Sluneční paprsky už bodají do očí a upozorňují nás, že nesmíme zapomínat na sluneční brýle. Jsou nezbytné hlavně pro ochranu našeho zraku před UV zářením a zároveň představují i důležitý módní doplněk. Chystáte si pořídit pro letošní sezonu nové? Pak doporučujeme vyhnout se pouličním stánkům a zamířit do některé z prodejen GrandOptical. Od letošního roku rozšířila tato prodejní síť nabídku slunečních brýlí natolik, že si vybere skutečně každý.

Tak jako brýlové obruby, tak i sluneční brýle podléhají módním trendům. Mnoho zákazníků sluneční brýle berou pouze jako módní doplněk. Ale najde se  mnoho jiných našich zákazníků, kteří si uvědomují hlavní význam slunečních brýlí, který tkví v ochraně očí proti UV záření a snížení intenzity světla. 

Ultrafialové paprsky jsou při dopadu na oko zachycovány povrchovými vrstvami rohovky a poškozují tak zejména její vnější vrstvu – epitel. Účinek UV záření se projeví většinou až po delší době (6-12 hod) a projevuje se úpornými bolestmi očí, slzením, světloplachostí a křečovitým sevřením víček. Tyto obtíže jsou způsobeny odlupováním epitelu rohovky a drážděním citlivých nervových zakončení v rohovce.

brýle

Toto onemocnění nejčastěji vzniká při vystavení oka odraženým paprskům nod zrcadlících se vodních ploch. Léčba je nejčastěji léky proti bolesti, nebo se přikládají studené obklady a doporučuje se pobyt v tmavé místnosti. U těžkých forem se rohovka kryje mastí s antibiotiky.

Ultrafialové paprsky mohou kromě rohovky poškodit také čočku, a tak zapříčinit vznik šedého zákalu. UV záření také může poškodit sítnici, popálit kůži víček, podpořit vznik benigních nádorů kůže a i melanomu.

Všechny sluneční brýle by měly být proto označeny samolepkou, že mají 100% ochranu proti UV záření.

Dále by měly být všechny sluneční brýle označeny dle kategorie zabarvení/propustnosti světla. Číslo vyjadřuje propustnost světla – čím je číslo vyšší, tím je čočka tmavší a propouští méně světla. Brýle s úrovní ochrany 0 jsou prakticky průhledné a plní především ochrannou funkci. Naopak čočka se stupněm ochrany 4 je nejtmavší a tedy vhodná na dovolenou k moři.

U všech kategorií se počítá se 100% UV ochranou.

KATEGORIE ZABARVENÍ

PROPUSTNOST

SVĚTLA

POPIS
0 1%-20% 80%-100%

bezbarvá nebo lehce tónovaná

- „kosmetické zabarvení“

1 20%-57% 43%-80%

lehce tónovaná

- mírné sluneční světlo

2 57%-82% 18%-43%

středně tónovaná

- střední sluneční světlo

3 82%-92% 8%-18%

tmavě tónovaná

- mimořádné sluneční světlo-hory,moře

4 92%-97% 3%-8%

silně tónovaná

- výjimečné sluneční světlo-hory,moře

- nevhodné pro řidiče!!

U slunečních brýli dále rozlišujeme polarizaci čoček.        

Polarizační filtr eliminuje horizontálně odražené světlo a odstraňuje nepříjemné a oslňující odlesky od lesklých vodorovných ploch jako je mokrá vozovka, hladina vody, lesknoucí se palubní deska automobilu.

Barevné brýlové čočky

Stejně jako „černá klasika“, jsou velmi oblíbené a žádané také brýle s tónovanými skly. Barva hraje roli také podle účelu, pro který si sluneční brýle kupujeme:

  • Čiré čočky – pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují oranžové čočky, sáhněte po čirých. Jejich použití a určení je naprosto stejné. Slouží k ochraně zraku před UV zářením a dalšími okolními vlivy, jako je vítr a prach.
  • Kouřové čočky – vhodné na ochranu před ostrým sluncem. Můžete si je vzít jak na pláž, tak do města.
  • Gradální čočky – velmi oblíbené řešení, kdy horní tmavá část čočky plynule přechází do světlejší dolní.

Připravila: Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical, www.grandoptical.cz

Reklama