Začíná jaro, a to znamená navštívit obchody a vybrat si boty pro novou sezonu. Na první pohled to vypadá, že je z čeho vybírat. Ale jak mají vypadat kritéria pro výběr obuvi? Tento článek by měl odpovědět na otázku, jak má správná bota vypadat.

 

Firma Scholl se velice pečlivě zabývá technologií výroby obuvi, která splňuje i nejnáročnější zdravotní kritéria. Standardně vyrábí např. obuv širší, než je běžné – vše proto, aby měly nohy maximální pohodlí. Scholl také nabízí kromě širokého výběru barev, velikostí, šířek a svršků z různých materiálů dle potřeb zákazníka také několik druhů stélek, které mají různé funkce: Podporují nožní klenbu, absorbují otřesy při chůzi, mají gelové vycpávky, a tím chrání chodidlo, stimulují a masírují jednotlivé části chodidla, v nabídce jsou i vyjímatelné stélky, které se dají omýt nebo vyměnit za vámi uzpůsobenou vložku, stélky obsahující antibakteriální složky, které zabraňují množení škodlivých mikroorganismů, atd. Pro letošní jaro a léto jsou v nabídce především stélky Adapta (u pantoflí a domácí obuvi), která kromě podpory nožní klenby a absorbování otřesů kopíruje přirozený tvar chodidla, a tím mu poskytuje stabilitu, a stélku Gelactiv, která obsahuje gelové vycpávky, a tím absorbuje energii vzniklou při nárazech při chůzi po tvrdých terénech (dlažba, asfalt apod.).

 

Kdy vyrazit na nákup obuvi? Nejlépe odpoledne. Jistě jste si všimli, že máte nohy objemnější večer po celodenním stání a sezení než po ránu. Pokud byste nakupovali ráno, mohlo by se stát, že by vás, přestože vám ještě dopoledne nové botky tak pěkně sedly, mohly později začít dřít a nebo vám dokonce tlačit na některou z reflexních plošek chodidla. A podle jakých kritérií vybírat správnou obuv?

 

1. Bota by měla být pohodlná

 

Scholl vyrábí obuv z několika druhů materiálů, převážně přírodních. Jsou šité tak, aby se daly pohodlně vyšlápnout, a přitom si udržely svůj tvar. Je všeobecně známo, že dámská obuv, zvláště ta na vysokém podpatku, bývá nepohodlná, ale ani pánové v těžkých, uzavřených polobotkách to nemají lehké. Pro všechny má Scholl v nové kolekci velký výběr bot šitých tak, aby byly poddajné a přitom pevné.

 

2. Obuv má mít správnou šířku

 

Šířka obuvi se značí písmeny. Každý jsme jiný - někdo má širokou nohu, někdo úzkou, někdo má vysoký nárt, někdo delší palec, někdo „vbočený palec“, někdo kladívkové prsty. Renomovaní výrobci bot již dnes vědí, jak je pro jejich zákazníka šířka boty důležitá. Proto u obuvi značky Scholl označení písmenem najdete.

 

3. Bota musí mít správnou velikost (délku)

 

Zeptejte se muže, jak velkou má nohu. Zaručeně si přidá jedno až dvě čísla. Zeptejte se ženy na číslo boty. Jistě si jedno až dvě čísla ubere. Špatné pro nohu jsou obě varianty, protože podle velikosti jsou daná i ostatní kritéria, jako je délka podpatku, výška i šířka boty. To vše se s velikostí mění. Když si koupíte malou nebo velkou botu, má to velký vliv na styl chůze, a tím na celý pohybový aparát.

Ještě mnohem více než dospělým škodí špatná velikost bot malým dětem, tedy nohám, které se teprve vyvíjejí. Způsobují nesprávný vývoj nejen chodidel, ale celého vzpřímeného postoje, protože ten je na chůzi také závislý. Také pozor na nošení botiček po starších sourozencích. Mohou být nesprávně vyšlápnuté, malé nebo naopak velké.

 

4. Vyberte správnou výšku podpatků

 

Co je ještě zdravé a co už ne? Výška podpatku do 2,5-3 cm se dokonce doporučuje. Je to dobré pro těžiště těla a pro Achillovu šlachu, která při takové výšce podpatku není při chůzi tolik namáhaná. Zároveň při tomto sklonu chodidla ještě není kladena nadměrná zátěž na záprstní kůstky, nebo chcete-li příčnou klenbu. Scholl právě s ohledem na zdraví a pohodlí svých zákaznic nabízí ve své kolekci tyto výšky podpatků.

Důsledky dlouhodobého nošení vyšších podpatků jsou celkem známy: Velká zátěž na příčnou klenbu, zkracování Achillovy šlachy, bolesti páteře, nedostatečná svalová pumpa lýtek, která má za následek žilní nedostatečnost, atd. Bohužel jsou tyto problémy stále podceňovány. Proto doporučujeme nosit vysoké podpatky pouze výjimečně a vždy ve spojení s gelovými vložkami do bot (Party Feet), které působí jako prevence přetěžování chodidel, a tedy i bolesti nohou.

 

5. Střídejte obuv  

 

Různé střihy, různé výšky podpatků, ale také uzavřené boty za páskové sandály. Boty s volnou patou by měly být pouhou alternativou, rozhodně ne nejčastější obuví. Celodenní chůze v „žabkách“ je náročná i pro úplně zdravou nohu. Fáze kroku, kdy botu neseme nad podložkou a celou váhu boty musíme unést pouze na záprstních kůstkách a jedné meziprstní blance, není zrovna ideální. Noha musí podstoupit obrovskou jednostrannou zátěž, aby botu na noze udržela. I na domácí nošení jsou lepší sandály. Pokud volíte pantofle, nejlepší jsou zdravotní, které mají dva nebo tři pásky přes nárt a přezky na variabilitu šířky.

Když už zmiňuji pantofle, nesmím zapomenout na přezouvání. Naši západní sousedé často kritizují naše „české“ domácí přezouvání. Ale má to svůj význam, právě s ohledem na střídání obuvi. Domácí obuv má jiný tvar než společenská, bývá mnohem prodyšnější a lehčí. Nemyslím, že by se nutně muselo chodit v kanceláři a ve školách v trepkách, ale boty, ve kterých trávíme osm až deset hodin v uzavřené místnosti, by měly být rozhodně pohodlnější a prodyšnější.

Někdy je příjemné vyměnit obuv za bosou nohu. Ovšem na dnes tolik moderních plovoucích podlahách se chůze naboso míjí účinkem. Hladkost povrchu nedovoluje žádné vnímání nerovností terénu, a tedy ani přirozenou masáž svalstva a reflexních bodů chodidel. Bohužel ani u malých dětí to za stejných důvodů k vývoji vzpřímeného držení těla nepřispívá.  

 

 

6. Každá aktivita vyžaduje jiný typ obuvi

 

Při výběru obuvi je důležité také to, aby bota splňovala správný účel. Tedy lodičky nepatří do hor, uzavřená obuv do třicetistupňových veder, pohorky na koberec v kanceláři atd. Scholl nabízí široké portfolio pohodlných bot pro každou příležitost. Stačí si jen vybrat z nové kolekce.

 

7. Vybírejte s rozumem

 

Poslední a pro mnohé nejdůležitější kritérium pro výběr je cena. Ale z výše uvedeného je jasné, že boty jsou nejen módní doplněk, ale také velmi důležitou součástí zachování si dobrého zdraví. Mají vliv nejen na nohy, ale ovlivňují i klouby, páteř, držení těla a díky reflexním ploškám na chodidle celý organizmus. Investovat do nohou se zkrátka vyplatí. Z kolekce obuvi Scholl jaro/léto pro rok 2008 je možné si vybrat boty nejen hezké, ale především zdravé a pohodlné.  

 

Jana Mazalová

Podiatrie/Fyzioterapie

Relax centrum Švehlovka

Reklama