Mají se k sobě jako kočka se psem, říká se, když máte na mysli nesnášenlivost. Jistě existuje spousta případů, kdy spolu tito dva tvorové vycházejí naprosto bezproblémově. Ale jak seznámit starého psa se starým koucourem, který v životě psa neviděl?

Znám berňáka (nemyslím tím pochopitelně pracovníka berního úřadu, ale bernského salašnického psa), kterému se válí kocour po kožichu a jemu je to „šumák“. Dokonce i můj pes, který viděl kočku poprvé v životě a chtěl ji pěkně po pejskovsku prohnat, brzy pochopil, že kočky domácí se prostě nehoní!  Spíš jim jde z cesty, protože mu už nejedna ukázala, jak ostré facky umí dávat.

Jenomže tyhle kočky byly zvyklé na psy a on se nakonec smířil s jejich přítomností a přestal si jich všímat.

Ale jak seznámit „starého“ psího mazáka se „starým“ kocourem - mazákem, který viděl psa leda tak z rychlíku? Tím spíš, že pes měl vstoupit do jeho teritoria.  

cat

První setkání bylo dost dramatické.

Pes nic netušíc vběhl do místnosti a kocourovi rovnou do cesty. Ten se naježil, nahrbil, postavil se do varovné pozice a zasyčel. Pes nedbal výstrahy (tohohle tvora přece už zná) a jal se dál prozkoumávat neznámé prostředí. To kocoura evidentně dopálilo a zaútočil. Pes dostal nakládačku a zajel pod stůl. Kocour vítězoslavně dotančil bojový tanec, vyskočil na skříň a z bezpečné vzdálenosti sledoval každý jeho pohyb.

Tak „přivítání“ bychom měli. Nedalo se předpokládat, že proběhne v přátelském duchu, a bylo nám jasné, že to chce čas. Prostě starého psa, natož starého kocoura novým kouskům nenaučíš.

Zpočátku jsme je úplně izolovali a hlavně přes noc je nechávali odděleně. Časem už mohli být v jedné místnosti, ale nesměli se dostat do bezprostřední blízkosti nebo se nedej bože potkat ve dveřích. To byl kritický bod, kdy jeden před druhým neměl úniku.

To se kocour vždycky naježil a prskal, zatímco pes se staženým ocasem prchal z dosahu jeho drápů.

Dalším místem, kde to mezi nimi jiskřilo, byla pohovka. Kocour byl zvyklý na klín svého pána, ale pes žárlil a chtěl hladit také. Jenomže jakýkoliv pokus o přiblížení zmařil kocour varovným syčením, takže musel čekat, až soka přestane mazlení bavit a vyklidí pole. Pak využil příležitosti a skočil na pohovku, jenomže oprsklý kocour si na ni dělal nárok, a to se mu jednou vymstilo. Pes se „pochlapil“ a pod záminkou obrany své paničky na kocoura vyjel. Najednou se ukázalo, že pes není takový trouba, jakým se jeví, a kocour ho začal respektovat. Milostivě mu uvolnil část svého domova.

Dnes už spolu vychází celkem přátelsky. Nedá se říct, že by z nich byli vyloženě kámoši, ale ve dveřích se míjí způsobně, a dokonce i na pohovce dokážou ležet vedle sebe.

Kdo ví, možná se jednou dočkáme toho, že se kocour schoulí k psovi do klubíčka, a ten si přes něj přehodí packu.

Reklama