včas rozpoznat a zachytit. Proto by měl pacient podstupovat pravidelné preventivní prohlídky a nečekat na první příznaky.
Podívejte se na video:

Srdce, svalová pumpa, je pro správné fungování lidského těla nepostradatelným orgánem. Nikdy neodpočívá a pracuje, i když spíme. Bije asi 60 až 80x za minutu a přepumpuje 4,5–5 l krve za minutu. Na svědomí má ale třeba i silné bušení tehdy, když cítíme strach, paniku nebo radost.[3] Srdce je zkrátka hnacím motorem celého těla a když se porouchá, nastane problém. Mezi nejčastější choroby, které mohou naše srdce postihnout, patří ischemická choroba srdeční, která může vyústit až v infarkt myokardu, poruchy převodního systému srdečního či hypertenzní onemocnění srdce.

Jak srdce chránit

Jak o tento životně důležitý orgán správně pečovat? Vyhnout se kouření, nadměrnému stresu a zařadit dostatek pohybu. „Srdci nesvědčí obezita a obecně přejídání se, nevhodná a nevyvážená strava, vysoká konzumace alkoholu a sedavý způsob života,“ vysvětluje MUDr. Michaela Kalousová, kardioložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. Na funkci našeho srdce však mají vliv i faktory, které ovlivnit nemůžeme – věk, pohlaví nebo rodinná anamnéza. „V případě diagnostikování srdeční choroby je nutné dodržovat léčbu nastavenou ošetřujícím lékařem, jinak hrozí mnohé zdravotní komplikace a v krajním případě až smrt,“ dodává.

Jak poznat, že je srdce v nepořádku

Onemocnění srdce je často skryté, bez příznaků nebo příznaky mylně přisuzujeme jiným nemocem. Mezi nejčastější varovné symptomy patří dušnost. Dále se objevuje bolest na hrudi, nepravidelný tep, únava, otoky nebo nechutenství.

„Důležité je onemocnění včas rozpoznat a zachytit. Proto by měl pacient podstupovat pravidelné preventivní prohlídky a nečekat na první příznaky. Přínosná jsou v rámci prevence také laboratorní vyšetření, díky kterým můžeme zjistit zvýšené rizikové faktory k onemocnění srdce a cév, jako je například cukrovka, vysoký cholesterol nebo hladina kyseliny močové. Výsledky pak detailně konzultujeme s pacientem i s návrhem dalšího postupu,“ říká MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka z EUC Kliniky Praha – Šustova.

Otestovat srdce v laboratoři

Pacientům, kteří mají podezření na onemocnění srdce nebo nepříznivou rodinnou anamnézu, nabízí EUC Laboratoře balíček testů na míru s názvem Zdravé srdce a cévy. Pacientovi stačí dostavit se pouze na samotný odběr, protože výhodou balíčku je mimo jiné i možnost konzultovat výsledky testů s lékařem na dálku prostřednictvím služby Lékař online 24/7.

Vyšetření se provádí ze žilní krve, většinou v ranních hodinách a nalačno. Před odběrem by pacient neměl alespoň 12 hodin jíst ani kouřit. Doporučuje se také vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky jsou k dispozici již následující pracovní den.

Rádi byste prověřili zdraví svého srdce a cév? Nechte se vyšetřit v laboratoři: ZDE

[1] world-heart-federation.org/
[2] www.czso.cz/csu/czso/temer-tretina-cechu-umira-na-nemoci-srdce 
[3] www.nzip.cz/clanek/912-srdce-struktura-a-funkce

Zdroj: www.euc.cz