Navykání dítěte na nočník se může stát velmi nesnadnou a vyčerpávající úlohou nezkušené matky. I já jsem měla při svém prvním dítěti snahu, naučit ho na nočník co nejrychleji a zbavit se tak těch věčných plen.
Teď už bych to dělala zcela jinak…
Babičky a zkušené matky říkají, nechte tomu svůj čas.
Není třeba posazovat batole na nočník a slavit každý náhodný úspěch. Děti ke všemu dojdou a také ovládání vylučování se pro všechny jednou stane normální a běžnou záležitostí. Jednoduše řečeno, není třeba se kvůli tomu tolik trápit.
Velmi dobře se děti navykají na nočník v letním období.
Nechají se venku pobíhat bez plínek, a když se počurají, více si svou chybu uvědomí. Už jen proto, že je to nepříjemně studí. A pokud se nechají pouze
Většina dětí je zralá naučit se chodit na nočník ve 2 či 3 letech.
A jak se asi dozvídáte od jiných rodičů, kteří tím už prošli, může to trvat týdny i měsíce. Podle odborníků je nejdůležitější taktikou nechat dítě, aby se samo rozhodlo, kdy je připraveno.
Jaké poznáte, že je dítě připraveno?
Většina dětí je připravena naučit se chodit na nočník zhruba ve 2 letech života. Klíčem k úspěchu je podle odborníků dítě nenutit. Pravděpodobně můžete začít, když:
- Zůstane přes den suché několik hodin
- Má pravidelnou stolici
- Řekne si o přebalení, když se počurá nebo pokaká
- Projevuje zájem o to, jak chodí na záchod ostatní členové rodiny
- Samo si začne říkat, že chce jít na nočník
Podle čeho vybrat nočník?
- Jednoduchý tvar s hladkým povrchem kvůli snadnému vymývání
- Zvýšenou přední část proti rozstřikování moči u chlapců
- Protiskluzové podložky, aby nočník pod dítětem neklouzal
- Výhodou může být nočník, který se dá víkem uzavřít a funguje zároveň jako židlička
Novinkou jsou nočníky, které po kontaktu s kapalinou začnou hrát melodii. Děti i celá rodina poté vědí, kdy začít jásat a chválit. Pro děti se písnička stává určitou motivací a právě mou dceru takto upravený nočník „hrozně bavil“. (Jediná místa, na kterých jsem viděla takové typy nočníků prodávat, byla tržiště!)
Některé děti nočník prostě nemají rády.
Vidí své rodiče a sourozence, jak všichni chodí na záchod. Pokud je vaše dítě právě tento případ, zakupte ihned dětské záchodové prkénko a vyzkoušejte. Při nákupu dbejte na to, aby bylo hladké bez ostrých hran a bylo vybaveno jakkoukoliv záchytkou proti sklouznutí z „velkého“ prkýnka.
Pár rad na závěr
* Pusťe jim vodu - zvuk tekoucí vody pomáhá
* Povzbuzujte je, třeba i odměňte potleskem
* Povídejte si s dětmi, když jsou na nočníku - déle vydrží sedět
Celou proceduru navykání neuspěchejte, přiděláte tím akorát starosti sobě i malému!!!
Pokud se stále nedaří, pokuste se děti výrazně motivovat.
Možná jste jim už zkusili něco slíbit, ale vyzkoušejte nakoupit dárků a odměn celý pytel. Ten dejte někam na oči, aby ho dítě pořád vidělo. Po každém úspěchu demonstrativně vyndejte jeden dárek a odměňte jím vašeho malého šikulu. Uvidíte, ono to půjde. Nakonec i my jsme se to kdysi naučili, že? J
Nový komentář
Komentáře
phoebe24:
tak, tak. četla jsem si několik příspěvků níž a celou dobu jsem přemýšlela do kolika jsme měli plíny my a taky nevím (mám dceru 6 a syna 5). Kluk je měl delší dobu, nočník odmítal a začal sám chodit na normální záchod s redukcí. Opravdu nemá smysl to nějak urychlovat.
neřešte to, je to jedno, nechte to přírodě...jasně, že svýho času i já měla dojem, že ta naše holka bude snad v plínách až už půjde do školy
Přes doporučení odborných publikací, které říkají "klíííd, ono samo..." i já propadala depresím při srovnání s ostatními geniálními bezplínkovými dětičkami na pískovišti...(bacha, ony ty ostatní pískovišťové maminky dost často kecaj.)A i já měla tchýni, co doporučovala to i ono.... Dneska máme holčičky 5 a 7 let a kdyby jste mě zabily, tak si nevzpomenu, kdy přesně s těma zatracenýma plínkama byl konec
Mě to teprve čeká......malýmu je teprve 4 měsíce...
áčko: Moje máma mě na nočník přivazovala v době, kdy jsem se sotva naučila sedět
.To my jsme to nechali přírodě a mlaďas začal někdy v 33. měsíci a pohoda
.
Lesana: Klika, že už dítě neplánuju. Představa, že bych dala do běžného prádla pokaděnou a pročůranou plínu a prala jí na 40° C spolu s třeba s osobním prádlem nebo miminčíma dupkama či košilkama mě docela děsí. Zlatý suchý pleny.
Fiona: Pouč mě prosím, jak správně látkový pleny používat. Já na tom zas takovou vědu nevidím.
svetluszka: Nejsi tyran. Ale měla jsem kámošku, její kluk taky chodil na nočník v devíti nebo desíti měsících kolem roka a čtvrt se to ale stejně zvrtlo a skončili do dvou a půl na plenách. Máš kliku, že to vychytáváš, ale rozhodně to u takového prcka není cílené vyprazdňování. Je to prostě velká klika. A přeju ti to, je to velká úspora financí.
Kotě: Taky používám pořád látkové pleny. Holkám už je 6 a 10, ale když přijde rýma, je to ideální kapesník. Pokud jsou vyžehlené, jsou krásně měkkoučké a děti nemají sedřený nos. Když byly maličké, používala jsem látkovky stejně, jako ty. Místo bryndáku, na utření tlapek a pusiny. Když jsem s nimi šla ven, vždy jsem měla jednu mokrou s sebou v pytlíčku. A co se týká odnaučování. Těm mejm mrškám bylo úplně jedno, jestli tam mají bobek nebo "jen" načůráno. Klidně by v tom byly celej den.
*Kotě*: ale jo, látkovy jsem používala asi dva dny na první dítě na přebalování... a dodneška je to můj nejoblíbenější hadr v domácnosti na cokoli
Teď jsem ale měla na mysli "moderní plenky" - systémy Bambino mio a Popolini. Ale jak píšu - nemám osobobní zkušenost a koupit si ty plenky jenom "na zkoušku" v nejmenší velikosti, a pak kdyžtak postupně dokupovat... no, to by mě vyšlo sakra draho. Pořizovací cena by tak byla kolem třinácti tisíc (a papírkovky mě stály 19.000-20.000) bez nákladů na praní. A koupit celou dvouletou sadu za poloviční cenu... tak po zkušenostech s klasickými látkovkami tolik důvěry v tyhle moderní látkovky zas nemám
Představa, že oknem vyhodím šest tisíc a pak je opět používám jenom dva dny...
Lesana: nemáš doma žádné látkové plenky?
já jich mám spoustu, i když používáme papírové, pořád jsou potřeba - na odříhnutí, na podkládání, na namáčení, utírání tlamičky... a žehlit se musí, nevyvářím je, protože je nedávám dítěti, ale jinak by se měly, a spotřebu 5-6 si nedovedu představit vzhledem k tomu, že moje dítě čůrá furt a s látkovou plenou by řval, kdykoli si ucvrnkne.
Lowel: to mají tvoje děti docela štěstí, že vědí, kdy ze spaní čůrat. Já taky byla zvyklá čůrat ze spaní... a pamatuju si, jak ještě na zakládce jsem se díky tomu v noci občas počůrala
Byla jsem přesvědčená, že JSEM na záchodě... a já mezitím byla v posteli
Ale fakt to nebylo "ze spaní", ten moment sedím na záchodě, můžu čůrat, jsem si pamatovala... Jinak moje děti spí docela tvrdě co se hluku týká, ale přenášením je probudím.
Píďalka: látkové prací vložky se normálně prodávají i v ČR a na zahraničním netu jsem i četla návody na domácí ušití (ehmmm, byly to weby ze zahraničí na západ od nás, aby si to někdo mylně nevyložil). A hadrové plenky už se dneska taky prodávají jiné, než za našeho dětství, prý nejsou tak složité na údržbu, nežehlí se, perou se s běžným prádlem na šedesát či dokonce i na čtyřicet, spotřeba je 5-6 plenek na den... NEvím, vyzkoušené je nemám, je to jenom info sesbírané na netu od spokojených uživatelek...
Lowel: Jseš šťastnej člověk. Taky jsem to v noci zkoušela, ale dcera spala tak tvrdě, že se prostě ze spaní nevyčůrala. A když jsem jí probudila, tak se sice vyčůrala, ale zase měla "naspáno" a prudila do dvou do rána. Tak mi ty plíny přišly lepší.
Některý děti jsou spací při kraválu, jiný při klidu. Naše mladší byla pravý opak tvého dítka tak do tří let. Stačilo promluvit nebo zakašlat a byla vzhůru. Starší spala jako dřevo. A vyrůstaly v úplně stejném prostředí.
JollyGirl.J: Cenově v plenách látkových a papírových žádný rozdíl není. Musíš počítat, kolik tě stojí praní:voda, energie na ohřev až do vyvářky, žehlení. Navíc, kolikrát tu plínu vezmeš do ruky než je znovu čistá? 1. vyndat ze skříně, 2. po vysvlečení a umytí dítka, dítě zabalit, 3. po použití dát do nějakého kbelíku, 4.po odmočení dát do pračky, 5.vyndat z pračky do nějakého koše,6.vyndat a pověsit na šňůru, 7.suché sundat a někam odložit, 8. vyžehlit a složit do komínku, 9. uklidit do skříně. V tom je papírová plena rozhodně pohodlnější. Navíc látkové pleny už nejsou ta kvalita, co bývala. Po neustálém praní a vyváření( bez toho to nejde), jsou za chvíli průhledné jako papír. takže nezbyde, než jít koupit nové. Měla jsi štěstí, že se tvé děti naučily na nočník brzo. Ty moje vydržely až do dvou a čtvrt roku. Zkoušela jsem právě i látkové pleny a spoďárky bez plen - nic platné. Tak jsem se vrátila k suchým a nechala tomu volný průběh. Najednou si obě dcery začaly nosit nočník a zkoušet to. Za měsíc jsme byli bez plen. Chce to opravdu svůj čas a lámat přes koleno se to nedá.
Možná Vám to bude připadat staromódní, ale myslím si, že nejhorší pro odnaučování jsou právě ty nejluxusnější jednorázové pleny, kdy dítě se počurá a nic ho nestudí. Právě u klasických látkových plen to aspoň u nás mělo za důsledek, že syn chodil bez plín přes dn už v jednom roce.Plíny měl jen na noc a to jen proto, kdyby náhodou, protože jsem ho dávala čurat i v noci. Sice u toho spal, ale postupem času se budil na čurání sám. Dcera neměla plíny od 13 měsíců. S plínama sice byla práce, ale neměla jsem žádné potíže. Nehledě k tomu, že ty jednorázové vyjdou tedy pěkně draze za ty 3 roky než se dítě odnaučí počurávat. A děti jsou 1 rok a 10 měsíců od sebe, takže si asi dovedete představit kolik bych musela mít plín na praní, kdybych zavčasu nezahájila učení na nočník.
tak nevím...asi budu za špatnou matku, malej má 3,5 a nemůžu ho naučit bez plen. Když mu ji sundám tak ječí, brečí, dělá scény. Nepomáhá ani to, že viděl kamaráda, jak čurá do záchoda. Prostě ne. Ne. Ne. Přitom od dudlíku se odnaučil ze dne na den.
Také nejsem zastáncem buzení dětí.
byla bez plen v roce a čtvrt. U druhé (a to jsou dvojčata) jsem si myslela, že půjde s plenou i k maturitě, z pohledu na nočník dostávala záchvat. Pak jednou, 2 měsíce před druhými narozeninami, byly holky u babičky na víkend a z víkendu jsem je dostala zpět bez plen obě. A rovnou i v noci. Každé dítě je úplně jiné, ja doporučuji to jednou za čas zkusit učit a kdyz se
brání, zkusit to znovu třeba za měsíc, však ono se někdy chytne. Ale rozhodně nenechávat na nočníku půl hodiny sedět, pak už dítě stejne neví, co tam vlastně má dělat.
Jedna
Píďalka: Já jsem na tu noc ještě nezačala trénovat, protože všude píšou, že se s tím má začít až když je nekolikrát ráno suchá plena
.Jenže u nás je vždy ráno dobře zásobená.Skřítek totiž se napije ještě před tím, když jde spát a urvěte mu to od pusiny, když se přes den snažíte do něj dostat nějaké tekutiny
a on se konečně večer pořádně napije.My zatím ještě vytrváme v plenách a věřím, že náš čas přijde
.
My jsme s nočníkem byli docela uspěšní,akorát jsme se ještě nezbavili plen na noc a někdy po obědě to prostě ten můj tříletý skřítek nezvládne.A navíc to má rozdělené, na záchod chodí čůrat a na nočníku relaxuje při kakání.
Moje
se naučila chodit na nočník krátce po druhém rocce a to ještě v nemocnici,viděla ostatní děti tak začala taky chodit.
Ježišmarjá já pro oči nevidím! Myslela jsem přibylo.
Moji rodiče mě naučili chodit na nočník tak, že mi sebrali plenky a buď jsem to stihla nebo ne. :-)
Dlouho jsem dobíhala na poslední chvíli, protože i když se mi chtělo na záchod, tak jsem měla moc "strašně důležité práce" a pak jsem nestíhala.
Ale nijak na mě naši nepospíchali, nechali tomu volný průběh. Akorát jim ze začátku přibilo trochu víc prádla na prání.
Lesana: Napsala jsi to
měla bych malou připomínku k tomu pouštění tekoucí vody - to mi dělali rodiče a já mám vypěstovaný reflex, takže jak pustím vodu, utíkám na záchod. Doma to jde, ale ta muka, když jdeme kolem horské bystřiny