Herec může být špatný nebo dobrý, profík nebo amatér, rozený tragéd nebo komik, co ještě...? Ještě třeba skvělý bavič a vypravěč – takových mnoho není. Se slzou v oku můžeme vzpomínat na fenomenální pány Horníčka či Menšíka. Co naplat, odešli a jejich místo se snaží zaplnit noví, mladší.

Mezi stávající mistry slova patří jistě v první řadě Miroslav Donutil. Jeho one man show Ptejte se mne, na co chcete, já, na co chci, odpovím obráží domácí jeviště již několik let. Miroslav Donutil v ní odpovídá na otázky diváků s vtipem sobě vlastním.

Nezůstalo ale jen u hrané podoby tohoto představení. Před nedávnem vyšla kniha, která nese stejný název jako představení, tedy Ptejte se mne, na co chcete, já, na co chci, odpovím – jak pan Donutil v úvodu vtipně dodává, toto motto od něj během let převzalo mnoho našich politiků – a ze které vám přinášíme několik ukázek. A v závěru článku také soutěž!

Jak dopadla vaše první zkušenost s alkoholem a cigaretami?
Co se týče cigaret, vzal mě jednou jeden starší kamarád, který s námi sice... (Někomu v sále upadla sklenička) ...Já už mám zkušenosti s alkoholem za sebou, ale támhle, jak vidím, madam teprve začíná... Když vám vypadne první sklenka z ruky, je nejlepší s tím přestat. Protože jinak vám naplní druhou a vy už ji udržíte a někdy i na dlouhou dobu.
Ale zpátky ke zkušenostem s cigaretami. Můj táta kouřil Lípy, to byly slavné cigarety té doby, pak taky Bystrice, Letky, dál přišly Startky, to už byly trošku jako američky. A potom už to šlo do přepychu, Visinatky, Kleopatry a tak dál, to už jsme kupovali jenom tehdy, když se na to poskládala celá třída.
Moje první zkušenost tedy byla s Lípou. Tátovi jsem doma čórnul krabičku a šli jsme do lomu, kde mě ten starší spolužák, o kterém jsem začal vyprávět před pádem skleničky a který sice s námi chodil do třídy, ale byl výrazně starší, asi o tři roky, zaučoval, jak to s Lípou mám dělat. A tak jsem to udělal, dvakrát po sobě, a měl jsem takový ten pocit, který každý kuřák, když s tím začíná, zná, a kdy by měl tu cigaretu odhodit a už nikdy v tom nepokračovat. A přesto se stane to, co se, nevím kde, v člověku vezme, že se cosi zlomí a člověk v tom pokračuje, kouří víc a víc a ničí si zdraví dál a je blbej a ještě blbější. Tenkrát to skončilo dost drasticky, to si pamatuju, kalhoty šly rovnou do pračky, ale já cítil mužnou potřebu v tom pokračovat. Je to smutné a já doporučuji všem, kteří s tím začínají, aby se hned po tom, co to zkusí a stane se jim to, co tehdy mně, nechali inspirovat tím prvním dojmem. Je třeba ho využít a už nikdy nepokračovat, jen tehdy je možné se před tímto zlozvykem uchránit.

Pane Donutile, máte nás rád?
Ano, mám vás rád.

Prošvihl jste někdy představení?
Bohužel ano. Stalo se mi to po třiceti letech u divadla a popravdě řečeno, nemyslel jsem si, že se mi to někdy podaří. Dokonce jsem i tvrdil, že to není možné, když si to člověk hlídá. Ale ukradli mi aktovku, ve které jsem měl spoustu věcí, ale žádná nebyla tak důležitá jako diář. Když herec ztratí diář, neví půl roku dopředu, co má dělat.
Já se snažil, co to šlo, opsat všechny dostupné údaje do nového diáře a měl jsem dojem, že se mi to povedlo, ale na jeden termín jsem přece jenom zapomněl. A tak se stalo, že jsem jel na své zájezdové představení do Tanvaldu, a když jsem tam skoro byl, tak mi zazvonil mobil, ve kterém se ozval hlas sekretářky činohry: „Nazdar Mirku, kde seš?“
Povídám: „Nedaleko Tanvaldu a nemám z toho moc radost, je tu náledí a dost to klouže. Co potřebuješ?“
Znejistěla: „Ty si děláš legraci...“
„Ne, nedělám si legraci, opravdu to klouže.“
„Ale vždyť za půl hodiny hraješ v Národním divadle Furianty.“
Nedovedete si představit, jak mně bylo. V Tanvaldu jsem na jeviště vystoupil s podlomenýma nohama a oznámil publiku: „Vážení přátelé, nevím, jak dnešní představení dopadne, protože já touto dobou hraju, jakkoliv je to nepochopitelné, v Národním divadle.“

Jaký byl váš první sexuální zážitek?
Já bych to obrátil, ať se trošku sblížíme. A jaký váš? Odpovíte mi na to, nebo jste taky v tom stádiu jako já, že si nevzpomenete? Já si nevzpomenu. Rád bych vám odpověděl, i když jsem si vyhradil na začátku právo, že budu odpovídat pouze na to, co chci říct. Já si skutečně nevzpomenu, jaký byl můj první sexuální zážitek. Možná je to chyba... anebo je to tím, že si na to ani radši nechci pamatovat. Ale rozhodně tak by to asi nemělo začínat. Mělo by to asi začínat nějak pěkně, nějak romanticky. A to se mně tedy nepovedlo. A teď tedy vy, jaký jste měl ten první zážitek? Pochlubte se...

Jaký byl váš druhý sexuální zážitek?
Jó, tak ten už byl mnohem lepší. To jsme si, řeknu vám, tenkrát užili. Ona z toho určitě dodneška žije. Jestli tedy ještě žije, to nevím.

Pane Donutile, vy prý máte rád Silvestra?
Abych řekl pravdu, moc ne. Jsou to takové povinné svátky humoru a já si myslím, že člověk se může bavit, kdy chce a kde chce, a nemusí to být zrovna na Silvestra. Vím, co se v našich televizích tvůrci natrápí, aby vám připravili zábavný silvestrovský program, a ono to skoro nikdy nevyjde. Podle mě je lepší prožít poslední den v roce jako každý jiný, a ne se zrovna ten den opít do němoty a nadávat na všechnu legraci světa, protože 31. prosince žádná nikdy není dost dobrá.
Mám raději nečekané věci, a ne ty dlouhodobě očekávané, a to i za cenu toho, že nemusí být v prvním okamžiku příjemné.

Více se dočtete v knize Miroslava Donutila: Ptejte se mne, na co chcete, já, na co chci, odpovím.

SOUTĚŽ

Vyhrajte knihu Ptejte se mne, na co chcete, já, na co chci, odpovím

Odpovězte nám do půlnoci v neděli 18. 1. 2009 na následující otázku:

Jaká cigareta byla pro Miroslava Donutila ta první v životě?
      a) Startka
      b) Kleopatra
      c) Lípa
      d) Visinatka

Své odpovědi vkládejte SEM!(klikni).

Ze správných odpovědí vylosujeme tři výherce, kteří od nás obdrží knihu Ptejte se mne, na co chcete, já, na co chci, odpovím.


Ze správných odpovědí c) Lípa jsme vylosovali tyto tři výherce:

   rumunka
   Bibiana1
   lea

GRATULUJEME! Výhru očekávejte poštou!

 

Reklama