Životní úroveň míšenců s původními portugalskými osadníky a potomků afrických otroků převyšuje africký průměr. Takže žijí vesele - stejně jako obyvatelé ostatních rozvojových ostrovů s kreolskou kulturou.

Kapverďané, jejich věkový průměr tvoří cca 20 let, neznají svatby, žijí spolu „na psí knížku“ a v průměru ženy rodí 3,5 dítěte.

1

Nejlépe se mají evidentně pracovníci v cestovních ruchu, kterých se posledních deset let prudce rozvíjí. Takže animátoři jednoho z hotelových rezortů na ostrově Boa Vista radostně pobíhají po pláži:

2

Svoji práci vykonávají přímo špičkově! Program pro turisty zde probíhá na velmi vysoké úrovni: Denně si můžete zacvičít aquaerobic, zábavně si zasoutěžit, či zatancovat s černoušky u bazénu na současné hitovky. Ve spojitosti se zdravou a skvělou kapverdskou kuchyní plnou ryb a zeleniny ideální hubnoucí program:

2

V hotelových barech a restauracích vás svižně a skvěle obslouží krásné servírky a sympatičtí barmané:

5

6

A večer vás pobaví nejrůznější hudební a taneční programy místních umělců. Kromě vynikajícícho gospelového souboru nás zaujala pravá africká show:

7

7

Profesionál, který s námi absolvoval výlet k vraku lodi a do místní vesničky, se ode mě nechal ochotně vyfotit, byť věděl, že zrovna mně fotky neprodá:

9

Zatímco černý umělec fotil turisty, já jsem se snažila „ulovit“ fotečky obyvatel obce.

10

12

13

Pán pozorující z okna turisty, kteří přijeli poobědvat, mému příteli ochotně zapózoval - tak jsem jej za zajímavý portrét pochválila (přítele, ne pána):

14

Takto řádí malí černoušci v místní mateřské školce – úplně stejně, jako děti u nás:

16

Život v turistickém letovisku se poněkud liší. Někdo připravuje pro turisty létání nad mořem, jiný se projíždí na kole a další (jeden z mála úplně bílých obyvatel) se snaží přivydělat nějakou tu korunu hudební produkcí:

17

19

21

Tento pán vypadal, že stojí pouze o zveřejnění své fotky v našem magazinu, ale jakmile byla fotka hotová, ihned jsme „museli“ zajít do krámku se suvenýry, které provozoval s kamarádem. Obchodníci byli úspěšní - odnesli jsme si pár velmi vkusných obrázků a suvenýrů:

23

25

Na Kapverdách si určitě odpočinete. Je zde milo a bezpečno. Pokud se rozhodnete je navštívit, stačí vám pro dva nejnavštěvovanější ostrovy (Sal a Boa Vista) pouhý týden. Doporučuji vynechat leden a únor – sluníčko sice svítí o sto šest, ale fouká silný studený vítr.

Čtěte také:

Reklama