Kde se vzaly, tu se vzaly – s nečekaně rychlým nástupem „přechodu“ se kromě tolik typických návalů a raketově stoupající hmotnosti u mě dostavila celá řada nepříjemných zdravotních problémů.
Zaskočily mě bolesti kloubů, zřejmě spojené právě i s přírůstkem kilogramů, z toho také plynoucí nemotornost, noční pocení střídané zimnicí, změny nálad (převážně k té špatné), podrážděnost, ale i časté zažívací obtíže.
Že jde o „pálení žáhy“, jsem věděla, jen jsem nechápala, proč se náhlý příval žaludečních šťáv do úst dostavuje třeba po té, co jsem dobíhala autobus, při zavazování tkaničky u boty, nebo když jsem se shýbla pro nějaký předmět. Později dokonce už prostě jen tak, zničehonic.
Po čase pocení a návaly horka téměř vymizely (právě teď se ovšem znovu tu a tam dostaví) poté, co jsem začala polykat běžně dostupné, osvědčené preparáty na bázi včelích produktů (mateří kašička, propolis, pyl), bolest kloubů ustoupila pod náporem různých farmaceutických i „babských“ mazání, ale co se týče pálení žáhy, situace trvá dodnes.
Trochu mě to vylekalo, vzpomněla jsem si na máminy žaludeční vředy a na tátovu rakovinu jícnu (jednu z mnoha). Proto jsem s překyseleným žaludkem zašla k doktorovi. A ejhle – dozvěděla jsem se, že jde skutečně o doprovodný jev během menopauzy.
Co však pálení žáhy, které není jen průvodním projevem ženského klimakteria, ale i těhotenství a některých chorob zažívacího traktu, způsobuje? Jak se s ním poprat?
Co je pálení žáhy, odborně pyróza? Jícen bývá často drážděn kvůli takzvanému refluxu (zpětný průnik). Jde vlastně o návrat natráveného jídla z žaludku zpátky do jícnu. Dalo by se také říci, že jde o jakési neúplné zvracení. Žaludeční obsah se vrací do spodní části jícnu a zase zpátky do žaludku. V jícnu pak cítíme pálení. Je to dáno tím, že natrávená potrava se již smíchala s kyselými žaludečními šťávami. Místo aby se posunula dál do střev, vrací se zpět a v podstatě rozežírá sliznici jícnu. |
Internistka MUDr. Anna Volejníková mě varovala, že nejde jen o obyčejnou zažívací »nepříjemnost«:
„Nepříjemné pálení a kyselost v krku zná téměř polovina dospělé populace. Denně potrápí 10 % z nás. Nejhůř jsou na tom »těhulky« (až 80 %), ale i ženy v menopauze (víc než polovina),“ informovala mě lékařka.
„Problém rozhodně nelze podceňovat. Opakovaně se vracející natrávená směs obsahující kyselinu chlorovodíkovou jícen poškozuje. Pokud se pálení opakuje častěji, mohou v jícnu vzniknout vředy nebo i zhoubný nádor,“ varovala mě Volejníková.
Nejedná se tedy o nic nevinného, ale naštěstí existuje účinná léčba.
Pyróza je typicky civilizační problém: Jíme v poklusu, nárazově, jídlo málo koušeme, hltáme, přejídáme se a „dokrmujeme“ v noci – a právě to je pro pálení žáhy ideální živná půda. A pak se ještě dorazíme pořádně silnou kávou, alkoholem (hlavně bílé víno), cigaretami, nebo bublinkovými nápoji.
Čemu se vyhýbat:
• čerstvému pečivu • kávě a cole • čokoládě • citrusovým džusům • cibuli a česneku • syceným nápojům • přemíře koření • alkoholu a tabáku
„Pokud trpíte na žáhu a nic s těmito zlozvyky neuděláte, můžete skončit pod skalpelem,“ obecně varuje doktorka Volejníková. „Když už vás ale žáha začne pálit, je na řadě »první pomoc« – spláchnout žaludeční šťávy zpátky do žaludku dřív, než stačí napáchat škody.“
První pomoc
- Nejúčinnější je jedlá soda nebo její varianty – agresivní kyseliny přímo neutralizuje.
- Pokud sodu nemáme po ruce, pomůže sklenka mléka, vlažné neperlivé minerálky nebo čaje, kousek suchého chleba (dobře rozžvýkat!), žvýkačka nebo kus sýra.
- Dlouhodobě prospívá spát se zvýšenou polovinou těla, tři hodiny před spaním už nic nejíst, hodinu před spánkem vypít sklenici teplého mléka, nelehat si hned po jídle, nestahovat se těsnými pásky.
- Pokud žáha pálí dál, nestyďte se zajít k lékaři. Můžete tak předejít nepříjemným komplikacím.
Nechala jsem si poradit a od té doby pořád u sebe nosím šumivé žvýkací tabletky obsahující zažívací sodu, nebo aspoň pytlíček s odporně „sádrově“ chutnající bílou emulzí obsahující hydroxid magnézia. Někdy jich za den zkonzumuju i několik. Zatím nad žáhou vítězím!
Také vás sužuje pálení žáhy? Léčíte se medikamenty nebo podomácku? Co užíváte?
Nový komentář
Komentáře
Brala jsem asi dva roky Ortanol (Omeprazol) a ten mi pomáhal. Kvůli "plánování" miminka jsem ho po dohodě s lékařem přestala užívat a myslela jsem, že to bude velký problém - ale kupodivu nebyl. Gastroporadce mi poradil Maalox pít pravidelně. Nedělám to, protože jsem zjistila, že TÉMĚŘ každé pálení žáhy je z nervů, ze stresu. Takže občas se stane, že začně zlobit, tak si dám ten Maalox (ten mi pomáhá, Gaviscon mi doporučoval jiný lékař, ale ten mi nepomáhal, přestože si myslím, že to obsahuje hodně podobné látky, ale nezkoumala jsem to). I taťka bere tabletky každý den, ale přes to se občas stane, že "zhřeší" a stejně se mu udělá zle, tak použije Maalox a prý mu také pomáhá.
Dokrmujeme se v noci..... ??????? Pokud někdo v noci žere (pokud není v zaměstnání, či netrpí nějakou nemocí) tak je dobytek a ať třeba praskne. Dobře mu tak.
Eva_Fl — #18 pálení žáhy je protivná věc musela jsem začít pít aspoň mírně perlivou vodu, bo mě po bezbublinkové pálí žáha jako
femme — #17 opravdu - jsem na nem uz roky a je mi uz roky dobre. Tuhle mi vecer bylo zle - sla jsem se podivat a ja jsem skutecne zapomnela vzit svy ranni pilule.
Eva_Fl — #16 OMEPRAZOL-RATIOPHARM? jj, ten je u nás k dostání zapíšu a v případě, že by se mi to zhoršilo, zakoupím, když si to tak pochvaluješ
femme — #15 na me uz nepomahalo mleko, ani mandle, ani nic. Rvala jsem do sebe kdysi taky kila sody, pak uz bych ji musela jist asi po tunach. Tyhlety Tums a podobmny pomohly sice hned, ale jen na chvili a pak znovu.
Myslim, ze tam mate Prilosec pod jmenem Omeprazol podle latky, kterou obsahuje - omeprazole.
Eva_Fl — #12 jj, věřím ti mně teď stačí se večer trochu napít mléka a mám pokoj
Jejda poslední dobou mě pálení žáhy také trápí. Že by přechod? Mléko mi pomáhá parádně.
Nevím co to je. Tyto potíže naštěstí nemám, ale jinak všechny
femme — #11 tohle je jedna mala pilule, ktera se uziva 1x za 24 hod. a bohate to staci. To neni jako Tums apod. A verim, ze to tam mate pod jinym nazvem.
Eva_Fl — #9 o Prilosecu jsem neslyšela, ale jinak toho máme
http://www.24-lekarna.cz/kategorie/antacida-proti-paleni-zahy-3
užívám na pálení žáhy malox
Zarikavani by pomohlo.
Jezismarja, to tam nemate Prilosec, nebo neco podobnyho?
Jsem na nem uz 4 roky a nemuzu si ho vynachvalit. Soda, OMFG.
blanca — #7 to spaření tam má funkci jen, aby šly ty mandle oloupat
když jsem byla těhotná, někdo mi poradil, spařit a oloupat pár mandlí a sníst, opravdu to pomohlo, trpěla jsem na to dost
jeden čas mě budilo pálení žáhy každou noc pak mi někdo poradil mléko před spaním a funguje to
Když jsem se s odpuštěním přežírala jako hovado ( při Prednisonové kůře ), zabíral mi anacid. Od té doby už problémy nemám, ale co vím, tak si rodina i kamarádi hodně pochvalují lžíci sladké studené smetany na lačný žaludek ráno, brát denně.
Mám vyzkoušené mléko, zabírá.
Bazuzu — #2 Napadlo.Bylo to na chatě, nebylo tam opravdu nic jinýho a žáha pálila....Pomáhá to i několika příbuzným a známým.
enka1 — #1 A to vás jen tak napadlo, nebo je to nějaký osvědčený "babský" recept?