Pro ty, kteří nevlastní natolik velkou koupelnu, aby se do ní vešel současně sprchový kout i vana bude vana pravděpodobně nejjistějším řešením. Když si výběr dobře promyslíte, zajistí vám vana jak sprchování, tak získáte pohodlné místo pro příjemnou relaxaci. Podle čeho vanu vybrat tak, aby vám vyhovovala?

1. Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Než technologický pokrok objevil výhody akrylátu, byla nejrozšířenější smaltovaná ocel. I dnes si drží pozici uznávaného, trendového i funkčního materiálu. Její výhody spočívají v bytelnosti, tuhosti a dlouhé životnosti, jdou však ruku v ruce i s nevýhodami. Vana ze smaltované oceli je „hlučná“, materiál je křehký, snadno se odloupne, rezonuje a odebírá teplo. Vana se tak pocitově jeví jako studená.

Tuto vlastnost převrací v opak vana akrylátová. Akrylát je materiál, který se při napouštění vany rychle zahřívá a udržuje teplo, vana tak zůstává dlouho příjemná. Dlouhodobě si zachovává svůj tvar, její povrch je lesklý a neporézní, příjemný na dotek, snadno se čistí a má antibakteriální vlastnosti. Podle způsobu výroby akrylátových desek rozlišujeme akrylát extrudovaný a litý. Výrazně kvalitnější je litý akrylát, který je mechanicky i chemicky velmi odolný. Potřebnou tuhost akrylát získává vyztužováním, a to buď laminátem, nebo polyuretanovou technologií. Značka RAVAK vyvinula unikátní způsob vyztužení třívrstvou polyuretanovou pěnou pod názvem PU Plus. Vyztužení PU Plus dělá z akrylátu materiál srovnatelný v bytelnosti se smaltovanou ocelí, ale s lepšími tepelně a zvukově izolačními schopnostmi. Vany PU Plus jsou tak vhodné například i pro montáž hydromasážních systémů.

2. Tvar

Akrylát patří mezi cenově nejdostupnější a flexibilní materiály co se týče tvarování. Ten správný tvar si tedy mezi akrylátovými vanami vybere skutečně každý. Nevybírejte však „design pro design“ . Trendová krásná vana zdaleka nemusí být i pohodlná, vybírejte tedy design užitečný, který vám nabídne i přidanou hodnotu.

Podle tvaru dělíme akrylátové vany na: asymetrické, rohové a obdélníkové. Unikátní u značky RAVAK jsou tzv. vany v konceptech.

vany

Asymetrické vany

vany

Jejich hlavní výhodou je úspora místa, proto své uplatnění najdou i v menších koupelnách. Mají ploché širší dno, které umožní i běžné sprchování a jejich vnitřní uhlopříčka je průměrně až o 20 cm delší než úhlopříčka klasické obdélníkové vany. Poskytují tak překvapivě velký prostor pro koupání a doplněné vanovou zástěnou vyřeší i sprchování bez potopy. Mezi asymetrickými vanami najdete jak úsporná levnější řešení, jako je tomu například u nejprodávanější akrylátové asymetrické vany Rosa nebo naopak luxusní dvoumístnou asymetrickou vanu LoveStory II, která se stala ikonou mezi dvoumístnými vanami, protože svým tvarem přirozeně podporuje fyzický kontakt koupajících se osob.

Rohové vany

Ravak

Ideální jsou do větší koupelny, protože zaberou více prostoru. Umožní i pohodlné koupání ve dvou. Vany mohou počítat buď s polohou koupajících se proti sobě, nebo vedle sebe a mohou být doplněny i vanovými zástěnami. Mezi impozantní dvoumístné rohové vany patří například vana Gentiana nebo vana NewDay v rozměrech 140 x 140 cm a 150 x 150 cm.

Obdélníkové vany

vany

Sázkou na jistotu spočívající v tradičním a osvědčeném řešení je instalace vany obdélníkové. I u těchto van si ale všimněte, zda má vana ploché a co možná nejširší dno pro případné pohodlné sprchování, či zda má rovný boční lem, na který lze umístit vanovou zástěnu či vanové dveře. Rovný, dostatečně široký lem vany může posloužit i jako odkládací prostor všude tam, kde není místo na závěsné skříňky a poličky. Pokud prostor koupelny nenabízí ani minimálních 150 cm na délku běžné obdélníkové (nebo i jiné) vany, vyzkoušejte tzv. minivanu. Je dlouhá pouhých 120 cm, ale zachovává hloubku 40 cm jako u klasické vany. Umožňuje tak využití všech příjemných vlastností vany a při instalaci vanové zástěny vytvoří nečekaně velký sprchový kout.

Vanu, pro kterou jste se rozhodli, si před nákupem ještě raději vyzkoušejte přímo v prodejně. Jen tak zjistíte, jak se do vany vejdete a jak vyhovuje přesně vašemu tělu.

3. Přidaná hodnota

Každá z van RAVAK nabízí svou unikátní přidanou hodnotu. Vyberte si tu, která splní přesně vaše přání.

Zdroj: www.ravak.cz

 

Reklama