Pokud zařizujete, nebo renovujete kuchyň, a chystáte se vyměnit i spotřebiče, může se vám hodit pár informací, které vám při výběru a rozhodování pomohou.
Jedním ze základních spotřebičů je varná deska. Ať už samostatná, která je zcela nezávislá na troubě a je zabudovaná v kuchyňské lince (ovládání bývá po stranách plotýnek), nebo zabudovaná v kuchyňské desce a kombinovaná s troubou (ovládání této desky bývá na panelu trouby), nebo nakonec varná deska umístěná v samostatně stojícím sporáku.
Ani šířka varné desky dnes není jen klasických 60 cm. Můžete si vybrat desky široké 70, ale i 90 cm. Jasnou výhodou je větší pracovní prostor a výhoda, že se vám hrnce na plotně „nemačkají“.
Nejzákladnější dělení varných desek je na elektrické a plynové. Výjimkou ale není kombinace obou druhů, kdy máte dvě plotny plynové a dvě elektrické. U luxusnějších varných desek mohou být plotýnky doplněny ještě kontaktním grilem.
Plynové varné desky mohou mít své hořáky umístěny na smaltované, nerezové, sklokeramické desce, nebo na desce z tvrzeného skla.
I plynové desky jsou v dnešní době dokonalejší a vaření na nich je snazší...
Hořák už nemusí být jen jednoduchý, ale může být složený ze tří kružnic, takže ohřev nádoby je mnohem efektivnější. Pokud jsou umístěny dva hořáky za sebou, dá se ohřívat i větší nádoba.
Nosná mřížka může být umístěna buď nad jednotlivými hořáky, nebo po celé ploše sporáku, což je podstatně praktičtější, protože můžete nádoby přesouvat, aniž byste je zvedala ze sporáku.
Oproti starším typům plynových desek už dnes odpadá zapalování ohně sirkami, protože většina je vybavena elektrickým zapalováním, zabudovaným přímo v hořáku. Stačí tedy otočit knoflík, a tím je spuštěn plyn i zažehnuta jiskra.
Pokud si koupíme desku o šířce třeba i 90 cm, můžeme mít místo čtyř i šest hořáků.
Vymožeností plynových desek je i pojistka proti přetečení. Takže pokud vám náhodou uteče polévka z hrnce a uhasí plamen, přívod plynu se automaticky vypne.
Bezpečnost dětí
Máte-li doma malé dítě, určitě vás zajímá, jak jsou varné desky zabezpečeny proti spuštění.
Sklokeramické desky se senzorovým ovládáním mají bezpečnostní zámek, kterým znemožníte dětem jejich uvedení do provozu.
U plynové desky existuje dětská pojistka proti otevření plynu – lepší je zvolit způsob, že knoflík musí být nejdříve vytažen a pak pootočen, než zatlačen a pak pootočen. První způsob bývá pro děti těžší.
V domácnostech s dětmi by mělo být samozřejmostí i nerezové zábradlíčko na přední straně desky, aby na sebe dítě nemohlo převrhnout hrnec s horkým obsahem. Pokud nemá sporák zábradlíčko v základní výbavě, můžete je koupit v domácích potřebách, nebo v některém z obchodních domů.
Příště se blíže seznámíme s elektrickými, ale hlavně sklokeramickými deskami.
Nový komentář
Komentáře
babylove: my doma taky vaříme na plynu, ale nemám hrůzu, když to zapaluji. I když sklokeramickou bych měla raději.
A taky jsem četla, že když se tam rozsype sůl nebo cukr, tak se to do té desky může pěkně zatavit a desku poškodit.
už se těším na rady ke sklokeramické desce, zdá se až moc ideální - a co zápory...
A žádný drhnutí připálených plotýnek, desku utřeš a deš....
A na děti pozor - není snad horšího úrazu v domácnosti, jak popáleniny či opařeniny
JÁ TO ŘEŠILA TAK, ŽE JSEM VŽDY VAŘILA JEN NA ZADNÍCH PLOTÝNKÁCH.
sklokeramicka deska fakt nema chybu. varila jsem leta na plynu, ale rychle jsem se preorientovala.
jo, a desku máme 90 cm. Ten pracovní prostor je úžasnej
sklokeramická deska je naprosto bezva. ale je dost náročná na kvalitní nádobí - několikrát jsme reklamovali koupenou pánev, která údajně měla být na sklokeramiku vhodná - neměla úplně rovné dno a "tancovala" po plotně. Nakonec jsne nísto ní pořídili velkej nerezovej "rendlík" se silným dnem...
celkově doporučuju na sklokeramiku nerez nádobí s tlustým dnem. Mám Zepter (já bych si to nekoupila, dostali jsme sadu svatebním darem) a je na desce úplně bezvadnej.
Vaření na sklokeramické desce musí být fajn. A co teprve to čištění:o))
To je můj sen,mít sporák se sklokeramickou deskou.Musí se na něm vařit skvěle.
Lida-sklokeramickou desku maji doma nasi...taky jsem na ni varila,kdyz jsem tam jeste bydlela...je to super...
ale my budeme mit doma plyn...snad se na nem naucim varit
cimka: Sklokeramická varná deska je můj sen,ale budu si ho muset nechat zdát ještě dost dlouho.
Jak si vybrat varnou desku? To tedy momentálně rozhodně není můj problém.
Já mám celoplynoný sporák, ale až pojde, tak chci plynovou desku a horkovzdušnou troubu. A samozřejmě zabudovatelnou a nerezovou.
Už se na ní těšim, to se bude hned líp vařit.
Jsem spokojena s 6 let starou sklokeramikou (Fagor), i když už jsem viděla novější a lepší. Proti dětem používám vypínač na celý sporák i s troubou, když vařím, jsem v kuchyni, tak si to ohlídám.
Já jsem si přála indukční varnou desku, ale tenkrát nebyla v nabídce, kterou jsme měli k dispozici... Ta by se mi moc líbila, nejde se o ni spálit
Já byla od mamky zvyklá na plynovou desku
a nemohla jsem si zvyknout na elektriku
, kterou máme v domku. Ideální je asi opravdu el. trouba a plynová deska. No třeba zas příště
Charmed: Právě, něco ti kypí, ztlumíš plyn a už nekypí, zatímco na elektrice musíš odtáhnout pryč a pak to zase nevaří vůbec.
Landriel: Na plynu se mi líbí ta jeho praktičnost - vypneš a "jídlo" se už nevaří, kdežto na elektrice tomu tak není
ale zase na druhou stranu si myslím, že ta deska se čistí mnohem lépe. Tak nevím, taky to u mně není zatím aktuální...
jo sporak se chystame koupit,a taky chceme plynovou desku a elektrickou troubu