Co se děje v těle při cestovní nevolnosti?

Nevolnost z pohybu je velmi nepříjemný stav, ke kterému dochází, když mozek přijímá různorodé informace z našich smyslových orgánů. Je to velmi podobné situaci, kdy se hádají sourozenci, kdo začal. Každý z nich to vidí ze svého úhlu pohledu. Stejně tak při jízdě autem naše tělo vysílá do mozku rozporuplné informace. Svaly tvrdí, že odpočíváme a nehýbeme se. Vnitřní ucho naopak tvrdí, že jste v pohybu. Mozek není schopen zjistit, která informace je správná a výsledkem je zmatenost, která vede ke kinetóze neboli cestovní nevolnosti.

Cestovní nevolnost, aniž byste byli na cestách?

Ano, je to možné. K cestovní nevolnosti nemusí nutně docházet pouze při cestování. Kinetóza se u dospělých často projeví také na kolotočích, houpačkách nebo podobných atrakcích. Ale může se to stát naopak i v situacích, kdy se nehýbeme, ale naše oči sledují pohyb okolí. To nastává v situacích, kdy například sledujete z mostu tekoucí vodu pod vašima nohama, nebo při hraní počítačových her, které simulují jízdu v autě nebo létání.

647ddbb061c45obrazek.png

Jak se poznáte, že spolucestující trpí kinetózou?

Nejčastějším klasickým příznakem nevolnosti v autě, v autobuse nebo v letadle je zvracení, což není vůbec příjemný stav pro nemocného ani pro spolucestující. Možná vás ale překvapí, že mezi další projevy patří také bolesti hlavy, studený pot, závratě, bledost nebo nadměrné slinění. U cestujících kojenců, kteří nejsou ještě schopni předat informaci, co se s nimi děje, můžeme sledovat často podrážděnost a plačtivost. Jakmile odmítnou své nejoblíbenější svačinky, zbystřete a vyzkoušejte rovnou některé z doporučených opatření.

Jak přispět k pohodlí žaludku při cestování dle typu zvoleného dopravního prostředku

Ještě, než vyrazíte na cestu, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zajistili komfort vašeho žaludku při cestování různými dopravními prostředky.

  • Pokud plánujete cestu autobusem, ujistěte se, že budete sedět, co nejvíce vepředu u řidiče. Je zde méně vibrací a můžete se dívat přímo před sebe, vnímat okolí a zafixovat si horizont. Pokud to jde nedívejte se z bočního okna, to jen zvyšuje zmatenost mozku. Pokud nemáte jinou možnost i z bočního okýnka se dívejte co nejvíce do dálky na horizont.
  • Při cestování vlakem si vybírejte sedadlo po směru jízdy a nejlépe podél uličky, to je pro náš smysl pro rovnováhu nejvhodnější místo. Výhodou vlaku je možnost pohybu během cesty, čímž lze odvrátit pozornost od nevolnosti.
  • letadle vyhledávejte místa blízko křídel, kde jsou neméně cítit pohyby letadla. Pokuste se snížit stres z neznámé situace pomocí relaxačních technik nebo rozptýlit hudbou či filmem.
  • Pokud jde o lodě, pohyby jsou nejslabší uprostřed. Jděte tedy na palubu do těchto míst a snažte se zde zůstat co nejdéle. Nebo si můžete najít sedadlo u okna a nechat svůj pohled bloudit daleko za obzor, což pomůže k vyrovnání vjemů z pohybu lodi a tím můžete předejít vzniku mořské nemoci.

Další tipy, jak si užít cestování bez nevolnosti

U jídla je rozhodující množství a kvalita stravy. Žaludek nerad cestuje prázdný, ale není dobré ani, když bude přecpaný. Volte lehce stravitelná jídla a vyhněte se fast foodu. Nezapomeňte si přibalit dostatek vody a drobné svačinky, které slouží také jako vítaná kratochvíle zvláště pro vaše děti.

Připravte si aktivity, které vás nebo vaše děti při cestě zabaví a rozptýlí. Pomoci mohou hry s příběhy a slovy, hádanky nebo hledání předmětů v okolní krajině. Děti jsou pak uvolněnější a nemyslí na nevolnost. Pozor na obrazovky tabletu nebo telefonu, při pohledu dolů se vám může dělat nevolno.

Ideální je se trochu prospat. Můžete tedy naplánovat čas cesty právě na vhodný čas pro spánek. U menších dětí je to v době odpoledního odpočinku a pro všechny ostatní platí, že by bylo dobré zvážit cestování večer nebo přes noc.

Zázvor – pomoc při cestovní nevolnosti přímo z přírody

Důvěřujte síle přírody. Pomůže vám udržet klidný žaludek díky zázvoru. Ten se používá v ajurvédě už tisíce let právě k podpoře normálního fungování žaludku a trávení. Zázvor dokáže pomoci zachovat pocit komfortu žaludku během cestování. Je však velmi důležité dbát na správné dávkování, aby se účinek zázvoru mohl správně rozvinout.

647ddbdf880f8obrazek.png
Doplněk stravy

Vyzkoušejte doplněk stravy Antimetil® ve formě tablet, které obsahují zázvorový extrakt v přesné koncentraci 10 % gingerolů, což jsou jeho aktivní látky. Antimetil® může být také skvělou volbou pro mladé sportovce, kteří nechtějí přijet na zápas ospalí a unavení. Zázvor totiž neomezuje vaši schopnost reagovat a neuspává. Stačí užít 30 min. před cestou. Antimetil® je bezpečný pro všechny od 3 let, včetně těhotných žen.

Tip na závěr

Pro cestování platí totéž, co pro cyklistiku nebo matematiku. Cvičení dělá mistra. Čím častěji cestujete, tím menší je pravděpodobnost, že budete cítit nevolnost. Ale pro jistotu nezapomeňte mít v kabelce Antimetil.

647ddbcac878eobrazek.png

Reklama