Čas od času přijdou vědci s tvrzením, nad kterým zůstává rozum stát. Věděli jste například, že muži, kteří se neholí každý den mají oproti těm denně se holícím menší šanci sexuálně si užít, zato jim mnohem víc hrozí srdeční příhoda nebo infarkt?
Podle posledního vydání American Journal of Epidemiology k tomuto závěru došel tým vědců z Bristolské university. Na základě dlouhodobé studie, která po dvacet let sledovala skupinu 2 438 Welšanů středního věku, přinesli překvapivý vzkaz všem těm, kdo nechtějí (nebo možná z důvodu nedostatečného rašení vousu nemusejí) každý den vzít do ruky žiletku.
Z výzkumu vyplynulo, že muži, kteří se neholí denně, mnohem pravděpodobněji nežijí v manželském svazku a spíše patří k dělnickým profesím. Také přiznávají méně sexu ve svém životě než druhá skupina.
„Souvislost mezi méně častým holením a větším rizikem srdečního selhání je dána nejen nezdravějším životním stylem, kouřením nebo sociálními faktory, ale také zde zřejmě jistou roli hrají hormony,“ říká profesor Shah Ebrahim, jehož oborem je sociální medicína.
Nízkou frekvenci sexuálních aktivit mužů nepravidelně se holících může mít podle profesora na svědomí nejen ten prostý fakt, že jako nezadaní nemají takovou šanci sehnat si partnerku na sex, ale také nízká hladina testosteronu. Jedno z možných vysvětlení většího rizika kardiovaskulárních chorob pak je, že hladina hormonů v těle nějakým způsobem ovlivňuje ukládání tuku v cévách.