9. dubna 2005 oslaví šimpanz Cheeta 73 let. Před rokem byl tímto dnem také zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší šimpanz na světě. Ano, je to ON, samec, který zazářil ve 12 snímcích s Tarzanem natočených ve 30. a 40. letech 20. století.

Cheetu objevil Tony Gentry, cvičitel zvířat, jež pracoval v Hollywoodu a hledal zvířecí talenty v Africe na začátku 30. let. Roku 1992 Cheeta nalezla domov u Dana Westfalla, synovce Tonyho Gentra. Dan Westfall založil “útulek” pro primáty, kteří prožili svůj život v šoubyznysu a o které již nikdo nestojí.

V Palm Springs v Kalifornii tráví podzim svého života šimpanzi, orangutani, makakové a mnoho dalších opičích miláčků. Jeeter, Maxine, Barney … účinkovali v cirkusech, divadlech, nočních klubech, reklamách či výchovných pořadech pro děti. Dnes si tyto bývalé hvězdy užívají zaslouženého důchodu a své dny tráví aktivitami, které stimulují jejich intelekt a podporují zvídavost.

Žádná jiná opice nedosáhla ovšem takového věhlasu jako Cheeta, který si naposled zahrál v roce 1967 v muzikále Doctor Doolittle.

Dalo by se říci, že Cheeta a další opice, které si užívají důchodu v Palm Springs mají štěstí. Vysloužilci, o které již mediální svět nestojí, totiž často končí jako "pokusní králíci".

A co dělá Cheeta dnes? Ten se věnuje abstraktnímu malování, a prý úspěšně! A pokud nemaluje, sleduje v televizi filmy se zvířecími kolegy.

Zdroj: http://cheetathechimp.org

   

Víte, že...

*...se v postavě Tarzana proslavil Peter Janos Weissmuller alias Johnny Weissmuller, narozen roku 1904 na území dnešního Rumunska. Byl to hlavně sportovec, který získal četné medaile v plavání, později se angažoval jako herec v USA.

*... v roli Jane, dcery vědce hledajícího sloní hřbitov, se proslavila Maureen O´Sullivan

         
Reklama