5c9b67dc8529cobrazek.png

  • Přestože se dříve mělo za to, že za nezájmem o sex může u této generace zejména mnohem vyšší frekvence sledování pornografie či dlouhá pracovní doba, nyní se odborníci domnívají, že viníkem je spíše fakt, že je čím dál méně mladých lidí ve stabilním a dlouhodobém partnerském vztahu.
  • Dalším faktorem pak dle nejnovějších studií může být i nedostatek či špatná kvalita spánku. Podle studií sice mileniálové spí poměrně dlouho, zároveň jsou však generací, která je nejvíce postižena stresem, a právě stres se na kvalitě spánku významně podepisuje.

„Spánkový deficit narušuje hormonální rovnováhu a způsobuje sníženou produkci testosteronu, což je hlavní hnací síla mužské i ženské sexuální touhy. K tomu, aby si lidé mohli užívat zdravého libida, se doporučuje minimálně sedm až osm hodin spánku,“ upozorňuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz.

Pokud si však sexuální zážitek dopřejete, bude se vám dle nejnovějších výzkumů spát lépe.

Podle výzkumu odborníků z University of Ottawa pak sex před spaním může pomoci dokonce i lidem, kteří trpí nespavostí. Pozitivní účinky sexuálních aktivit na spánek potvrzují rovněž další průzkumy. Australští vědci z CQUniversity v Adelaide například v roce 2017 publikovali studii, podle níž po pohlavním styku zakončeném orgasmem označilo svůj následný spánek za lepší hned 60 % lidí. Ženám po sexu navíc stoupá hladina estrogenu, což zlepšuje REM fázi spánku, tedy tu nejvíce regenerující. U mužů naopak dochází k nárůstu hormonu prolaktinu, který způsobuje pocit vyčerpání, takže se jim snáze usíná.

Single nespavcům může pomoci i masturbace

Američtí vědci z výzkumného centra Liberos v Los Angeles se domnívají, že pro sebeuspokojování platí to samé, zatím se jim však jejich teorii založenou na laboratorních experimentech nepodařilo v praxi ověřit. U zvířat však během zmíněných experimentů pozorovali, že samečci po ejakulaci vykazovali lepší spánkovou latenci i kvalitu. Mohl za to nejspíše hormon vazopresin, k jehož nárůstu dochází během orgasmu i u lidí, u nichž by se tak teoreticky měl dostavit stejný efekt.

Reklama