meno

Kde se vzaly, tu se vzaly – s nečekaně rychlým nástupem „přechodu“ se kromě tolik typických návalů a raketově stoupající hmotnosti u mě dostavila celá řada nepříjemných zdravotních problémů.

Zaskočily mě bolesti kloubů, zřejmě spojené právě i s přírůstkem kilogramů, z toho také plynoucí nemotornost, noční pocení střídané zimnicí, změny nálad (převážně k té špatné), podrážděnost, ale i časté zažívací obtíže.

Že jde o „pálení žáhy“, jsem věděla, jen jsem nechápala, proč se náhlý příval žaludečních šťáv do úst dostavuje třeba po té, co jsem dobíhala autobus, při zavazování tkaničky u boty, nebo když jsem se shýbla pro nějaký předmět. Později dokonce už prostě jen tak, zničehonic.

Po čase pocení a návaly horka téměř vymizely (právě teď se ovšem znovu tu a tam dostaví) poté, co jsem začala polykat běžně dostupné, osvědčené preparáty na bázi včelích produktů (mateří kašička, propolis, pyl), bolest kloubů ustoupila pod náporem různých farmaceutických i „babských“ mazání, ale co se týče pálení žáhy, situace trvá dodnes.

Trochu mě to vylekalo, vzpomněla jsem si na máminy žaludeční vředy a na tátovu rakovinu jícnu (jednu z mnoha). Proto jsem s překyseleným žaludkem zašla k doktorovi. A ejhle – dozvěděla jsem se, že jde skutečně o doprovodný jev během menopauzy.

Co však pálení žáhy, které není jen průvodním projevem ženského klimakteria, ale i těhotenství a některých chorob zažívacího traktu, způsobuje? Jak se s ním poprat?

Co je pálení žáhy, odborně pyróza?

Jícen bývá často drážděn kvůli takzvanému refluxu (zpětný průnik). Jde vlastně o návrat natráveného jídla z žaludku zpátky do jícnu. Dalo by se také říci, že jde o jakési neúplné zvracení. Žaludeční obsah se vrací do spodní části jícnu a zase zpátky do žaludku. V jícnu pak cítíme pálení. Je to dáno tím, že natrávená potrava se již smíchala s kyselými žaludečními šťávami. Místo aby se posunula dál do střev, vrací se zpět a v podstatě rozežírá sliznici jícnu.

Internistka MUDr. Anna Volejníková mě varovala, že nejde jen o obyčejnou zažívací »nepříjemnost«:

„Nepříjemné pálení a kyselost v krku zná téměř polovina dospělé populace. Denně potrápí 10 % z nás. Nejhůř jsou na tom »těhulky« (až 80 %), ale i ženy v menopauze (víc než polovina),“ informovala mě lékařka.

 „Problém rozhodně nelze podceňovat. Opakovaně se vracející natrávená směs obsahující kyselinu chlorovodíkovou jícen poškozuje. Pokud se pálení opakuje častěji, mohou v jícnu vzniknout vředy nebo i zhoubný nádor,“ varovala mě Volejníková.

Nejedná se tedy o nic nevinného, ale naštěstí existuje účinná léčba.meno

Pyróza je typicky civilizační problém: Jíme v poklusu, nárazově, jídlo málo koušeme, hltáme, přejídáme se a „dokrmujeme“ v noci – a právě to je pro pálení žáhy ideální živná půda. A pak se ještě dorazíme pořádně silnou kávou, alkoholem (hlavně bílé víno), cigaretami, nebo bublinkovými nápoji.

Čemu se vyhýbat:

• čerstvému pečivu • kávě a cole • čokoládě • citrusovým džusům • cibuli a česneku • syceným nápojům • přemíře koření • alkoholu a tabáku

„Pokud trpíte na žáhu a nic s těmito zlozvyky neuděláte, můžete skončit pod skalpelem,“ obecně varuje doktorka Volejníková. „Když už vás ale žáha začne pálit, je na řadě »první pomoc« – spláchnout žaludeční šťávy zpátky do žaludku dřív, než stačí napáchat škody.“

První pomoc

  • Nejúčinnější je jedlá soda nebo její varianty – agresivní kyseliny přímo neutralizuje.
  • Pokud sodu nemáme po ruce, pomůže sklenka mléka, vlažné neperlivé minerálky nebo čaje, kousek suchého chleba (dobře rozžvýkat!), žvýkačka nebo kus sýra.
  • Dlouhodobě prospívá spát se zvýšenou polovinou těla, tři hodiny před spaním už nic nejíst, hodinu před spánkem vypít sklenici teplého mléka, nelehat si hned po jídle, nestahovat se těsnými pásky.
  • Pokud žáha pálí dál, nestyďte se zajít k lékaři. Můžete tak předejít nepříjemným komplikacím.

Nechala jsem si poradit a od té doby pořád u sebe nosím šumivé žvýkací tabletky obsahující zažívací sodu, nebo aspoň pytlíček s odporně „sádrově“ chutnající bílou emulzí obsahující hydroxid magnézia. Někdy jich za den zkonzumuju i několik. Zatím nad žáhou vítězím!

Také vás sužuje pálení žáhy? Léčíte se medikamenty nebo podomácku? Co užíváte?

Reklama