vanoce

A je to tu zase! Napéct vánoční cukroví, sehnat dárky, zvládnout předvánoční úklid, poslat vánoční přání... a ještě

se z toho nezhroutit, zejména když díky tomuto „zápřahu" není čas ani na pravidelné plnohodnotné jídlo, ani cvičení s kamarádkou. Nakonec to skončí jako vždy - oddechnutím, že je konečně po Vánocích a sestavováním novoročních předsevzetí, která se ani letos nebudou týkat frekvence návštěv příbuzných nebo zvelebení zahrádky před domem, ale likvidace škod napáchaných na naší váze, psychice a zažívacím ústrojí.
Ale co když to jde jinak?

A opravdu to možné je. Jen to bude chtít trochu úsilí - vždyť životospráva začíná trpět už na začátku prosince - ty tam jsou doby, kdy děti při Mikuláši dostávaly oříšky a ovoce, a kdo z nás dokáže odolat a neochutnat čerstvě upečené voňavé cukroví. Samotné vánoční svátky a Silvestr pak už „dílo zkázy" jen završí. Přitom stačí celkem málo - předem si stanovit několik velice jednoduchých zásad, které není tak těžké dodržet, ale pro naše zdraví mohou hodně znamenat.

První zásadou je pravidelná strava. Rozdělte si jídlo do pravidelných intervalů po cca 2,5-3 hodinách a režim se snažte dodržet i o svátcích. Cukroví k vánocům patří, ale zkuste se i s jeho ochutnáváním vejít do pravidelných dávek jídla, „nezobejte" mimo. Zvolit můžete také lehčí varianty, zejména u nepečených druhů - sušené ovoce místo části cukru, margarín místo másla, kakao na obalení místo čokolády. Zkuste rovněž ozdravit typicky vánoční jídla. Kapra (nebo jinou rybu) připravte přírodním způsobem, salát smíchejte pouze z brambor a zeleniny, na salám zapomeňte. Polévka zahuštěná bramborem nebo mixovanou zeleninou je také dobrá. Kosmetické úpravy může postihnout i občerstvení pro návštěvy. Místo klasických chlebíčků použijete celozrnné pečivo, které namažte místo másla margarínem (třeba i nízkotučným). |U chuťovek můžete být i kreativnější a za jejich základ použít místo pečiva také zeleninu.

VánoceDruhou zásadou je nezapomenout na pohyb, a to nikoliv ten při úklidu nebo běhu mezi samoobsluhami. U tohoto druhu pohybu přece jen chybí potřebná duševní relaxace. Postačí třeba svižná půlhodinová procházka nebo pokud počasí dovolí třeba bruslení nebo stavění sněhuláka. Tělo se krásně protáhne a hlava vyčistí.

Třetí zásada zní „ve dvou se to lépe táhne". Do úklidu zapojte celou rodinu, cukroví pečte s kamarádkou a o tom, jak eliminovat stres a dodržet životosprávu se poraďte s „přítelem" na internetové adrese www.priteltvehosrdce.cz, kde najdete spoustu užitečných tipů a rad. Pár vám jich přinášíme již teď v naději, že vám přinesou potřebnou pohodu a klid.

Jak přežít Vánoce

  • Stanovte si režim jídla, pohybu a odpočinku už teď, při svátcích se Vám budou zásady snáze dodržovat
  • Myslete na to, že Vánoce jsou především svátky klidu a pohody s těmi nejbližšími
  • Vánoce u Vás nebudou horší jen proto, že nestihnete umýt okna
  • Vánoční atmosféru dokáží navodit i pouhé rohlíčky s lineckým cukrovím, nemusíte péct dvacet druhů jen proto, abyste trumfla sousedku
  • Z jedné opulentní hostiny se nestřílí ani netloustne (jen to zažívání může zanadávat)
  • Není takový problém ke každému jídlu si dát alespoň kousek ovoce nebo zeleniny
  • Štědrovečerní menu nemusí být nutně smažený kapr, rybí polévka zahuštěná jíškou
  • a bramborový salát „vytuněný" salámem a vajíčkem, kde nejsou brambory ani vidět
  • Dopřejte si každý den alespoň krátkou procházku na čerstvém vzduchu
  • Zkuste tipy na www.priteltvehosrdce.cz, jak nenásilně období Vánoc ozdravit

Připravila Věra Boháčová, DiS.

Reklama