vysacav.jpgFoto: Shutterstock

Mnoho lidí si útulný domov spojuje nejen s pohodlným nábytkem, pěknými dekoracemi a věcmi, k nimž máme blízký osobní vztah, ale také s čistotou a pořádkem. Obzvláště ženy tak tráví dlouhé hodiny úklidem, aby jejich dům či byt vypadal jako ze škatulky. Podle průzkumu společnosti Newag z loňského roku uklízí denně 39 % Češek. A pro většinu, konkrétně 58 % to není vůbec nepříjemná záležitost a naopak mají k úklidu pozitivní vztah. Nejoblíbenější částí úklidu je pro české ženy i muže vysávání a praní, nejméně oblíbené je pak žehlení a mytí oken.

Vychytávky pro vysávání a utírání prachu

  • Řada lidí vysává ráda. Aby ne, moderní vysavače jsou výkonné, mají plno funkcí a svou práci odvedou rychle a efektivně. Často nás ovšem může potrápit nepříjemný zápach, který přístroj při práci roznáší všude okolo. Nejčastěji to způsobuje zvlhlý prach usazený v hadici či filtru. Kromě dobrého čištění vysavače a pravidelné výměny filtrů si od zápachu můžete pomoci jednoduše tím, že do vysavače před úklidem nasajete lžičku skořice nebo vanilky. Váš domov pak bude po vysávání krásně provoněný.
  • K vysavačům máme běžně k dispozici hned několik nástavných hlavic pro různé povrchy nebo plochy. Jak ale vysát v opravdu těsném prostoru, třeba ve spárách kolem oken či dveří? Jako flexibilní hubice pro těsné prostory hravě poslouží obyčejná papírová rolička od toaletního papíru!
  • Při vysávání určitě také občas odstavíte třeba konferenční stolek v obývacím pokoji a ke své nelibosti zjistíte, že koberec je pod nožičkami zase otlačený. Nasávání slehlých míst vysavačem, aby se vlákna vysavače načechrala, nepomůže. Místo toho vezměte obyčejnou kostku ledu, na slehlé místo ji přiložte a nechte zcela rozpustit. Až místo samo uschne, nebude po otlaku ani stopa.
  • Utírání prachu patří mezi méně oblíbené úklidové činnosti, v uvedeném průzkumu jej nemá rádo 17 % lidí. Není divu, když často potřebujeme vytřít třeba i tak ošidné plochy, jako jsou lamely žaluzií, látková stínítka lamp nebo třeba žárovky. „Na lamely si vezměte na pomoc kuchyňské kleště. Obalte jejich konce utěrkou z mikrovlákna a zajistěte ji gumičkami. Stiskněte lamelu do kleští a projeďte ji z jednoho konce na druhou. Práci to rozhodně urychlí,“ radí Petr Wagner z firmy Astoreo. Na látková stínítka se zase báječně hodí odstraňovač zvířecích chlupů. Se žárovkami zanesenými prachem si pak poradí technický líh – stačí, když pár kapkami zvlhčíte hadřík.