Pružná hnědá sexy kůže. Snad každý se za její nositelkou či nositelem se zalíbením otočí. Ale lidem zdejšího zeměpisného pásma není snědá pokožka vrozená, proto jí uměle dosahujeme opalováním. A právě během léta máme o dovolené příležitost nahnat pigmentový deficit.

Jak se však při něm vyvarovat chyb, abychom si nepoškodili zdraví? Jaká je nejlepší ochrana před spalujícími paprsky slunce?

Bez sluníčka je dovolená pouze polovičním zážitkem. Ale jak docílit toho, aby se dlouho vytouženým opálením dosáhlo skutečně jen požadovaného „bronzu“ bez dlouhodobě vážného poškození pokožky
i zdraví?

Vliv slunečních paprsků na kůži
Slunce je předním faktorem, který ovlivňuje stárnutí kůže. Jeho záření má v každém případě škodlivý vliv na životní funkce kožních buněk. Světlo UVB přitom pronikne do svrchních vrstev kůže, nejvíce ohrožených spálením. Záření UVA dosáhne k hlouběji uloženým vrstvám a vede ke změnám v buňkách a k oslabení imunity.

První dny na slunci – větší nebezpečí
Mimořádně citlivá je pokožka, která ještě nezhnědla. Proto je nutné chránit se před sluníčkem zvlášť intenzivně v prvních dnech opalování. Ještě se totiž nevytvořila přirozená ochranná vrstva a pokožce scházejí ochranné pigmenty.

Na světlou, ještě neopálenou pokožku se pro první dny doporučují přípravky s obzvlášť vysokým ochranným faktorem (od čísla 20). Mléko, krém nebo olej se musí aplikovat včas, což znamená 10–30 minut před začátkem slunění. Jenom tak se může ochranný účinek prostředků proti slunci optimálně rozvinout.

Čas od času se musí nátěr ochranného prostředku obnovit zejména v obličeji, ze kterého se stírá pot. Rozhodně je nezbytné ochrannou vrstvu přípravku obnovit také po každé koupeli. Přípravky chránící kůži před negativní působením slunečního záření se musí vždy nanášet v hojné míře.

Poradíme vám, na která místa si při slunění obzvlášť dávat pozor!

• Obličej a uši – právě na těchto místech se nejčastěji vyskytnou méně známé druhy rakoviny kůže – basaliomy a spinaliomy. U mužů bývá postižena pokožka i na hlavě

• Dekolt a poprsí – obě zmíněná místa mohou mít oba typy nádorů, jen v menším počtu případů

• Týl a horní část zad – tuto partii postihuje většina slunečních úpalů, zhoubné nádory  v týle a horní části zad často trápí ženskou populaci

• Předloktí a holeň – tyto části těla jsou také výrazně ohrožovány nemelanomovou  (nezhoubnou) rakovinou. Totéž platí i pro daleko nebezpečnější kožní nádor melanom

• Oblast nártu – nárty bývají postiženy o trochu méně než hřbety rukou, neustále vystavované slunci

Rakoviny kůže přibývá
Výzkum souvislosti mezi zářením a výskytem kožních novotvarů se datuje do 60. let minulého století. Vystavování pokožky slunečním paprskům může vést ke vniku kožních novotvarů, které mohou nositele ohrozit dokonce až na životě.

Počet případů z roku na rok stoupá. Na kůži chronicky exponované slunečním zářením u osob starších 45 let se světlou, málo pigmentovanou kůží vznikají takzvané aktinické keratózy, v současné době považované za předstupeň nádorového onemocnění.

Bazaliom postihuje stejnou skupinu lidí, projevuje se nenápadně: drobná krustička se může měnit v uzlík až vřed. Metastázy jsou extrémně vzácné, ale nejlepší je nádor odstranit.

Spinaliom je sice méně častý, ale může vzniknout i na sliznici. Má tendenci metastázovat, takže proceduru vyjmutí nelze odkládat.

Nejzhoubnější melanom se objevuje kdekoliv na kůži, zejména na popálené UV zářením. Některá mateřská znaménka na kůži by proto měl každý nositel bedlivě sledovat právě pro případ včasného objevení a odstranění.

Jak vypadá melanom?

Běžné a nezhoubné mateřské znaménko musí lékař odlišit od nebezpečného melanomu. Při stanovení diagnózy vychází z několika zásad, které by si měli osvojit i zdraví lidé.

• NESOUMĚRNOST Podezřelá pigmentová skvrna nemá žádný jasný, zakulaceně oválný obrys, nýbrž je nepravidelně vroubkovaná a zahnutá

• OMEZENÍ Benigní (nezhoubná) mateřská znaménka mají vždy jasné meze. Pozornost by se měla věnovat znaménkům, jejichž okraj není ostrý

• BARVA Melanomy nejsou v typických případech zbarveny jednotně, rozsah zbarvení dosahuje od odstínu pleti přes tmavohnědou až k černé

• PRŮMĚR Změny na kůži, které přesahují průměr šest milimetrů a narůstají, jsou podezřelé. Melanom rychle metastázuje a nositele ohrožuje na životě


Reklama