Včera jsem úplnou náhodou otevřela svou oblíbenou knihu svázaných vydání časopisu Šťastný domov - časopis věnovaný českým ženám a domácnostem z let 1912–1913. Narazila jsem na článek Parfum v domácnosti…

Neodolala jsem a musím se s Vámi o výrobu parfumu po domácku podělit. Byla to tehdy trošku alchymie…

K výrobě parfumu po domácku se hodí nejlépe růže, fialky, tuberosy, levandule, gerania, lilie, reseda a konvalinka.

Dle rádce je nejlepší čas pro sběr brzy ráno a v době, kdy jsou květy zcela vyvinuté. Květy nasbíráme a zcela usušíme. Pro výrobu použijeme čistého olivového oleje zápachu prostého. Budeme potřebovat čistou sklenici, vatu, sůl a alkohol.

Na dno nádoby nasypeme trošku soli, na ni dámě květy, pokryjeme vatou namočenou v oleji a zasypeme solí. Vrstvy opakujeme, až je nádoba plná, načež ji vzduchotěsně uzavřeme pergamenovým papírem. Necháme v teplém pokoji, po 10–14 dnech nádobu otevřeme a přes hrdlo napneme mušelín a parfemovaný olej vycedíme. Nádobu stejným postupem naplníme znovu čerstvými květy, zalijeme původním olejem a necháme 10–14 dní být. Postup opakujeme několikrát.

Abychom olej takto parfumovaný proměnili ve skutečný parfum, smícháme jej se stejným množstvím čistého alkoholu a třepeme tak dlouho, až tekutina úplně zmlékovatí. Olej se srazí na dně, na vrchu vyplývá alkohol parfumem nasycený, který se snadno dá slíti.

Má-li se poříditi parfum, který se honosí zvláště nádhernou vůní, je třeba použít k tomu směsi různých vůní. Správné mísení je ovšem zas novým uměním, jež vyžaduje značného cviku a zkušeností.

A věřte, opravdoví umělci v mísení parfumu jsou vzácní!

Nemusela bych být zrovna umělcem v mísení, ale docela mě láká pokusit se ho doma vyrobit. Co vy, nezkusíte to také? Myslíte, že to funguje?

Linda

Soutěž: 5 - Jmenujte nejslavnější parfém všech dob

Reklama