Ne nadarmo se říká, že snídani má člověk sníst sám, oběd s přítelem a večeři dát nepříteli. Snídaně je start, a když se ráno nenasnídáme, pak neukočírujeme celodenní chuť k jídlu, a to nás vede k přejídání. Sníme, na co přijdeme. Podle průzkumů třetina Čechů říká, že nemá ráno čas se v klidu nasnídat, dalších pětadvacet procent snídá až u pracovního stolu. Mezi dětmi je situace ještě horší, jak vyplynulo ze statistik organizace UNICEF, pravidelně snídá pouze polovina českých školáků. Odborníci varují, že taková situace může vést ke zdravotním problémům a obezitě.


O tom, proč je snídaně v celodenním příjmu potravy tak důležitá, hovoříme s lékařkou, která je po celé zemi známá jako zastánkyně zdravého jídla a zdravého životního stylu, MUDr. Kateřinou Cajthamlovou.

Soutěž 17. 1. část 3: významného umělce

 

Paní doktorko, jaká by měla být naše snídaně?

Správná snídaně by měla být vyvážená a měli bychom si na ni především udělat čas každý den. Teprve pak nám dodá energii, kterou potřebujeme každé dopoledne. Správná snídaně by měla tvořit zhruba třicet pět až čtyřicet procent denního energetického příjmu a měla by obsahovat obiloviny, například cereální sušenky, mléčný výrobek, třeba jogurt, ovoce nebo zeleninu a dostatek tekutin, může to být ovocná šťáva zředěná vodou nebo čaj.

 

Dá se tedy celkem jednoduše odvodit, že ti, kteří se rannímu jídlu vyhýbají, mohou mít zdravotní problémy...

Nejenže nebudou mít dopoledne dostatek energie, ale dlouhodobá absence ranní stravy se může odrazit i ve zdravotním stavu. Snídaně je první jídlo po dlouhé, až dvanáctihodinové, noční pauze bez potravy a startuje nás na celé dlouhé dopoledne, proto je velmi důležitá. Pokud nesnídáme a začínáme obědem, prodlouží se doba hladovění na šestnáct, dokonce někdy až dvacet hodin, organismus je ve stresu, zpomalí se metabolismus a tělo si vezme z jídla hlavně tuk  Proto přibíráme, když nesnídáme.

 

Co by mělo být na našem ranním stole…

Může to být jeden a půl plátku celozrnného chleba, víc kousků knäckebrotu, pět nebo šest, nebo cereální sušenky, tyto pokrmy nám dodají sacharidy, které jsou důležité jako palivo pro mozek a svalstvo a současně startují náš metabolismus. Dále to může být čistý jogurt, ne směs chemikálií, a nápoj, pokud pijeme džus, tak ho rozhodně zředíme vodou, protože sám o sobě je nezdravý.

 

Jak dlouho bychom měli snídat, ta doba je jistě také důležitá…

To je velmi důležité, minimálně třicet minut, a v ideálním případě tak půl hodiny po probuzení, ale mohlo by to být i pětačtyřicet minut, to je ovšem z říše snů. U snídaně by se měla v klidu sejít celá rodina, povídat si a nejíst rychle. Chvatně do sebe naházená sousta jsou pro žaludek velmi obtížně stravitelná.

 

Jsou lidé, kteří si ještě před snídaní jdou zaběhat nebo si zacvičí …

…a dělají dobře. Snídat bychom měli až po určité fyzické námaze nalačno, ta fyzická námaha totiž zmobilizuje glykemii, a to je jedině pro náš organismus prospěšné, ale to je také říše snů, bohužel. Životní tempo se zrychluje, a to první, co odbouráme, je to jídlo, které pro celý den nejvíce potřebujeme, snídani. Lidi někdy jednají opravdu nelogicky.

 

Dovolím si trochu osobní otázku, co a jak dlouho snídáte Vy?

To vám ráda řeknu. Snídám minimálně tři čtvrtě hodiny, poslouchám při tom rádio, popíjím bio džus, tři čtvrtě litru zeleného čaje, k tomu pět plátků knäckebrotu s máslem a bio džemem, nebo mám i jinou sestavu - slunečnicový chléb, dvě míchaná vajíčka, müsli a bílý bio jogurt, také sezonní ovoce anebo rozinky. Ten čaj ovšem ve stejném množství vždycky.

 

Spolupracujete s Hnutím za dobrou snídani, proč jste vybrali zrovna úterý jako den, kdy snídáme?

Uvažovali jsme takto: pondělí je nuda, pátek by to byla provokace, víkend je málo reálný, středa je přelom týdne a čtvrtek je nezajímavý den, a tak vyšlo úterý. Také jsme se trochu opřeli o astrologii – úterý je Martův den, den Boha války, pro nás je to válka s nadbytečnými kilogramy.

Soutěž:O

Reklama