Jedna má spolužačka přišla ke mně na návštěvu asi měsíc po své svatbě. Přišla se vypovídat a postěžovat si na svého muže, na život, jaký spolu vedou. Všechno viděla jen černě, nebavila ji domácnost, manželství, byla z toho nešťastná. Prosila mě o radu. Já tehdy ještě vdaná nebyla a tak jsem jí moc rad dát nemohla, ale moje maminka, když to slyšela, tak se vmísila do naší diskuse s tím, že by možná jednu radu věděla.

Svěřila mé spolužačce, že má zázračný talisman, který kdysi dostala, ale že neví, jestli jí ho může půjčit, protože je velmi vzácný. Dívčina samozřejmě moc prosila, aby jí ten talisman půjčila alespoň na krátkou dobu, že jí určitě pomůže. Má matka se tvářila velmi tajemně, odešla a za chvíli přinesla krabičku, ze které vyjmula sošku Panny Marie s jezulátkem. Doporučila, že tu sošku si musí dát někam, kde je na ni dobře vidět, ale má to jednu podmínku. Pokaždé, když se na ni podívá nebo jde kolem, musí se na sošku hezky usmát a musí myslet na něco hezkého. Jinak kouzlo nefunguje.
Za měsíc má přijít talisman vrátit a říci, jestli jí pomohl. Za měsíc opravdu spolužačka přišla s krabičkou celá rozesmátá a šťastná a vyprávěla, jak ten talisman bezvadně funguje. Manželství se jí spravilo, s manželem byli teď jako dvě hrdličky, vůbec nic už jí nepřidalo těžké, přestala být nešťastná a život opět viděla v růžových barvách. Prosila moji maminku, aby tu sošku dobře uschovala, že je skutečně velmi vzácná.

Když spolužačka odešla, tak jsem se maminky zeptala, co je to vlastně za sošku a proč je tak vzácná. Smála se a říkala – není vůbec vzácná, je to obyčejná soška, která se prodává na Svaté Hoře u Příbrami, ale víš, ona potřebovala trošku povzbuzení. Tady šlo spíš o to, že se pořád doma tvářila naštvaně, všechno jí lezlo na nervy a když to viděl její manžel, tak se naštval taky. Doporučila jsem jí, že se musí pokaždé na sošku usmát a myslet na něco hezkého. No a když myslíš na něco hezkého a usmíváš se přitom, tvář se ti rozjasní a vypadáš hned líp. A když to viděl ten její, bylo mu taky dobře na duši a jejich vztahy byly hned lepší, všechno se napravilo. Prostě, když něčemu věříš, tak všechno jde. Vždyť víš, že se říká – věř a víra tvá tě uzdraví.
Krásný jarní pátek třináctého přeje Sirikit
Milá Sirikit,
Vaše maminka je moudrá žena. Zní to jako z nějaké pohádky.
Reklama