Chtěli byste si pořídit paddleboard, ale nevíte, podle čeho se orientovat? Co je důležité? Přinášíme vám několik důležitých rad.

Co je důležité a na co si musíte dát pozor?

Nosnost – říká, jakou maximální vahou se může paddleboard zatížit, aniž by přišel o svůj tvar a stabilitu. Při vyšším zatížení také dochází k většímu ponoru paddleboardu, a tím ke ztížení pádlování a horšímu ovládání prkna.

paddle

Objem – označuje se v litrech a určuje schopnosti desky vypořádat se s nákladem na ní. To znamená, že čím větší objem paddleboard má, tím vyšší nosnost bude mít. U krátkých prken se objem nahání tloušťkou a šířkou. Stejně tak dlouhé prkno na vodu může mít nízký objem, pokud bude úzké a tenké.

Délka – pro zvolení správné délky si musíte ujasnit, k čemu budete paddleboard využívat. Zde je upřesnění využití délky plováku:

  • krátké paddleboardy (do 270 cm) jsou skvělé na surfování a jsou ovladatelnější než dlouhé.
  • středně dlouhé paddleboardy (od 270 do 370 cm) jsou díky své délce vhodné pro všestranné využití
  • dlouhé paddleboardy (od 380 do 430 cm) jsou určeny pro závody či cestování. Jsou rychlejší než předchozí dva typy, zato hůře ovladatelné.

Šířka – šířka paddleboardu má vliv na jeho stabilitu. Čím širší, tím je stabilnější.

  • úzké paddleboardy (74- 76 cm) – jsou rychlejší avšak méně stabilní
  • široké paddleboardy (od 78 cm) – jsou mnohem stabilnější, je snadnější se na ně postavit, jsou však pomalejší.

Konstrukce – paddleboardy se dělí na dva základní typy

  • nafukovací  – jejich velkou výhodou je skladnost a snadný transport v přepravní tašce. Jsou také odolnější proti poškození např. kameny či břehem (na což jsou pevná prkna náchylná).  Vnější vrstva je většinou tvořena z odolného dvouvrstvého PVC, které vytváří kapsu pro vzduch. 
  • pevný – drží svůj tvar a snadněji kloužou vodou. Nevýhodou je jejich náchylnost na poškození o pevné předměty, také  jejich neskladnost při transportu a potřeba větších skladovacích prostor.

Co budete ještě potřebovat?

insportlineK paddleboardům patří řada doplňků, některé jsou nutné – jako například pádlo, ale další jsou doporučené. Je jen na vás, co si ještě budete chtít ke svému paddleboardu pořídit.

Doporučujeme:

Pádlo – je mnoho druhů z různých matriálů a v různých cenách Nabídku najdete na www.insportline.cz

insportlineSpojovací lanko nohy a plováku – „leash“ – je to velmi dobrá věc zejména pro moře, Paddleboard vám nemůže uplavat, pokud spadnete do vody. Je to dobré i pro vaši bezpečnost, pokud se dostaví únava, přeceníte své síly. Nabídku najdete www.insportline.cz

Nepromokavý obal – dáte do něj vše, co nechcete, aby se vám namočilo. Můžete di ho připevnit na paddleboard gumičkami. Třeba zde insportlinewww.insportline.cz

Plovací vesta – doporučuje se i zkušeným plavcům, pokud podnikáte delší výlety, není dobré počasí, jste na neklidné vodě... je insportlineto součást bezpečnostních opatření. Dobrou nabídku najdete zde www.insportline.cz

Oblečení – je na vás, jaké oblčení si vezmete na vodu, pokud nejdete kinsportlinelasicky v plakách. Jestliže jste na vodě déle, riziko prochladnutí není dobré podceňovat. Inspirovat se můžete zde www.insportline.cz

My jsme v redakci testovaly tento paddleboard Paddleboard Aqua Marina Fusion – je univerzální, tento typ lze jednoduše nafouknout i vyfouknout, a ve vypuštěném stavu jej lze snadno vložit do přepravní tašky, ve které zabírá minimum místa. Jeho plocha o výšce 15 cm vyhovuje jak lehčím, tak těžším uživatelům, nosnost je až 140 kg, a zaručuje skvělou stabilitu.

insportline

Recenzi si můžete přečíst v našem článku:

Inspirace na této stránce: www.insportline.cz