Každý domácí kutil touží po svém vlastním pracovním prostoru. Ideální je využít celý volný pokoj, garáž, nebo zahradní domek a zařídit si je podle svých preferencí a potřeb. I v případě, že nemáte tolik místa a na vašeho koníčka máte vyčleněný pouze omezený prostor, je pár základních potřeb, které v něm prostě musíte mít.

Osvětlení

domácnostZákladem každého pracovního místa je dobré osvětlení. Dílna by měla mít dostatek denního světla, které je pro oči nejzdravější, ale pokud to není možné, je nutné ho nahradit kombinací stropního svítidla a stolní lampy. V obou by měla být použita žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota světla je vyjádřena v kelvinech. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte 4 000 K a více.

Pracovní stůl

domácnostAť už v dílně plánujete plést košíky, věnovat se modelářským pracím, nebo pracovat se dřevem, dobrý pracovní stůl je základ. „Pro práci je ideální stůl, který má výměnnou dřevěnou pracovní desku a kovové stabilní nohy.“  Říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA s.r.o., distributora potřeb pro dílny, sklady, kanceláře. „Musíte také zvážit výšku stolu, protože ta by se měla přizpůsobit tomu, jestli u stolu budete stát, nebo sedět. Pokud plánujete pracovat v sedě, určitě domácnostdoporučuji doplnit stůl pracovní židlí.“ Zvažte také, zda má mít stůl integrované šuplíky, ve kterých budete mít vše potřebné po ruce, nebo zda preferujete variantu bez šuplíků, abyste měli lepší přístup ke stolu ze všech stran.

Úložné prostory

domácnostV každé správné dílně nesmí chybět úložné prostory. Myslete na to, že se vaše dílna bude postupně rozrůstat a přizpůsobte tomu místo již při jejím zařizování. „Policové regály jsou přehledné a dají se snadno nainstalovat.“ Vysvětluje paní Pinkavová. „Když dílnu zařizujete, stačí třeba jeden a postupně je můžete propojovat a přidávat další. Důležité je ale pamatovat na bezpečnost. Regály se vždy musí připevnit ke zdi a nesmí se překročit jejich nosnost.“

Pokud plánujete nákup dražších pracovních nástrojů, pořiďte si bytelnou zamykatelnou dílenskou skříň, nebo uzamykatelné zásuvky. Dílenské skříně bývají hodně variabilní, mohou nabídnout úložný prostor pro pracovní oblečení, různě široké police, nebo šuplíkový systém.

Chytré doplňky

domácnostMyslete na rozložení zásuvek a přívodu elektrického proudu abyste nevyhazovali pojistky, nebo nemuseli přes celou dílnu natahovat prodlužovačky.

Abyste měli světlo všude tam, kde je zapotřebí, mějte po ruce flexibilní připínací světlo, které můžete přicvaknout na jakoukoliv poličku, nebo regál a natočit ho podle potřeb.

Pokud používáte drobné nářadí, nebo pomůcky, skladujte je tak, abyste se v nich vyznali. Ideální je malý šuplíkový systém, ale mějte šuplíky pečlivě popsané, abyste nemuseli nic dlouho hledat.

Reklama