hudební festival

Když jsem vám před několika dny psala tip, kam vyrazit o víkendu za hudbou, už jsem dávno věděla, že přesně tím směrem se vydám i já. Cílem uplynulého víkendu byl open air Přeštěnice. Toho času mě kolega Jakub upozornil na návod Ženy-in, jak si užít a přežít letní festival. „Bezva,“ pochvalovala jsem si. „Aspoň se mám čeho držet.“

Přesně podle rad a tipů v článku si s sebou balím malou lékárničku s balíčky první pomoci, léky, které by se mohly hodit. Poučena o předraženém festivalovém stravování přidávám do svého skromného ranečku pár konzerv s jídlem, sušenky a další jídlo, které nepodléhá zkáze ani ve vysokých letních teplotách. K tomu samozřejmě oblečení do tepla i chladu, stan, karimatku, spacák, cestovní polštářek, toaletní taštičku se základními hygienickými potřebami a kosmetikou, vytištěný plán festivalu, jízdní řády. Dalo by se říct, že vážně nenechávám nic náhodě, jenže…

Po hodině balení stojím před napěchovaným vojenským batohem, který váží jenom o pár kilo míň než já, a přemýšlím, která z těch věcí uvnitř není nezbytná. Díky, Kubo! Cesta na nádraží mi trvala o půl hodiny déle a při každém byť jemném zafoukání větru jsem se kymácela jako podnapilý námořník. Alespoň jsem si poprvé v životě připadala docela křehce.

hudební festival

Něco v batohu skutečně přebývalo – jídlo. Předražená a špatná festivalová strava se nekonala. Konzervy ale nevyhazujeme, neboť víme, že se mohou uplatnit při zpáteční cestě. O tom si povíme později. Co naopak scházelo, byla mast na bolavá záda a fixační límec na krk. Tuhle bolest mi kupodivu nezpůsobil batoh ani tvrdé „lůžko“. Způsobila ji především rakouská kapela Kontrust, která v Přěštěnicích zažila svou českou premiéru. Při mém bystrém rozumu jsem usoudila, že mírné pokyvování hlavou do rytmu rocku prostě nestačí k tomu, abychom byli dobrým publikem. Bohužel pro mé krční obratle a zádové svalstvo začala tahle kapela pěkně ostře a stejné tempo si udržela až do konce. Bolí to ještě dnes.

Brát si s sebou pepřový sprej, hlásit doma číslo účtu, pin nebo telefonní čísla, kam volat v případě odcizení kreditky či telefonu, jsme zhodnotili jako zbytečné pro každého, kdo si vezme do hlavy, že se za žádnou cenu nenechá zabít, natož okrást. Teď by se mohlo zdát, že zmiňovaný návod je dobrý jen pro toho, komu dělá panika dobře na pleť. Abychom však nikomu nekřivdili, určitě je lepší být připraven na to, co možná nepřijde, než nebýt připraven na to, co bohužel přišlo.

hudební festival

A ano, přišly i chvíle, na které se člověk zkrátka připravit nemohl podle žádného návodu. Tyto chvíle mohou být ale i zábavné a nám se o ně postarali především ti na pódiu. Uznejte sami, že vidět dav několika stovek lidí, který společně se zpěvákem tančí aerobic a poté z plných plic řve: „Já jsem gay!“ může být docela lahůdka. Stejně tak může být poněkud zvláštní situace, kdy frontman punkrockové kapely bez okolků vyzve publikum: „Kdo rád souloží, ruku nahoru!“ Raději se nehlaste. Pokud stojíte v první řadě, poctivě se přihlásíte, neboť očekáváte podobnou reakci u většiny posluchačů, namísto toho ale váhavě zvedne ruku jen pět dalších lidí kdesi za vámi, budete se cítit blbě. Věřte nám, my jsme to za vás vyzkoušeli. :-)

Tip pro ty, kteří cestují vlakem

Upozornění: Dál čtěte, jen pokud nemáte moc velkou představivost nebo disponujete silným žaludkem.

Od starších a zkušených zálesáků a čundráků (ne, vážně mi tam žádné písmenko nepřebývá) jsem se naučila jednu osvědčenou fintu. Můžete ji uplatnit, cestujete-li vlakem ve skupině a všechna kupé jsou zrovna plná. Stačí vám průhledný igelitový sáček bez děr, lžíce a lečo v konzervě nebo cokoliv, co vypadá, jakoby to už někdo před vámi měl - v tom právě spočívá pointa - a trocha hereckého nadání.

Lečo z konzervy nasypte do igelitového sáčku a sáček schovejte pod kabát nebo bundu, či třeba do batohu. Najděte si kupé, kde je volné alespoň jedno místo. Tvařte se, že je vám zle. Pak se stačí naklonit nad sáček (nikdo až dosud nesmí vědět, že už je plný), vydat dávivý zvuk, vytáhnout sáček, lžíci a s mlsným „Mmmm“ se pustit do jídla. Kdybyste tohle vystoupení chtěla dotáhnout do dokonalosti, můžete do kupé nastoupit dva. Nechť váš spolucestující na závěr také vytáhne svou lžíci se slovy: „Ukaž, dej mi taky ochutnat." Kupé bude prázdné během deseti vteřin. Ověřeno!

Máte v plánu navštívit nějaký letní festival a ještě jste se nerozhodla, kam přesně se vydáte? Žena-in pro vás připravuje přehled letních festivalů, které jsou ještě před námi a které stojí za návštěvu.

Chodíte na letní festivaly? Kde jste byla letos?

Reklama