S pomocí následujících jednoduchých konceptů si můžete zkrášlit svoji zahradu a vytvořit tak vizuálně lahodící prostředí.

Není žádnou novinkou, že charakter prostředí, které nás obklopuje, výrazně ovlivňuje psychickou pohodu člověka. To, co nás obklopuje, ovlivňuje naši náladu, pocity či level spokojenosti. Na naši náladu mají také výrazný vliv i barvy, zvuky a vůně. Prostředí zahrady se všemi jejími elementy dokáže být mimořádně uklidňující. Existuje několik způsobů, tipů a triků, jak si ze zahrady vytvořit místo vizuálního požitku. Vytvořit si dokonalou zahradu sice vyžaduje čas a energii, ale celý proces stojí za to. Odměnou vám bude nejen samotný výsledek v podobě krásné zahrady, ale také dobrý pocit z dobře vykonané práce. Podívejte se spolu s námi na několik tipů, jak si zkrášlit zahradu.

Tip: Při zařizování zahrady či vybírání stylu, ve kterém byste si ji chtěli zařídit, vám může pomoci tento menší tip. Ještě předtím, než se pusťte do prací, zkuste si jistý čas všímat jiných zahrad, které vás upoutají. Identifikujte aspekty a části, které se vám líbí a které byste mohli zakomponovat do vaší zahrady. Učinit tak můžete i při návštěvě zahrad vašich přátel či blízkých, ale klidně i cizích zahrad například během procházky. Tak můžete lépe pochopit, co se vám líbí a naopak, co vůbec do své zahrady nebudete chtít začlenit. Pomůže vám to ujasnit si představu a vizualizovat vaši zahradu a také pocity, které ve vás vyvolá.

zah.jpg

Pestrobarevné květiny
Nedílnou součástí zahrady jako takové jsou květiny a rostliny. Bohatá barevnost a rozmanitost dodá celému prostoru zahrady nový rozměr. S využitím květin a rostlin také můžete v zahradě dosáhnout kontrastu. Do zahrady si můžete zasadit jak letničky, tak trvalky. Vyberte si úseky, na kterých si vytvoříte vaše květinová království. Nemusí jít ani o žádné speciální květiny či rostliny. Skutečná krása spočívá v jednoduchosti a zahradní kouzlo umíte vykouzlit is využitím dostupných a běžných rostlin a květin. Můžete využít například hortenzie, lilie, astry, hřebíček či pivoňky.

Estetické i praktické
Při zkrášlování zahrady můžete využít nejen květiny, ale také různé barevné bylinky. Ty vám kromě zkrášlení zahrady poskytnou i přidanou hodnotu – můžete je později využít k přípravě čaje či limonád. Velmi oblíbenou bylinkou do zahrady je například mateřídouška, která krásně kvete, ale i levandule, rozmarýn, meduňka, šalvěj, máta či bazalka. Můžete si v zahradě vytvořit vaši vlastní mini bylinkovou zahrádku či záhonek a vychutnávat si tak estetické i praktické benefity oblíbených bylinek.

Přidaná hodnota
Do zahrady jako takové se skvěle hodí také dřevěná zahradní stavba, jako je altán, pergola či zahradní chata nebo domek. Zahradní stavby jsou oblíbenými doplňky do zahradního prostředí. Jsou praktickými i estetickými prvky a přinášejí hned několik benefitů. Zahradní altán je skvělým místem k posezení v příjemném prostředí zahrady. Zároveň altán poskytuje přístřeší během nečekaných přeháněk či chládek během horkých letních dnů. Zahradní chata je zase skvělým místem i k přenocování či uskladnění potřebných věcí, jako například i zahradního nářadí či sportovních potřeb. Zahradní stavby, ať už je to altán nebo zahradní chata, jsou však navíc velmi vkusným doplňkem do zahrady. Dodávají prostoru na autentičnosti, mnohdy jsou jeho dominantou. Altán či zahradní chata lze také zařídit v různých stylech, tak, že budou doplňovat styl vaší zahrady. Existuje spousta stylů a způsobů, jak si zařídit altán či chatu – více či méně tradičních. Dokonce, zahradní altán lze přetransformovat i do velkolepého, romantického svatebního altánku.

Zahradní jezírko
Dalším vhodným prvkem pro zkrášlení zahradního prostředí je zahradní jezírko. Můžete jej situovat prakticky kdekoli ve vaší zahradě – ať už v blízkosti altánu nebo chatky nebo jím doplníte vaši skalku. Výběr je jen na vás. Zahradní jezírko je ideální způsob, jak vnést harmonii do prostředí zahrady a také jí dodat trochu víc element vody. Už jen samotný pohled na zahradní jezírko uklidňuje, nemluvě o žblnkotě vody, který má také uklidňující účinky. Vytvořit si zahradní jezírko není vůbec žádná věda. Můžete si jezírko zakoupit již kompletní, nebo se inspirovat různými návody dostupnými na internetu. Zahradní jezírko je klenotem celé zahrady a navíc má i své praktické benefity. Přiláká vám na zahradu spoustu „divoké“ přírody, jako například ptactvo ale i barevné motýly či vážky. Kromě toho můžete v něm chovat i ryby.

Zahrada je skvělým místem, na kterém můžete relaxovat, trávit čas s rodinou, přáteli ale i o samotě. Abyste si odpočinek v zahradě vychutnávali naplno, důležité je, abyste se v ní cítili co nejlépe. Proto je důležité zařídit si zahradu tak, aby lahodila vašim smyslům a vyvolávala ve vás jen příjemné pocity. Protože pozitivní vizuální podněty jsou pro klid a pořádný odpočinek velmi důležité. Nezanedbejte proto způsob, jakým si svoji zahradu zařídíte a jaké elementy do ní zakomponujete.

Reklama