eyePálení či štípání očí a jejich celková únava, to jsou nejčastější projevy syndromu suchého oka. S těmito problémy se obvykle potýkají lidé, kteří pracují v klimatizovaných či zakouřených prostorech, nositelé kontaktních čoček, nebo lidé, kteří denně pracují na počítači. K léčbě syndromu suchého oka se používají oční kapky, tzv. umělé slzy. Jak ale poznat, které jsou pro vás vhodné?

Umělé slzy představují součást medikamentózní terapie syndromu suchého oka a mohou být ve formě kapek, gelů nebo mastí. Lékaři umělé slzy doporučují z jednoho prostého důvodu - nahrazují funkci přirozených slz a pomáhají vytvářet na povrchu oka stabilní vrstvu slzného filmu, který oko chrání.

Podle čeho vybrat umělé slzy?

Rychlý vývoj nových preparátů s umělými slzami klade důraz na jejich kvalitu, dlouhodobý účinek s minimálním vlivem na zrakovou ostrost, zajištění sterility roztoku a zároveň na jeho minimální škodlivost. Při výběru vhodného preparátu jsou důležitá zejména posledně jmenovaná kritéria - sterilita a škodlivost roztoku. V umělých slzách jsou velmi často používány konzervační prostředky. Již delší dobu je ale prokázáno, že některé konzervační přísady (benzalkoniumchlorid – BAC, polyquad, tiomersal) mohou vyvolávat alergickou reakci, zhoršovat hojení povrchu oka a dokonce přispívat ke vzniku zeleného zákalu. Je proto vhodné zvolit preparát, který konzervační látky neobsahuje.

ocutearsNovinkou v léčbě pacientů se syndromem suchého oka jsou oční kapky OCUTEARS. Neobsahují žádné konzervační látky, pouze látky přirozeně se v lidském oku vyskytující. Jako jediný preparát na trhu obsahují ultra-vysokomolekulární kyselinu hyaluronovou, která je pro svou jedinečnou schopnost hydratace považována za zázrak přírody. Oční kapky OCUTEARS jsou vhodné pro uživatele kontaktních čoček, po operačních zákrocích na oku či po laserových operacích očí. Díky jedinečnému složení je jejich použitelnost až 6 měsíců po otevření!

V neposlední řadě je nutné zmínit, že volba vhodného preparátu je velmi individuální. Řídí se charakterem obtíží, radami očního specialisty, ale také subjektivními pocity pacienta. Při léčbě je doporučováno omezit škodlivé vlivy jako je např. kouření, dlouhodobý pobyt  před monitorem počítače nebo v překlimatizovaném prostředí.

Článek vznikl za přispění MUDr. Kristiny Vodičkové, Ph.D.

Reklama