Home office
Práce z domova byla ještě nedávno brána jako veliká výsada, která ale nejde skoro nikde zařídit. Jakmile přišla první vládní opatření, bylo mnoho firem postaveno před velkou výzvu - buď zavedou home office, nebo firmu zavřou. Samozřejmě si firmy zvolily první možnost. A najednou zjistily, že se nemusí bát o pracovní morálku svých zaměstnanců. A tak i přesto, že vládní opatření již skončila a lidé se v plné míře mohli vrátit do práce, firmy tuto možnost ponechaly.

6234695120fb2obrazek.jpg
Foto: pxhere

Home office má mnoho výhod, které zde nebudeme vypisovat. Každý si totiž najde na práci z domova to, co mu sedí nejvíce. Avšak zároveň je to velká výzva pro vás! Abyste mohli pracovat z domova dlouhodobě, tak gauč a notebook vám stačit nebudou. Je třeba si zařídit svůj pracovní kout, kde budete mít klid a pohodlí. Prostě musíte část vaší domácnost předělat na kancelář.

Pracovní prostor mimo byt
Někdy doma není tolik místa, abyste zde mohli pracovat. Nebo pracuje z domova i váš partner či partnerka a vzájemně byste se rušili. V tu chvíli přichází na řadu například sklep nebo garáž. I zde si můžete zařídit svou kancelář. Avšak kromě vybavení byste se měli zaměřit i na zabezpečení pracovního prostředí.

Zejména pokud pracujete s citlivými údaji, musíte zamezit tomu, aby se k nim dostal někdo nepovolaný. Pokud například ve sklepě máte sklepní okno, nechte do něj instalovat mříže. Dveře sklepa byste měli zabezpečit kvalitním zámkem a můžete použít i sklepní mříže.

Zvažte i instalaci kamerového systému či čidla pohybu.

Domácí kancelář
Pracovat z pohodlí gauče se zpočátku zdá jako skvělý nápad, ale po pár dnech si vaše záda na tento způsob začnou stěžovat. Pokud pracujete z domova dlouhodobě, je potřeba tomu přizpůsobit nábytek.

Mezi základní kancelářský nábytek patří židle, stůl a skříň či polička na šanony či jiné pracovní potřeby. Pak samozřejmě musíte zvolit i další doplňky, jako například vhodnou lampičku, ale my se zaměříme na základní vybavení.

Pracovní stůl
Stůl byste si měli vybírat samozřejmě dle prostorových možností, ale i s ohledem na velikost pracovní plochy a výšku vaší postavy. Ideální jsou stoly s nastavitelnou výškou. Tyto stoly si upravíte dle výšky vaší postavy a navíc u některých můžete i stát.

To je velké plus, protože dlouhodobě sezení na židli není pro záda dobré a je lepší polohy střídat.

Při vybírání stolu nezapomeňte vzít v úvahu i úložný prostor. Ideální jsou v tomto případě šuplíky, do kterých uklidíte vše, co je třeba mít po ruce, ale ne přímo na očích. Velmi oblíbeným řešením jsou také kontejnery pod psací stůl. Nabízí velký úložný prostor a zároveň mohou být umístěny vedle stolu a lze na ně postavit například tiskárnu.

Kancelářská židle
Vhodná pracovní židle je tou nejdůležitější součástí vaší domácí kanceláře. Ideálně byste měli vybírat síťovinový materiál a možnost nastavitelné výšky područek a hloubky sedáku. Opět je hlavním důvodem správné nastavení židle vzhledem k vaší výšce.

623469aa5b773obrazek.jpg
Foto: pixabay

Špatnou velikost stolu nezachráníte židlí a platí to i naopak. Pokud si koupíte vysoký stůl a jste menší postavy, budete muset zvýšit židli. Ale pak se vaše nohy nebudou dotýkat země celou plochou chodidel a to je špatně. Stejně tak nízký stůl tím pádem nemůžete vykompenzovat snížením židle.

Při správně zvolené výšce stolu a židle svírají kolena pravý úhel a chodidla se celou plochou dotýkají země. Správnou výšku stolu zjistíte například tak, že si stoupnete ke stolu bokem a ruku držíte v 90° úhlu. Při tomto postavení by stůl měl být o 2-3 cm výše než váš loket.

Úložný prostor
Již zmíněné šuplíky či kontejner pod stůl jsou nutností. Ale polička na zeď či skříň by také neměly chybět ve vašem pracovní koutě, abyste měli po ruce veškeré pracovní materiály.

Každé pracovní prostředí by mělo být utříděné a k tomu poslouží vhodné šanony a pořadače. Jak se zpočátku může zdát praktické mít šanony na zemi, po několika týdnech to bude spíše ke vzteku. 

Co se šanonů týče, můžete si vybrat dle velikosti či materiálu. Každopádně zvolte poličku či skříň tak, aby se vám tam vámi zvolené šanony vešly. Nebyli byste první ani poslední, kdo si po koupi skříně uvědomili, že výška poliček neodpovídá žádné standardní velikosti šanonů.