Léto je období dovolených a prázdnin, grilování a pikniků, lepšího počasí pro aktivní pohyb v přírodě, období čerstvého ovoce a zeleniny, ale také období hřešení a možného nabírání již pracně shozených kil. Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, vám přináší 5 užitečných rad a tipů jak si užít léto a nepoznat to na váze.

1. Vyhýbejte se alkoholu!

Nejen že alkohol podporuje dehydrataci organismu, ale jedna sklenička alkoholu obsahuje okolo 120 kcal, což představuje asi 67 kostek cukru nebo jeden chlebíček se salátem. Vyzkoušejte raději varianty drinků bez alkoholu, na výběr máte například Virgin Pina Coladu nebo Chaptaco - recepty najdete na konci článku.

2. Grilování

létoMezi jedny z největších omylů během letních grilování patří tmavé a bílé klobásky, bílé pečivo a tak v Česku oblíbené vepřové řízečky. Pro fit figuru by toto vše mělo zůstat zapovězené a vy byste měli volit z chutných specialitek například steaků z tuňáka, grilovaných ryb, čerstvé či grilované zeleniny nebo třeba krevetových špízů.

3. Pikniky

Zapomeňte na kupované sendviče, chipsy a sušenky bohaté na kalorie! Naopak si připravte raději nějaký ze salátů. Inspirovat se můžete například salátem z kostiček libové šunky, rajčat, paprik a tuňáka.

4. Mlsejte zdravě

A co když vás přepadne mlsná? I to se dá zdravě zvládnout. Mlsat můžete například chutnou zeleninu či ovoce, a to během celého dne formou svačinek. Jelikož ovoce obsahuje cukry, mělo by se konzumovat v menším množství než zelenina ideálně v dopolední a odpolední svačině. Čerstvé či tepelně upravené zeleniny se doporučuje konzumovat zhruba 0,5 kg denně během odpoledne a večera. Pokud i tak máte chuť se zakousnout do něčeho jiného, můžete zvolit mezi celozrnnými sušenkami, proteinovými tyčinkami, sušeným ovocem či oříšky.

5. Nezapomínejte na sport!

Základní rovnice pro úbytek hmotnosti je naprosto jednoduchá: vydat více energie, než jste přijali. Léto je skvělá příležitost pro zdravý sport, který nezatěžuje klouby, například plavání nebo kolo. Pokud však nemáte přes týden čas na sporty, snažte se alespoň chodit více pěšky. Ideálně byste měli každý den ujít 10.000 kroků.

Virgin Pina Colada

  • léto4 cl pomerančové šťávy
  • 4 cl ananasové šťávy
  • 1 cl kokosového mléka

JAK NA TO: Naplňte shaker do poloviny ledem, přidejte přísady, protřepejte a přelijte do sklenic.

 

 

 

Chaptaco

  • léto4 cl pomerančové šťávy
  • 4 cl citronové šťávy
  • 4 cl šťávy z pomela
  • Zastříknout dietním jahodovým sirupem.

JAK NA TO: Vložte led do vysoké sklenice. Pomalu vlijte pomerančovou a citronovou šťávu a šťávu z pomela. Přidejte jahodový sirup a podávejte bez míchání s brčkem.

 

 


NATURHOUSE je celosvětová síť výživových poraden s vedoucím postavením v České republice, na Slovensku i v zahraničí. Koncept byl založen v roce 1992 ve Španělsku a nyní provozuje na 2.000 dietetických center ve 40 zemích světa. Přidaná hodnota konceptu tkví v osobním dietetickém poradenství zdarma, dlouhodobé práci s klientem a širokém sortimentu exkluzivních produktů. Více než 4.000.000 osob dosáhly díky NATURHOUSE svého cíle snížit a kontrolovat svou váhu.

První pobočka byla otevřena v Českých Budějovicích v roce 2008 společností REDUCCIA, s.r.o. V současné chvíli působí v ČR 72 poboček, které jsou ve valné většině provozovány samostatnými podnikateli - franchisanty. Více informací www.naturhouse-cz.cz.

Reklama