Jelikož jsem huba zmlsaná a vím, co mají mazlíčci rádi, věděl jsem poměrně přesně, co chci pít, a nenechal jsem se nikde opíjet rohlíkem. Řekněme si několik pravidel, jak se na podobných akcích chovat.

Oprašte své vědomosti!

Ano, to za prvé. Vzpomeňte si na všechno, co jste kdy o vínu slyšeli, a řiďte se podle toho. Takže pijete-li pouze bílá, držte sklenku za nožičku a snažte se, aby nebyla moc upatlaná. Pokud umíte vínem zakroužit tak, jak se to má dělat, jen do toho. Pokud si ale nejste svou koordinací jisti, raději se neztrapňujte a jen si víno dobře prohlédněte (i proti světlu, bude-li nějaké v dosahu).

Oprašte svůj přízvuk!

Máte-li předky na Moravě, využijte teho. Většina našich vinařů z Moravy je a jsou rádi, když mezi Cajzli najdó někeho tam od nás. Není to politicky korektní, ale je to fakt.:) I když je pravda, že když se vyznáte ve vínech, je úplně jedno, odkud jste a jak mluvíte. A to oni poznají po jediné skleničce.
Jste začátečníci?

Pokud jste začátečníci a na podobnou akci se dostanete, nechte si u stánků doporučit. Měli byste mít ale představu, co chcete pít. Základní otázka: červené, nebo bílé. Další věc: suché, nebo sladké? A chci lehká, nebo těžká vína? A nechci pít jen dezertní? Je toho spousta, ale vybrat si musíte, jinak vás po půl hodině odnesou.

Já již tradičně dával přednost bílým suchým. Čím sušší, tím lepší. Přesto jsem se nevyhýbal ani bobulovým výběrům a ledovým a slámovým vínům (který hlupák by se jim také vyhýbal, že?), protože i ty mohou mít velice příjemnou kyselinku, která vás prostě dostane.

A napadá mě další rada pro naprosté laiky. Podívejte se, co pijí lidé kolem vás. Také se zaměřte na ty nejmenší lahve, až lahvičky, které u stánku uvidíte. V těch se skrývá to nejlepší, v nich jsou právě ona ledová vína! A protože jste zaplatili 400 Kč za lístek, máte sakra právo si to jednou za rok užít a ochutnat ony skvosty, které jsou chloubou každého vinaře!

Co zaujalo konkrétně mě?

Bylo toho hodně. Nejlepší byli kupodivu Rakušáci, dva jejich stánky, zcela nenápadné a poloopuštěné, v sobě skrývaly naprosté skvosty, které se daly pořídit do „pouhých“ dvaceti euro. Pochopitelně skvělá vína u nich byla už od našich cca 200 Kč. Za tuhle skvělou cenu jsem si koupil svou jedinou láhev u ing. Neustiftera z dolních Rakous (http://www.weingut-neustifter.at). Jednalo se o výběr z hroznů, rýnský ryzlink 2005. Krásné, svěží, velmi suché, exkluzivní víno. Měli hlavně veltlíny, které mi přišly poněkud mdlé. Pravda, někdo by o nich řekl, že měly vyváženou chuť, ale jednoduše byly mdlé.:)

Tu druhou firmu si nepamatuji jménem, ale doplníme.:) U druhého stánku měli fantastická ledová chardonnay.

Skvělé vzorky mělo i vinařství Pavlov, jejichž výběry a ledová z odrůdy Pálava a šedá rulanda pro mě byly dalšími z vrcholů celé akce. Hned vedle bylo velmi opěvované vinařství Reisten, které aspoň v cenách patří ke špičkám v republice. Bohužel produkce, kterou nabízeli zde, ani náhodou nevybočila z průměru. Vyloženě mě zklamali.

Exotika, exotika, proč se nás to tolik týká

Zajímavá byla thajská vína. Neříkám, že byla lepší, ale byla jiná. Měla zajímavou ovocnou chuť a dala se pít. Ceny byly pochopitelně vyšší, ale spíš než o kvalitu zde šlo právě o exotiku.

Vyloženě překvapený jsem byl z brazilských vín, konkrétně z jednoho vzorku Miolo Late Harvest Terranova, který se pěstuje přímo na rovníku. Jde o dezertnější sladké víno, které má být takovým tropickým ledovým vínem. Ano, zní to divně. Víno se ptý dělá tak, že se od hlavic postupně a velice složitě odvádí voda, až hrozinky na keřících uschnou. Víno z nich dělané pak leží rok v barikovém sudu (vždy novém) a až pak se distribuuje. Chuť, kterou víno má, je nepopsatelná, a nikdy jsem nic podobného nepil. K tomu cena za půllitrovou láhev této kuriozity je směšných 160 Kč. Jen je nemají na veletrhu a musí se k nim. Tady je adresa: http://www.brazilian-wines.com (prý dostali i nějakou cenu za design stránek nebo co navíc.:)

Pak se pochopitelně nemůžete nikdy splést u Micros-vínu z Mikulova, tam mají dobré taky vše, tokajského také ochutnáte spoustu, kdo raději ta sladká vína, tak u Slovinců (pořád je řeč o bílých), kdo rád těžká olejnatá, tak ať zajde na Afriku. Neochutnal jsem Austrálii a Nový Zéland, ale na to už moje pohárky nějak nestačily. Odešel jsem v dobrém rozmaru, ale sám sebe jsem překvapil skvělou morálkou, která mi umožnila fungovat pouhou půlhodinu po odchodu. Inu, dobrého pomálu, jak se říká.

Reklama