Spoustu času pak trávíme v dopravních prostředcích při cestě do práce a z práce, na pracovišti také vždy nebývá klimatizace, někdo dokonce musí pracovat na přímém slunci… Potíže v podobě úpalu či úžehu pak na sebe nenechají dlouho čekat. Někdy to v létě přeženeme s opalováním a spáleniny od slunce či sluneční alergie jsou také na světě.

Jak si s těmito potížemi poradit přírodní cestou? Zkuste to řešit účinně a rychle s pomocí homeopatie.

Spáleniny od slunce
5f3e62ea57cf0zada.jpg

Aby nám opalování na slunci nepřivodilo zdravotní potíže, je potřeba dodržovat základní režimová opatření, která jsou již notoricky známá:

 • Nechodit na sluníčko v době od 11 do 15 hod., kdy je sluneční záření nejintenzivnější.
 • Nosit pokrývku hlavy, která zastíní i obličej (klobouk, kšiltovku apod).
 • Dostatečně se mazat kvalitními opalovacími prostředky.
 • Hodně pít, především vodu – dostatečné je takové množství, aby moč měla světlou, vodovou barvu.

V případě, že nedodržíme pravidla bezpečného opalování, nebo to s pobytem na slunci přeženeme, může se objevit zarudnutí kůže, která je pálivá, bolí a svědí. Většinou se jedná o popáleninu I. stupně, nicméně u velmi citlivých lidí může dojít ke vzniku popálenin II. stupně, kdy se na kůži objeví i puchýře vyplněné čirou tekutinou.

Dle příznaků můžeme volit z těchto homeopatických léků:

 • Apis mellifica 15 C – kůže je světle červená, na některých místech může být i průsvitný otok, bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami; zlepšení zde bude přinášet studený obklad. Celkově bude postižený neklidný a nebude si stěžovat na pocit žízně.
 • Belladonna 9 C – kůže je červená a horká, vyloženě z ní sálá horkost. Postižený je velmi žíznivý a může mít i tepavé bolesti hlavy.
 • Cantharis 9 C – je to již lék pro popáleniny II. stupně s tvorbou různě rozsáhlých puchýřů.

Příslušný lék podáváme zpočátku velmi často a to v dávce 5 granulí v 10-15 minutových intervalech nebo v pitném režimu až do zmírnění bolestí, poté intervaly prodlužujeme a pokračujeme v podávání 3x denně 5 granulí až do úplného vyléčení. Současně nezapomínáme na péči o kůži, můžeme použít například Dapis gel, který rychle chladí a zklidní popálenou pokožku.

Sluneční alergie
5f3e631683136Clipboard01.jpg

Citlivé osoby mohou po pobytu na slunci trpět vznikem nepříjemné kožní vyrážky v podobě kopřivky či ekzému, v horších případech může dojít k těžké dermatitidě s tvorbou puchýřů.

V těchto případech se nejedná o pravou alergickou reakci, ale jde o projevy podobné alergii, na kterých se podílí jednak uvolněný histamin v pokožce a dále také tzv. volné radikály – agresivní molekuly, které dorážejí na buňky. Ty vznikají ve tkáních ozářených UV paprsky.

Vybíráme z těchto homeopatických léků:

 • Apis mellifica 15 C – lék již jednou zmíněný, jehož kožní projevy mohou zahrnovat i kopřivkové pupeny s charakteristikami popsanými výše,
 • Rhus toxicodendron 15 C – je indikován při vzniku skvrnité vyrážky, jež vzhledově lehce připomíná kůži leoparda, anebo se jedná o drobné puchýřky s čirou tekutinou. V tomto případě bolesti doprovází i intenzivní svědění, které se nezlepší škrábáním, ale paradoxně horkou sprchou.

Homeopatická prevence:

Významnou roli v případě solární alergie hraje prevence, proto se takto citlivým jedincům doporučuje užívat vybrané homeopatické léky přibližně 1-2 týdny před rizikovým obdobím či cestou k moři. Volíme z následujících léků:

 • Hypericum perforatum 15 C – lék pro lidi, kteří alergií na slunce trpí i v našem klimatickém pásmu, mají zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření, kdy snadno dojde k jejímu spálení. Podáváme 1× denně 5 granulí a v době intenzivního slunečního svitu 2× denně 5 granulí
 • Natrum muriaticum 15 C – hodí se především pro osoby, které kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře a často jejich kožní potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyvolané osluněním. Ze slunce se cítí unavení a vyčerpaní. Alergie na slunce se projeví výsevem vyrážky, která svědí a pálí. Podáváme opět již asi 1-2 týdny před odjezdem na dovolenou u moře 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.
 • Staphysagria 15 C – lék pro osoby, kterým se na slunci objeví vyrážka s puchýřky, které intenzivně svědí, svědění po poškrábání mění místo. Dávkování je obdobné jako u výše zmíněných přípravků.

Úpal a úžeh
5f3e63264191ezena.jpg

Mezi časté komplikace spojené s pobytem v horku a na slunci patří úpal a úžeh.

 • Úžeh (sluneční úpal) vzniká po dlouhotrvajícím vystavení se slunečním paprskům. Často k němu dochází, když není hlava chráněna pokrývkou. Následkem je zarudnutí kůže.
 • Úpal (tepelný úpal) vzniká delším pobytem v horku, je tedy bez kožních změn.
  Společnými příznaky úžehu a úpalu jsou bolesti hlavy, zvýšená teplota, někdy i zimnice, zvracení, dehydratace, někdy i ztráta vědomí.

Kromě podání následujících homeopatických léků je třeba postiženého uložit do chladnější místnosti, uvolnit mu oděv a pomalu podávat tekutiny.

Léky vybíráme dle klíčových příznaků:

 • Pocení:
  Belladonna - lék první volby úpalu i úžehu - červená tvář s velkým pocením, pulsující bolesti hlavy, postižený má pocit „jakoby hořel“, je citlivý na hluk a na světlo, může být teplota až horečka.
 • Velká žízeň:
  Aconitum napelus - pokožka je suchá, horká, postižený se navzdory vyšší teplotě nepotí. Může být přítomen silný pocit ohrožení - strach.
 • Bolesti hlavy s teplotou a třesem:
  Gelsemium sempervirens
   - je přítomna vyšší teplota s třesem, červená tvář, postižený ale nemá žízeň. Bývají přítomny silné bolesti v zátylku, pocit svalové slabosti, časté je také dvojité vidění.
 • Bolesti hlavy zhoršené pohybem:
  Bryonia - bolesti hlavy jsou zhoršeny i sebemenším pohybem, postižený tak vyhledává úplnou nehybnost. Je přítomna výrazná žízeň, touha po pití velkého množství studené vody.
 • Kožní projevy:
  Apis mellifica - základní lék na postižení kůže po vystavení se slunci. Postižené místo je růžovo-červeně oteklé, s pocity horkosti, které jsou výrazně zlepšeny přiložením studeného obkladu. Vhodným doplněním tohoto léku je chladivý gel Dapis.

Dávkování:

Všechny zde popsané léky užívejte v ředění 9-15 C, 4x denně 5 granulí, po úlevě postupně vysadit, další den již jen 2x denně 5 granulí.

Dalším užitečným lékem je China 9 C - pomáhá regulovat metabolismus vody v těle. Zabraňuje dehydrataci a pomáhá organismu lépe distribuovat tekutiny v těle. Můžeme ji podávat i preventivně, pokud je období veder nebo u dětí, které málo pijí. Dávkování 3x denně nebo formou pitného režimu (10 granulí do 0,5 l neperlivé vody).

Přejeme vám krásný zbytek léta ve zdraví a pohodě.

Více na SVETHOMEOPATIE.CZ.
 Clipboard02.jpg

Reklama