Pokud zařizujete, nebo renovujete kuchyň, a chystáte se vyměnit i spotřebiče, může se vám hodit pár informací, které vám při výběru a rozhodování pomohou.

Jedním ze základních spotřebičů je varná deska. Ať už samostatná, která je zcela nezávislá na troubě a je zabudovaná v kuchyňské lince (ovládání bývá po stranách plotýnek), nebo zabudovaná v kuchyňské desce a kombinovaná s troubou (ovládání této desky bývá na panelu trouby), nebo nakonec varná deska umístěná v samostatně stojícím sporáku.
Ani šířka varné desky dnes není jen klasických 60 cm. Můžete si vybrat desky široké 70, ale i 90 cm. Jasnou výhodou je větší pracovní prostor a výhoda, že se vám hrnce na plotně „nemačkají“.

Nejzákladnější dělení varných desek je na elektrické a plynové. Výjimkou ale není kombinace obou druhů, kdy máte dvě plotny plynové a dvě elektrické. U luxusnějších varných desek mohou být plotýnky doplněny ještě kontaktním grilem.

Plynové varné desky mohou mít své hořáky umístěny na smaltované, nerezové, sklokeramické desce, nebo na desce z tvrzeného skla.

I plynové desky jsou v dnešní době dokonalejší a vaření na nich je snazší...
Hořák už nemusí být jen jednoduchý, ale může být složený ze tří kružnic, takže ohřev nádoby je mnohem efektivnější. Pokud jsou umístěny dva hořáky za sebou, dá se ohřívat i větší nádoba.

Nosná mřížka může být umístěna buď nad jednotlivými hořáky, nebo po celé ploše sporáku, což je podstatně praktičtější, protože můžete nádoby přesouvat, aniž byste je zvedala ze sporáku.

Oproti starším typům plynových desek už dnes odpadá zapalování ohně sirkami, protože většina je vybavena elektrickým zapalováním, zabudovaným přímo v hořáku. Stačí tedy otočit knoflík, a tím je spuštěn plyn i zažehnuta jiskra.

Pokud si koupíme desku o šířce třeba i 90 cm, můžeme mít místo čtyř i šest hořáků.

Vymožeností plynových desek je i pojistka proti přetečení. Takže pokud vám náhodou uteče polévka z hrnce a uhasí plamen, přívod plynu se automaticky vypne.

Bezpečnost dětí
Máte-li doma malé dítě, určitě vás zajímá, jak jsou varné desky zabezpečeny proti spuštění.
Sklokeramické desky se senzorovým ovládáním mají bezpečnostní zámek, kterým znemožníte dětem jejich uvedení do provozu.
U plynové desky existuje dětská pojistka proti otevření plynu – lepší je zvolit způsob, že knoflík musí být nejdříve vytažen a pak pootočen, než zatlačen a pak pootočen. První způsob bývá pro děti těžší.

V domácnostech s dětmi by mělo být samozřejmostí i nerezové zábradlíčko na přední straně desky, aby na sebe dítě nemohlo převrhnout hrnec s horkým obsahem. Pokud nemá sporák zábradlíčko v základní výbavě, můžete je koupit v domácích potřebách, nebo v některém z obchodních domů.

Příště se blíže seznámíme s elektrickými, ale hlavně sklokeramickými deskami.