ra1.jpg

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně*****

Relativně slušná nadmořská výška přes 600 metrů nad mořem, k tomu poloha návětrné západní strany Slavkovského lesa přitom zaručují solidní sněhové podmínky srovnatelné s nedalekými Krušnými horami.

Na první pohled až překvapí v zalesněném údolíčku ukrytý zdejší skiareál, lyžovat můžete po procházce kolonádou téměř v centru města. Nepotřebujete ani auto, jezdí sem i městské autobusy. Historická lanovka se čtyřmi kabinkami a dva vleky se třemi sjezdovkami se tyčí do výšky 758 metrů nad Pstružím potokem kousek pod rozhlednou Homolkou. Nahoře najdete park miniatur Boheminium s kopiemi známých staveb.

Lyžuje se tu denně od 9 do 16 hodin a pak ještě ve středu, pátek a sobotu večer za umělého osvětlení od 18 do 21 hodin. Za ceny velice rozumné, dávkované po hodinách. „Naučili jsme tady lyžovat všechny naše děti,“ říká řada nejen místních lidí. A na druhou stranu krátký Slalomák má místy sklon až 75 stupňů a jel se tu dvakrát světový pohár v jízdě v boulích, když ještě zářila Nikola Sudová. Dokonce tady začínala závodit i Ester Ledecká v Evropském poháru v alpském snowboardingu.

První únorový týden tu měli na třech sjezdovkách 70 centimetrů sněhu a na okolních svazích aspoň 30 cm prašanu! Funguje zde lyžařská škola, půjčovna i skiservis, takže můžete vyrazit i bez vlastního materiálu, jen v hotelových pantoflích.

Ze skiareálu, resp. horní stanice lanovky na Krakonošce, vede i upravená běžecká trať směrem ke golfovému hřišti, prameništi Teplé, Rájovské myslivně, přes Rájovský vrch a zpět lesem, která měří okolo devíti kilometrů a nabízí nenáročné profily, velkou část ukrytou před případně nevlídným počasím v lese. Delší verze zvaná Nimrod zamíří až ke Kameništi a Strážišti. Jiný, desetikilometrový okruh vám objeví Uhlíř a sedlo a Kladskou. Pilovat techniku můžete ale klidně jen na odpališti golfového hřiště, kde se upravuje malé kolečko.

ra2.jpg

O přípravu stop se starají nadšenci z místního klubu Ski Nordic a jejich aktuální podobu můžete sledovat v Běžkotoulkách, pořadu České televize (premiéra 12. 2., pak v ivysilani.cz na webu). Na jejich webu najdete aktuální informace o stavu tratí v celém širém okolí, dá se tu na pláních Slavkovského lesa k 900 metrům nadmořské výšky natočit až devadesát kilometrů. Značení (červený, modrý, žlutý) se neshoduje s letními turistickými značkami, tak jen pozor na to.

S oblibou sem vyráží bývalý výborný cyklista František Raboň, jehož syn jezdil u profíků ve WorldTour, třeba ho potkáte a proberete s ním novinky ve světě kol i lyží. Na zimní soustředění sem vyrážejí cyklisté pražské Sparty. Anebo se tu ve stopě někdy tuží také bývalý vynikající basketbalista Jiří Okáč. Naplánovat si tady celodenní výlet se zastávkami na občerstvení v altánech, hospůdkách či dokonce loveckém zámečku, a to včetně produkce zdejších minerálních pramenů, není žádný problém.

Pokud chcete zůstat více na dotyk města, běžte třeba bruslit na krytý zimní stadion. Hned vedle stojí luxusní posilovna Sandow, odkud vzešla řada předních kulturistů. Kvalitní plaveckou zátěž si můžete dát v městském bazénu, pětadvacítce, kde mají i dětský bazén s teplejší vodou a vířivky. Hodiny pro veřejnost naleznete na městském webu. V Klubu S si můžete vyzkoušet squash. A pokud nevydržíte bez kola venku, zkuste fatbike, ale ten si musíte přivézt svůj, na zasněžených cestách si zaručeně užijete.

A kdyby vám zdejší horská nabídka náhodou ještě ani teď nestačila, na Boží Dar, do epicentra Krušných hor a domova šampiona Lukáše Bauera s většími sjezdovkami a rozsáhlou sítí běžeckých tras, to máte autem na jeden den něco přes hodinku, 70 kilometrů.

ra3.jpg

A co když chcete vyrazit za sněhem i wellnessem pod Kronplatz? 

Hotel Falkensteiner Kronplatz nabízí skvělé možnosti a dokonce taky lezení pro začátečníky i pokročilé po lezecké stěně přímo v hotelu. 

12 metrů s cestami různých stupňů obtížnosti. Takovou stěnu nenajdete v každém lezeckém centru. Není zrovna krátká ani snadná, zvlášť po celodenní lyžovačce nebo túře. „Ale když ji vylezete až na vrchol v daném čase, překonávajícím místního matadora, dostanete láhev vybraného lahodného pití,“ ukazuje Raphale Cembran, manažer hotelu Falkensteiner Kronplatz v Reischachu/Riscone v Jižním Tyrolsku!

Taková cena vás v lezeckých centrech rozhodně nečeká. Jasně, není to zde jediná a hlavní atrakce. Najdete jich mnohem více uvnitř budovy, ale především v okolní přírodě. Ale stylem sem tak nějak zapadá. Luxusní pětihvězdičkový „aktivní“ hotel z významné rodiny Falkensteiner, čítající 31 hotelů a rezidencí povětšinou v horských oblastech, je totiž také „adults only“, vyhrazený pouze dospělým.

S výjimečnou architekturou a designem návrháře Mattea Thuna tu nabízejí vybraný servis pro „velké kluky a holky“, tentokrát bez dětí.

Nemusíte být ale zrovna Alberto Ginés, první olympijský šampion v lezení na umělé stěně, nebo „pavouk“ Adam Ondra, abyste si tady užili. Naopak i v pokročilém věku si můžete poprvé osahat lezecké chyty, přičuchnout k vůni magnezia a pohoupat se nad zemí v úvazku. Kdy jindy najdete klidné pozdní odpoledne, abyste si pak náležitě zasloužili vybranou večeři v duchu zdejší gastro filozofie 7 summits?

Lezení na umělé stěně v hale přináší bezvadný zážitek. Fyzicky zapojíte celé tělo, potřebujete ale využít i hlavu, nejen k vymýšlení nejvhodnějších postupů, ale i překonání jisté psychické bariéry z neznáma. Potřebujete hlavně odhodlání, pak sílu v pažích, ale i tu mentální.

Nejprve základní terminologie a pojmy. Na mnoha místech najdete v lezeckých halách i tzv. boulderingové stěny. Ty bývají nižší, přibližně do deseti metrů, ale lezete na ně sami, bez lan. Proto bývají pod nimi polstrované hodně měkké podlahy, aby pochytaly případné pády. Na nich je dobré začít. V klidu, pozvolna, podle svého.

Cesty bývají značené barvou úchytů podle obtížnosti (od 1 do 12, někde se ještě pro rozlišení variací přidávají symboly + a -). Dokonce mají i svá jména. Což platí i pro přírodu, třeba Marek Holeček nazval Ufo-line jeden ze svých posledních prvovýstupů na Chamlangu v Nepálu.

Na opravdickou lezeckou stěnu, která se tyčí i do více než dvaceti metrů, potřebujete postoj-úvazek, lano a parťáka, který vás bude jistit, a také již určitou sumu lezeckých znalostí a dovedností. Je velký rozdíl, zda lano máte už nahoře zaháknuté (lezení na horním laně), anebo tak musíte učinit sami. Jednou rukou do jisticího háku nebo karabiny. Tomu se říká lezení na olově. V halách obvykle visí na stěně několik lan pro začátečníky.

Na oba druhy lezení potřebujete lezecké boty-lezečky, ty se dají všude půjčit, obvykle se bere o číslo menší velikost, než na jakou jste běžně zvyklí. Jinak postačí tričko a trenýrky nebo i sportovní kalhoty, líp to jde v těch elastických. Používá se i pytlík s magneziem, tzv. maglajzem, proti smekání dlaní na úchytech. Ideálně si pro začátek najměte instruktora, aby vás seznámil se základy. Odpovědnost totiž vždycky zůstává jen a jen na vás, což stvrzujete i podpisem při vstupu do lezecké haly.

ra4.jpg

Zdroj fotek: © 2021 TMR International s.r.o.

O skupině Falkensteiner:

FMTG - Falkensteiner Michaeler Tourism Group AG je jednou z předních soukromých společností v oblasti cestovního ruchu v sedmi evropských zemích. Pod svou hlavičkou sdružuje divize Falkensteiner Hotels & Residences, která v současnosti disponuje 27 čtyř- a pětihvězdičkovými hotely, 3 apartmánovými komplexy a prémiovým kempem, FMTG Development a poradenskou společnost v oblasti cestovního ruchu Michaeler & Partner.

Další informace o hotelech Falkensteiner najdete na www.falkensteiner.com 
obrazek.jpg